tel.: (34) 324 46 51

Regionalny Ośrodek Kultury w Częstochowie

Instytucja Kultury Samorządu Województwa Śląskiego.

drukuj stronę

www.rok.czestochowa.pl / działania / projekty

20
października
2017

V Jurajska Jesień Muzyczna - "Uwolnione dźwięki" Koncert

Regionalny Konkurs Poezji Śpiewanej dla młodzieży szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych XIII Jurajski Przegląd Zespołów Ludowych -

przeglądaj wydarzenia:

Zapraszamy
20 października 2017, godz. 18.00
do Regionalnego Ośrodka Kultury w Częstochowie
na Koncert pt. "Uwolnione dźwięki" 
realizowany w ramach Jurajskiej Jesieni Muzycznej

Wystąpią:
Maciej Rychły - flety, sierszeńki
Mateusz Rychły - gitara romantyczna, szarangija

5 Festiwal Jurajska Jesień Muzyczna

 Released Sounds by Maciej Rychly "Holbein"

Maciej & Mateusz Rychly. Released sounds trailer

 


 W wydarzeniu jakim są „Uwolnione dźwięki”, koncert, pokaz, spektakl i opowieść łączą się, zapewniając nowoczesną w przekazie podróż w historię kultury europejskiej. Wybrane przez Macieja Rychłego obrazy mistrzów malarstwa zawierają szczegółowy zapis muzyczny, którego odczytanie jest podstawą artystycznego spotkania. W „Uwolnionych dźwiękach” dzieło sztuki z przeszłości staje się „pigułką multimedialną”, umożliwiającą muzykom Mateuszowi Rychłemu i Maciejowi Rychłemu stworzenie szczególnej akcji artystycznej, w której łączą się dźwięk, sztuka wizualna, muzyka dawna i historyczne malarstwo europejskie.

 

Maciej i Mateusz RychłyMaciej Rychły - muzyk, psycholog, współzałożyciel Kwartetu Jorgi dla którego komponuje i gra na instrumentach pasterskich. Od 1985 rekonstruuje instrumenty muzyczne w oparciu o dane archeologiczne. W latach 1989 - 2004 związany z OPT „Gardzienice”: spektakl Carmina Burana - adaptacja muzyki łacińskiego średniowiecza, spektakl Metamorfozy albo Złoty Osioł - rekonstrukcja muzyki i instrumentów starożytnej Grecji. Współzałożyciel Orkiestry Antycznej (2001) i Chorei (2004), która inspiruje się jego kompozycjami.
Współpracuje z teatrami (m.in. Wierszalin, Kana, Teatr Witkacego w Zakopanem, Royal Shakespeare Company w Stratfordzie, National Theatre w Londynie) oraz uczelniami wyższymi: Instytutem Psychologii i Instytutem Muzykologii UAM, Instytutem Kultury Polskiej UW, PWSFTiT w Łodzi (instrumentalista w filmie J. Hoffmana Stara Baśń z muzyką K. Dębskiego), Instytutem Sztuki PAN, Radiowym Centrum Kultury Ludowej Pr. II Polskiego Radia (przez wiele lat w jury Festiwalu „Nowa Tradycja”). Twórca muzyki do filmów (Szepty wiatru reż. Franco de Pena i Laboratorium Życia reż. Tomasz Michałowski) oraz programów radiowych. Wśród ostatnich najważniejszych osiągnięć jest współpraca z teatrem Pieśń Kozła, która zaowocowała skomponowaniem muzyki do spektakli Songs of Lear, Cherry Orchard i najnowszy Return to the Voice, doskonale przyjęty przez publiczność festiwalu Edinburgh Fringe 2014.

Mateusz Rychły jest gitarzystą grającym muzykę folkową, bluesową, celtycką. Inspiruje się dźwiękami Wysp Brytyjskich, Ameryki, Bałkanów, także Polski. Z ojcem Maciejem Rychłym występował we Francji, Anglii, Walii, oraz wielokrotnie w Polsce. Wziął udział w realizacji filmów "Chopin i jego Wielkopolska" i "Beryszońskim śladem Fryderyka Chopina", które powstały w ramach obchodów Roku Chopinowskiego. Związany jest z poznańskim teatrem "Mój teatr". Jest autorem artykułów o muzyce, które opublikowane zostały w Gazecie Śremskiej. Gry na gitarze uczył się między innymi od Marka Raduli, Witka Żuromskiego i wielu innych cenionych polskich muzyków. W roku 2014 prowadził warsztaty gry na gitarze na festiwalu Woodstock. Obecnie nauczyciel w prywatnej szkole muzycznej w Poznaniu. Absolwent Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Regionalny Konkurs Poezji Śpiewanej dla młodzieży szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych XIII Jurajski Przegląd Zespołów Ludowych -

przeglądaj wydarzenia: