tel.: 34 324 46 51

Regionalny Ośrodek Kultury w Częstochowie

Instytucja Kultury Samorządu Województwa Śląskiego.

drukuj stronę

www.rok.czestochowa.pl / działania / projekty

2
czerwca
2019

V Jura ROK Festiwal - Kłobuck, Rynek im. Jana Pawła II

Industriada - Święto Szlaku Zabytków Techniki Jurajski Konkurs Plastyczny dla dzieci „Jura oczami dziecka w odsłonach czterech pór roku”

przeglądaj wydarzenia:

Jura ROK Festiwal baner

Zapraszamy serdecznie do udziału w wyjątkowym i jedynym takim w naszym regionie święcie folkloru!

Gospodarzem 5. edycji Jura ROK Festiwalu jest Gmina Kłobuck. Do realizacji tegorocznej edycji Festiwalu na zasadzie partnerstwa przystąpiło 12 Gmin: Olsztyn, Niegowa, Kłomnice, Poczesna, Janów, Lelów, Koniecpol, Przyrów, Kruszyna, Kamienica Polska, Wręczyca Wielka oraz Dąbrowa Zielona. Na scenie zlokalizowanej na Rynku im. Jana Pawła II w Kłobucku zobaczymy: Zespół Kłobuczanie, Przedszkolaków z Gminy Kłobuck, dziecięcą grupę mażoretek oraz Zespół Śpiewaczy Wręczynki z Wręczycy Wielkiej, Zespół Śpiewaczy Klepisko oraz Zespół Pieśni i Tańca „Kłomnickie Płomyczki” reprezentujący Gminę Kłomnice. Z Gminy Niegowa zaprezentuje się Teatr Straszydło. W dalszej kolejności zobaczymy Zespół Folklorystyczny z Turowa reprezentujący Gminę Olsztyn, Zespół wokalny Ale! Babki z Gminy Kruszyna. Gminę Lelów reprezentować będzie Zespół Folklorystyczny Ziemi Lelowskiej, Gminę Dąbrowa Zielona: Zespół Śpiewaczy Lipowianki oraz Zespół Śpiewaczy Dąbrowianki. Z  Gminy Kamienica Polska - Zespół Folklorystyczny „Kamienica”, z Gminy Przyrów - Zespół Pieśni i Tańca „Przyrowskie Nutki”. Gminę Poczesna reprezentować będzie Zespół Folklorystyczny "Wrzosowianie". Z gminy Janów - Zespół Folklorystyczny Janowianie. Na zakończenie wieczoru Zespół Pieśni i Tańca Ziemia Kłobucka zobaczymy w spektaklu pt. "Noc Kupały".

W ramach Dnia Rodziny Grupa Teatralna sMOK zaprezentuje przedstawienie pt. "Pinokio".

Festiwal jest również okazją do promocji Śpiewnika Ludowego Koła Gospodyń Wiejskich z Lusławic, opracowanego i wydanego przez Regionalny Ośrodek Kultury w Częstochowie.

W programie przewidziano rozstrzygnięcie "Legend Jury" konkursu Legend, Baśni, Podań oraz dwóch konkursów plastycznych: dla dzieci „Jura oczami dziecka w odsłonach czterech pór roku” oraz Jurajskiego Konkursu Plastycznego dla młodzieży i dorosłych „Ilustracja do bajek, legend, podań".

Festiwal uświetni występ zespołu Rzoz, grupy rockowej, łączącej muzykę rockową z poezją góralską. Założycielem zespołu jest Bartłomiej Koszarek z Bukowiny Tatrzańskiej. Podczas występów poza skrzypcami, perkusją, i gitarami zespół wykorzystuje również dudy podhalańskie, drumlę i piszczałki.

W ramach imprezy organizowany jest konkurs "Legendy Jury" ogłoszony w tym roku po raz piąty, ma na celu ochronę języka regionalnego oraz pozyskanie spisanych w gwarze podań, legend i baśni. Istotnym założeniem jest poszukiwanie mało znanych utworów oraz zachęcenie do poznania lokalnej historii i przekazania jej w tradycyjnej formie literackiej.

W tej edycji Festiwalu ogłaszamy również II Jurajski Konkurs Plastyczny dla młodzieży i dorosłych „Ilustracja do bajek, legend, podań” w ramach konkursu Legendy Jury. Celem konkursu plastycznego jest pozyskanie ilustracji na podstawie napisanych wcześniej legend przez uczestników konkursu literackiego. Wybrane drogą konkursową ilustracje będą wspaniałym uzupełnieniem wydawnictwa Jurajskich bajek, legend i podań.

W ramach Jura ROK Festiwal zapraszamy dzieci z regionu na II Jurajski Konkurs Plastyczny „Jura oczami dziecka w odsłonach czterech pór roku”. Celem konkursu jest propagowanie pięknego krajobrazu Jury Krakowsko-Częstochowskiej poprzez indywidualne dziecięce wypowiedzi plastyczne. Nagrodzone prace będą prezentowane podczas Jura ROK Festiwal w Kłobucku (2 czerwca br.)
Plakat promujący Jura ROK Festiwal - Kłobuck

PROGRAM FESTIWALU

13.00 – Korowód Zespołów Ludowych z towarzyszeniem Kłobuckiej Kapeli Podwórkowej „U Andrzeja”

13.00 – Konkurs Legendy Jury (miejsce: sala MOK)

13.30 – Prezentacje Artystyczne Zespołów z Gmin Partnerskich
- Zespół Śpiewaczy Kłobuczanie
- GRUPA IV z Przedszkola Gminnego nr 2 w Kłobucku
- GRUPA III z Przedszkola Gminnego nr 2 w Kłobucku
- GRUPA "DELFINKI" z Przedszkola Gminnego nr 4 w Kłobucku
- GRUPA "Pszczółki" z Przedszkola Gminnego nr 4 w Kłobucku
- Mażoretki z Gminnego Ośrodka Kultury we Wręczycy Wielkiej - grupa najmłodsza
- Zespół Śpiewaczy Klepisko - Gmina Kłomnice
- Zespół Pieśni i Tańca „Kłomnickie Płomyczki”
- Teatr Straszydło – Niegowa
- Zespół Folklorystyczny z Turowa - Gmina Olsztyn
- Zespół wokalny Ale! Babki - Gmina Kruszyna
- Zespół Folklorystyczny Ziemi Lelowskiej
- Zespół Śpiewaczy Lipowianki - Dąbrowa Zielona

15.45 – Promocja Śpiewnika Ludowego KGW w Lusławicach

16.00 – Ogłoszenie wyników Jurajskich Konkursów Plastycznych oraz Regionalnego Konkursu Legend, Baśni, Podań – „Legendy Jury”

16.30 – „Pinokio” Przedstawienie Grupy Teatralnej sMOK z okazji Dnia Rodziny

17.00 – Prezentacje Artystyczne Zespołów z Gmin Partnerskich
- Zespół Folklorystyczny „Kamienica” – Gmina Kamienica Polska
- Zespół Śpiewaczy Dąbrowianki - Dąbrowa Zielona
- Zespół Pieśni i Tańca „Przyrowskie Nutki”
- Zespół Śpiewaczy Wręczynki z Wręczycy Wielkiej
- Zespół Folklorystyczny Wrzosowianie - Gmina Poczesna
- Zespół Folklorystyczny Janowianie
- Zespół Pieśni i Tańca Ziemia Kłobucka

20.00 – Koncert Grupy Rockowej „Rzoz”

21.30 – Przedstawienie "Noc Kupały" - Zespół Pieśni i Tańca Ziemia Kłobucka

O ZESPOŁACH REPREZENTUJĄCYCH GMINY PARTNERSKIE

GMINA KŁOBUCK - Gospodarz 5. edycji Jura ROK Festiwal
Kłobuck leży w północno-wschodniej części województwa śląskiego, na Wyżynie Krakowsko-Wieluńskiej w dolinach rzek: Białej i Czarnej Okszy. Jest miastem powiatowym i stanowi centrum administracyjne regionu, w skład którego wchodzi 9 gmin. Jest 13 tysięcznym miastem, stanowiącym ważny cel handlowo-usługowy oraz ośrodek administracyjno-gospodarczy. Kłobuck należy do tych miejscowości, które urzekają swym pięknem, czystym powietrzem i specyficznym mikroklimatem. Ciekawe tereny spacerowo-wycieczkowe, bogactwo i oryginalność przyrody oraz liczne miejsca historyczne stanowią osobliwość regionu. Zabytki jakie możemy tu zobaczyć to Kościół Parafialny pw. św. Marcina ufundowany przez Piotra Dunina. Jego pierwszym proboszczem był Bartłomiej Długosz, herbu Wieniawa, a kolejnym Jan Długosz. W skarbcu kościelnym zachowały się ufundowane przez Jana Długosza sprzęty liturgiczne. Kościół był kilkukrotnie rozbudowywany. Obecnie utrzymany jest w stylu gotyckim z elementami baroku. Posiada interesujące sklepienia krzyżowe w prezbiterium, stalle oraz ambonę. Na terenie zespołu sakralnego znajduje się XV-wieczny spichlerz. Obecna plebania to dawny klasztor ufundowany przez Jana Długosza, po restauracji w XIX i XX wieku. Będąc w Kłobucku trzeba zobaczyć pałac w Zagórzu zbudowany w latach 1795-1800 w stylu gotyckim przez Christiana von Haugwitz na wzór jego berlińskiej rezydencji. Otoczony obszernym ogrodem przez lata był siedzibą kolejnych właścicieli oraz stanowił ośrodek administracyjny dóbr zagórskich. Po I wojnie światowej posiadłość przeszła na własność Skarbu Państwa – w XX-leciu międzywojennym była tu Szkoła Leśników, a w latach 1952-72 siedziba Prezydium Powiatowej Rady Narodowej, a następnie Dom Mody „Elegencja”. Sercem naszego miasta jest niewątpliwie Miejski Ośrodek Kultury im. Władysława Sebyły, który służy mieszkańcom Gminy Kłobuck od 1972 roku, zapewniając im jak najszersze uczestnictwo w kulturze. MOK jest nowoczesnym, otwartym na potrzeby lokalnej społeczności miejscem, z kompetentną i zaangażowaną kadrą ukazującą innowacyjne kierunki działań. Pracownicy kultury starają się dotrzeć do szerokiej grupy odbiorców. Umożliwiają realizację inicjatyw kulturalno-społecznych. Budują współpracę z instytucjami, organizacjami pozarządowymi oraz wszystkimi, którzy oddziałują na kulturę w mieście i chcą z instytucją współpracować. Różnorodna i ciągle wzbogacana oferta skierowana jest do osób w każdym wieku. W ośrodku kultury propaguje się dokonania uznanych artystów, jednocześnie zapewniając opiekę rodzimym twórcom. Pieczołowitą troską otacza się dzieci i młodzież. Zajęcia prowadzone w Miejskim Ośrodku Kultury kształtują wrażliwość młodych ludzi i pozwalają im znaleźć właściwą dla nich formę artystycznej ekspresji dzięki organizowanym zajęciom: plastycznym, teatralnym, muzycznym, tanecznym, rękodzielniczym, edukacyjno-kulturowym czy historycznym. Miejski Ośrodek Kultury jest ostoją dla osób spragnionych kultury i platformą dla grup mieszkańców chcących się rozwijać.

Kłobucka Kapela Podwórkowa „U Andrzeja”Kłobucka Kapela Podwórkowa „U Andrzeja” utworzona została jesienią 1998 roku, pod patronatem Miejskiego Ośrodka Kultury w Kłobucku. Inicjatorem i założycielem  grupy jest absolwent instytutu muzyki wydziału wychowania artystycznego Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie - Andrzej Jelonek.
W skład kapeli wchodzą:
Mirosław Dróżdż – akordeon, śpiew; Jerzy Bieniek – banjo, śpiew; Stanisław Ochmański – kontrabas; Józef Kiepura – akordeon; Robert Ledwoń – akordeon; Andrzej Jelonek – gitara, śpiew.
Kapela w swym repertuarze posiada zróżnicowane utwory pod względem charakteru i tematyki. Są to szlagiery starej Warszawy, utwory Stanisława Grzesiuka, przez wiele lat skazane na zapomnienie piosenki lwowskie, utwory biesiadne, popularne, ballady miłosne, refleksyjne, okolicznościowe oraz własne, które opowiadają o Kłobucku.
Kapela u Andrzeja koncertuje w całej Polsce, występowali również na Słowacji, mają swoich fanów, którzy nie wyobrażają sobie lokalnej imprezy bez muzyki Kapeli u Andrzeja. Niejednokrotnie zdobywali wysokie miejsca na ogólnopolskich przeglądach kapel podwórkowych i przeglądach folklorystycznych.
Kłobucka Kapela Podwórkowa „U Andrzeja” do chwili obecnej nagrała cztery płyty CD  zatytułowane:
1) Kapela Podwórkowa „U Andrzeja” (2000),
2) Co godzinę zegar bije (2009),
3) Biesiada z Kapelą „U Andrzeja” (2009),
4) Wokół Kłobucka (2009).

Zespół Śpiewaczy Kłobuczanie
Zespół śpiewaczy „Kłobuczanie” powstał i działa od marca 1999 roku przy Miejskim Ośrodku Kultury w Kłobucku, który finansuje działalność merytoryczną i jest jego siedzibą. Działalność Zespołu jest wspierana także przez Polski Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Kłobucku, którego członkowie stanowią jego skład osobowy.
Pierwszym kierownikiem muzycznym był Zygmunt Wierus, a aktualnie prowadzi go Robert Ledwoń. Przewodniczącym Rady Zespołu jest Barbara Szymczyńska.
W skład Zespołu wchodzą obecnie: Zofia Bednarska, Barbara Bigielmajer, Anna Chabrowska, Stanisław Kędziora, Zofia Ociepa, Anna Piec, Irena Przybylska, Regina Palutkiewicz, Jan Puchała, Anna Olczyk, Andrzej Ociepa, Jolanta Szafraniec, Anna Sosnowska, Barbara Wróblewska i Barbara Szymczyńska.
W repertuarze wykonywanym przez Zespół jest ponad sto utworów z różnych stron kraju i świata. Są wśród nich piosenki ludowe, biesiadne, patriotyczne i religijne.
W trakcie swoich występów, Zespół „Kłobuczanie” m.in. zajął I miejsce w wojewódzkim Finale Pieśni Patriotycznej w Myszkowie, już w pierwszym roku istnienia, tj. 1999r. oraz II i III miejsce w następujących latach.
Członkowie Zespołu w uznaniu za wybitne zasługi zostali uhonorowani Złotą Honorową Odznaką Zarządu Głównego Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Warszawie w 2002 r.
Polski Związek Chórów i Orkiestr w Warszawie odznaczył za zasługi w pracy społecznej Związku Złotą odznaką Honorową ówczesnego kierownika muzycznego Zespołu Zygmunta Wierusa a srebrną Odznaką Honorową Janinę Tomżyńską, Barbarę Szymczyńską i Jana Puchałę- członków Zespołu Śpiewaczego „Kłobuczanie”. Również Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego uhonorował nagrodami okolicznościowymi koleżankę Janinę Tomżyńską, Barbarę Bigielmajer, Barbarę Szymczyńską i Jana Puchałę. Ich działalność została zauważona nie tylko przez szeroką publiczność, ale również przez różne instytucje organizacje i media.

Grupa teatralna „sMOK”Grupa teatralna „sMOK” powstała w maju 2016 roku. Prowadzącymi grupę skierowaną dla dzieci w wieku przedszkolno-szkolnym  były Joanna Pilśniak, Agnieszka Brodziak oraz obecnie Anita Mazik. Głównym celem zajęć teatralnych jest rozwijanie umiejętności artystycznych u najmłodszych. Działania grupy skierowane są na poznanie różnych form teatralnych m.in. teatru żywego słowa, teatrzyku kukiełkowego oraz teatru cieni. Uczestnicy ćwiczą umiejętność interpretacji tekstów literackich i analizy scenariuszy. Podczas zajęć dzieci poprzez zabawę ćwiczą dykcję oraz ruch na scenie. Zabawa twórcza towarzyszy dzieciom podczas każdych zajęć.
Tematyka zajęć przygotowuje dzieci do odbioru sztuk teatralnych. W ramach funkcjonowania członkowie grupy teatralnej „sMOK”  poznają osoby tworzące przedstawienia teatralne m.in. reżyserów, aktorów oraz scenarzystów. Przygotowywane przedstawienia umożliwiają dzieciom obcowanie z literaturą piękną, skupiają się na podtrzymywaniu tradycji oraz kultywowaniu zwyczajów. Najmłodsi poprzez teatr poznają wartości oraz dziedzictwo narodowe. Zabawa w teatr wpływa pozytywnie na rozwój dzieci – kształtuje charakter, uczy wyrażania emocji, pobudza kreatywność oraz przygotowuje do występów publicznych, Grupa teatralna „sMOK” przygotowała wiele kolorowych przedstawień, takich jak: Jaś i Małgosia, Mikołajkowe przedstawienie, Dziewczynka z zapałkami, Złota rybka.

Zespół Pieśni i Tańca "Ziemia Kłobucka"Zespół Pieśni i Tańca "Ziemia Kłobucka" powstał w 2008 roku z inicjatywy ówczesnej dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury – Barbary Marszał Kościelniak. Zespół do dnia dzisiejszego działa przy Miejskim Ośrodku Kultury w Kłobucku, który finansuje działalność merytoryczną zespołu i jest jego siedzibą. Instruktorem, kierownikiem i „mamą” zespołu od samego początku jest pani Karolina Skiba. „Ziemia Kłobucka” w swoich szeregach gromadzi dzieci, młodzież z Kłobucka i okolic w wieku od 3 do 24 lat. W repertuarze posiada polskie tańce narodowe i taneczne suity regionów: częstochowskiego, łowickiego, cieszyńskiego, lubelskiego, śląskiego a także obrzędy ludowe. Zespół współtworzył liczne widowiska sceniczne ( m.in. Krakowiacy i Górale, Pastorałka) oraz plenerowe (Noc Kupały). Zespół koncertuje w Polsce i zagranicą, brał udział w międzynarodowych festiwalach na Słowacji, Węgrzech oraz w Bułgarii. Do największych osiągnięć zaliczyć można trzecie miejsce w ogólnopolskim przeglądzie folklorystycznym "Folkloriada", pierwsze miejsce w "Jurajskim Przeglądzie Folklorystycznym" oraz pierwsze miejsce w przeglądzie folklorystycznym powiatu kłobuckiego. "Ziemia Kłobucka" jest stałym uczestnikiem Festiwalu Sztuki i Wina w Olsztynie oraz od 4 lat Festiwalu Folklorystycznego JuraROK. Zespół brał również  udział w zorganizowanym po raz pierwszy w Polsce Biało-Czerwonym Korowodzie. W lutym bieżącego roku zespół wystąpił w Muzeum Katyńskim w Warszawie na gali upamiętniającej patrona Miejskiego Ośrodka Kultury – Władysława Sebyłę. W tym roku członkowie Zespołu Ziemia Kłobucka wybierają się na Sea Dance Festiwal w Czarnogórze. W skład zespołu wchodzą: Ewa Cieślik, Maria Płaneta, Eliza Świąć, Maria Markisz, Oliwia Żurek, Maria Brzęczek, Hanna Brzęczek, Zuzanna Lesik, Laura Zgieb, Aleksandra Zgieb, Oliwier Cieśla, Radosław Ordowski, Cyprian Kleczkowski, Patryk Kotowicz. Grupa młodzieżowa: Paulina Cykowska, Julia Urlik. Julia Obała, Weronika Cieśla, Katarzyna Kotasińska, Klaudia Kotynia, Nicola Krawczyk, Michalina Szmit, Dawid Ściebura, Wojciech Janic, Szymon Gralak, Mariusz Szklarz, Kaper Kleczkowski, Artur Stefański, Dawid Kupczyk, Radek Sytniewski.

GMINA WRĘCZYCA WIELKA
Gmina Wręczyca Wielka jest jedną ze 166 gmin województwa śląskiego. Leży ona w północnej części województwa, w powiecie kłobuckim, w odległości 12 km od Częstochowy. Graniczy z gminami Blachownia, Kłobuck, Herby, Opatów, Panki, Przystajń i Herby. Gmina zajmuje powierzchnię 14 807 ha, co stanowi 1,2 % powierzchni woj., śląskiego. Jako samodzielna jednostka administracyjna gmina Wręczyca Wielka powstała w obecnym kształcie 1 stycznia 1977 roku. W skład gminy wchodzi 28 sołectw skupiających 26 miejscowości. Gospodarzem Gminy od 2018 roku jest Tomasz Osiński.
Do najciekawszych atrakcji gminy należą przyrodnicze obszary zielone. Najciekawszym jest  rezerwat „Zamczysko” obejmujący wzgórze z wałami obronnymi i fosą, które są pozostałością po średniowiecznym grodzie datowanym na XI-XII wiek.
Kolejną atrakcja jest użytek ekologiczny „Bagno w jeziorze” o powierzchni ponad 6,5 ha będący kompleksem torfowisk mszysto-turzycowych oraz śródleśnego jeziora. Na terenie gminy znajduje się również 15 pomników przyrody oraz park krajobrazowy „Lasy nad górną Liswartą” o powierzchni 50 746 ha.

Mażoretki z Wręczycy Wielkiej - grupa najmłodszaMażoretki z Wręczycy Wielkiej to grupa taneczno-baletowa, która działa w Gminnym Ośrodku Kultury we Wręczycy Wielkiej pod okiem doświadczonych instruktorów. Dziewczęta występują przede wszystkim z Dziecięco-Młodzieżowa Orkiestrą Dętą zdobywając liczne sukcesy. Podczas Jura ROK Festiwal wystąpi najmłodsza grupa Mażoretek prowadzona przez Kamila Mastalerza.Zespół Śpiewaczy Wręczynki - Gmina Wręczyca WielkaZespół Śpiewaczy „Wręczynki” – Gmina Wręczyca Wielka, działa od czerwca 2015 roku i liczy 20 osób.
Kierownikiem Zespołu jest Krystyna Lewicka
Kierownik Artystyczny – Roman Kryst
W swoim repertuarze Zespół posiada; pieśni ludowe, patriotyczne, okolicznościowe, kolędy, biesiadne, które wykonuje dostosowując się do okoliczności. Zespół wystawia również scenki obrzędowe i rodzajowe.
Mimo niedługiego stażu, osiągnął już kilka sukcesów, jak;
Rok 2016 – pierwsze miejsce – Festiwal Folklorystyczny Powiatu Kłobuckiego
Rok 2017 – pierwsze miejsce – Festiwal Folklorystyczny Powiatu Kłobuckiego
Rok 2017 – trzecie miejsce – Międzynarodowy Dzień Spółdzielczości w Mikołowie
Rok 2017 – drugie miejsce – 18 Międzynarodowym Festiwalu Spółdzielczych Zespołów Artystycznych „TĘCZA POLSKA” w Polanicy Zdroju
Rok 2018 – drugie miejsce- Festiwal Folklorystyczny Powiatu Kłobuckiego
Rok 2018 – Wyróżnienie oraz nagroda Burmistrza Dzielnicy Wilanów miasta stołecznego Warszawy
- 19 Międzynarodowy Festiwal Spółdzielczych Zespołów Artystycznych „TĘCZA POLSKA” w Polanicy Zdroju.
Zespół bierze udział w licznych przeglądach, biesiadach gdzie występy nie były oceniane na poziomie konkursowym lecz nagradzany był statuetkami i dyplomami.

Repertuar podczas Jura ROK Festiwal:
1. To i hola, ho
2. Stoi grusza w polu
3. Hosadyna

GMINA KŁOMNICE
Gmina Kłomnice jest gminą wiejską, położoną w północno-wschodniej części województwa śląskiego, w powiecie częstochowskim, nad rzekami Wartą i Wiercicą, położoną w połowie drogi między Radomskiem a Częstochową. W gminie Kłomnice, istnieje pięć obiektów wpisanych do rejestru zabytków Wojewódzkiego Oddziału Służby Ochrony Zabytków w Katowicach: Zespół kościoła parafialnego pw. Św. Marcina w Kłomnicach - najstarszy zabytek w gminie Kłomnice, Cmentarz grzebalny w Kłomnicach – (XIX w), Zespół pałacowy w Nieznanicach (1917) w tym: pałac, cztery czworaki, stajnia, stodoła, park; Zespół dworski w Rzekach Wielkich w tym dwór i park (Drewniano – murowany, 1790r) oraz pochodzący z przełomu XIX – XX wieku Zespół dworski w Skrzydlowie.
Gmina ma charakter głównie rolniczy.  Od niedawna marką gminy zostały przepyszne miody kłomnickie mianując oficjalnie Kłomnice „słodką gminą”. Wieloletnia tradycja produkcji miodów w Gminie Kłomnice pozwoliła na osiągnięcie przez pszczelarzy najwyższych standardów. Miody kłomnickie to połączenie pasji, tradycji i miłości do natury. Pozyskiwane z terenów nieskażonych przemysłem w swym składzie zawierają najwyższej jakości mikroelementy. W chwili obecnej do projektu przystąpiły oba koła pszczelarskie funkcjonujące na terenie Gminy Kłomnice, w skład których wchodzi dwadzieścia pasiek o łącznej liczbie ponad 1100 rodzin pszczelich. A liczba ta cały czas wzrasta. Zapraszamy serdecznie do zapoznania się z opisem miodów wytwarzanych w naszych pasiekach w witrynie www.slodkagmina.klomnice.pl


Zespół Śpiewaczy "Klepisko" - Gmina KłomniceZespół Śpiewaczy "Klepisko" powstał w 1980 r. Posiada w swoim repertuarze pieśni i melodie z różnych regionów kraju w opracowaniu artystycznym oraz żywe i barwne widowiska obrzędowe.
„Klepisko” na przestrzeni niemal 40 lat było laureatem wielu przeglądów i konkursów zarówno krajowych jak i zagranicznych. Sukcesy z ostatnich 10 lat to:
Rok 2009 Międzykulturowy Przegląd Folklorystyczny Zagłębie i Sąsiedzi – II miejsce, repertuar pieśni weselne acappella, Międzynarodowy Festiwal Zespołów regionalnych Złoty Kłos – Zebrzydowice - Chłopoki z Klepiska zajęły I miejsce, zespół wyróżnienie, a solistka Irenka Janus –III miejsce
Rok 2010 Chłopoki z Klepiska zdobyły II miejsce na III Międzykulturowym Festiwalu Folklorystycznym Zagłębie i Sąsiedzi. Irena Janus w kategorii solista – III miejsce, Wici Chorzów – chłopoki I miejsce z nominacją do Kazimierza n/Wisłą, Zespół KLEPISKO –  II miejsce, solistki: Mira Urbanik-Wolska – wyróżnienie, a Irena Janus I miejsce.
W 2012 roku w Przedborzu na Ogólnopolskim Przeglądzie Pieśni i Przyśpiewki Ludowej otrzymali I miejsce.
W Przeglądzie Zespołów Folklorystycznych na Kłomnickie Jarmarku z Jajem rok 2012 -zdobyli II miejsce. W 2013 roku – III miejsce.
Folklorystyczny Zespół Śpiewaczy „Klepisko” zdobył w dniu 10 listopada 2013 r. w Przedborzu II Nagrodę na XXII Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki i Pieśni o Mojej Ojczyźnie.
2015 r. przyniósł 3 miejsce na XXII Regionalnym Przeglądzie”Śląskie Śpiewanie” im. Prof. Adolfa Dygacza
2018 r. Zespół „Klepisko” zdobył III miejsce na VII Ogólnopolskim Przeglądzie Zespołów Ludowych „Złoty Talizman” w Pawłowicach.
Zespół prowadzi od początku istnienia – pan Mieczysław Tkacz.


Zespół Pieśni i Tańca „Kłomnickie Płomyczki” - Gmina KłomniceZespół Pieśni i Tańca „Kłomnickie Płomyczki” - Dziecięco-młodzieżowy Zespół istnieje od 1994r. przy Gminnym Ośrodku Kultury w Kłomnicach i od ponad 20 lat zachęca młodzież z gminy Kłomnice do aktywnego udziału poprzez folklor oraz zachowywanie tradycji jakim są tańce ludowe.. Zespół obecnie działa w dwóch grupach wiekowych –dziecięcej i dziecięco-młodzieżowej, liczących około 40 osób. Od początku istnienia zespół koncertował w Polsce i zagranicą  zdobywając wiele nagród i wyróżnień . Występował między innymi w krajach tj. Niemcy, Węgry, Estonia, Grecja, Ukraina, Czechy, Serbia, Czarnogóra, Bułgaria, Rumunia, Włochy, Litwa. Zespół „Kłomnice” w swoim repertuarze posiadają tańce z różnych regionów Polski tj. Pszczyna, Cieszyn, Rzeszów, Lublin, Beskid Śląski, Śląsk, Częstochowa oraz Polkę Warszawską. Oprócz tego wykonują tańce narodowe – Kujawiaka z Oberkiem i Poloneza z Mazurem. Choreografem i kierownikiem artystycznym jest Maria Szczyrkowska.

GMINA NIEGOWA
Gmina Niegowa położona jest na terenie Zespołu Jurajskich Parków Krajobrazowych na południowy wschód od Częstochowy, w dorzeczu Pilicy i Warty. Jest jednym z piękniejszych terenów Jury Krakowsko – Częstochowskiej, nic więc dziwnego, że spory jej obszar włączono w skład Parku Krajobrazowego „Orlich Gniazd”.
Krajobraz okołoniegowskich wiosek urozmaicony jest lasami, wapiennymi skałami i górującymi nad okolicą średniowiecznymi fortecami. Przez teren gminy biegnie kilka dobrze utrzymanych szlaków turystyki pieszej, rowerowej i konnej.
Gmina Niegowa leży w bezpośrednim sąsiedztwie dużych aglomeracji miejskich. Posiada bardzo dogodne położenie geograficzne i połączenia komunikacyjne oraz walory przyrodnicze i krajobrazowe. Jest więc naturalnym zapleczem turystycznym dla mieszkańców Śląska, Zagłębia i miejmy nadzieję, mieszkańców Kłobucka i okolic.
Malownicze tereny, niepowtarzalne jurajskie krajobrazy, czyste powietrze i spokój dają możliwość prawdziwego wypoczynku i rekreacji. Można tu uprawiać turystykę pieszą i rowerową. Okolice Niegowy charakteryzują się wzniesieniami i głębokimi jarami, różnica wysokości dochodzi czasami do 90m. Ukształtowanie terenu pozwala zimą na uprawianie narciarstwa i saneczkarstwa. Atrakcyjne szlaki turystyczne o różnym stopniu trudności zachęcają do wędrówek i spacerów. Skałki i groty przyciągają wspinaczy i speleologów z całego kraju. Koneserom polecamy jedną z ciekawszych grup ostańców wapiennych którymi są Skały Mirowskie.
Zapraszamy do Gminy Niegowa.

Teatr Straszydło - Gmina NiegowaTeatr Straszydło - pomysł powołania Teatru Straszydło zrodził się ponad dwa temu po jednym z wieczorów literackich organizowanych w Bibliotece Publicznej w Niegowie. Grupa ludzi ( z kręgów zbliżonych do kultury) pełnych humoru i dystansu do własnego ego, postanowiła nie bacząc na ośmieszenie czy nadszarpnięcie reputacji wystawić kilka spektakli.
Autorem dotychczasowych scenariuszy jest Pan Zdzisław Adamczyk.
Repertuar podczas Jura ROK: Dzisiejsza, bardzo okrojona aktorsko odsłona przybliży nam w trzynastozgłoskowcu perypetie Wojskiego.


GMINA OLSZTYN
Gmina wiejska w powiecie częstochowskim. Leży ona w granicach Parku Krajobrazowego i jego otuliny. Na terenie gminy znajdują się rezerwaty "Zielona Góra" i "Sokole Góry". Jest jednym z najbardziej malowniczych zakątków Jury. Olsztyn jest siedzibą władz gminnych, które coraz większy nacisk kładą na wykorzystanie walorów turystyczno - rekreacyjnych tego rejonu. Największą atrakcją turystyczną okolicy są ruiny zamku, którego powstanie datuje się na początek XIV w. W Olsztynie po dzień dzisiejszy zachował się zabytkowy układ ulic, z częściowo drewnianą zabudową. Koniecznie należy zwiedzić zbudowany w stylu późnego baroku kościół parafialny pod wezwaniem Św. Jana Chrzciciela. Ponadto wartą obejrzenia jest znajdująca się w okolicach rynku Szopka Olsztyńska. Obszar gminy jest terenem dogodnym do uprawiania różnorodnych sportów.

Zespół Folklorystyczny z Turowa - Gmina Olsztyn Zespół Folklorystyczny z Turowa powstał we wrześniu 2018 roku z inicjatywy Anny Kamosińskiej i we współpracy z lokalną firmą „Alex-Pol”, która ufundowała stroje ludowe. Zespół prezentuje tańce ludowe, takie jak krakowiak, kujawiak i pieśni ludowe. Członkami zespołu folklorystycznego są uczniowie Szkoły Podstawowej w Turowie w wieku od 11 do 15 lat.

Repertuar podczas Jura ROK:
Zespół wykona dwa tańce „Krakowiak” i „Kujawiak”. „Krakowiak” jest poprzedzony piosenką „Płynie Wisła”, a „Kujawiak” zakończony piosenką „Kukułeczka”GMINA KRUSZYNA
Ślady osadnictwa na terenie gminy datuje się już z okresu neolitu, a najstarszą miejscowością gminy jest Kijów. W roku 1633 Kasper Denhoff zakończył w Kruszynie budowę renesansowego pałacu, który uchodził za jeden z piękniejszych polskich dworów magnackich. Na przestrzeni dziejów obiekt należał do wielu właścicieli, ostatnimi byli zaś Lubomirscy. Obecnie jest własnością polskiego małżeństwa mieszkającego w Stanach Zjednoczonych. Na terenie gminy miała miejsce jedna z większych bitew Powstania Styczniowego. Z najnowszej historii regionu pamiętany jest, i co roku czczony, „Krwawy poniedziałek” (4 września 1939 r.) – czyli dzień, w którym Niemcy zamordowali kilkudziesięciu mieszkańców Kruszyny, Jackowa, Bab i Widzowa. Pamiętny jest również rok 1944, w którym to hitlerowcy spacyfikowali Pieńki Szczepockie.
Tyle historia. A czym żyje dziś gmina? Przede wszystkim ogromnymi połaciami dorodnych lasów i terenami rolniczymi, choć równocześnie jest otwarta na inwestorów z różnych branż gospodarki. Wytyczone szlaki turystyczne wraz z Wikłowskimi Bagnami i malowniczo położoną doliną Warty przyciągają oko mieszkańców, turystów i osób przyjezdnych. Ludność gminy liczy prawie 5 tysięcy mieszkańców. Turyści mogą zatrzymać się w ośrodku wypoczynkowym w Łęgu, sportowcy rozwijają swoje pasję w kilku klubach sportowych, miłośnicy historii i tradycji działają w Towarzystwie Przyjaciół Kruszyny oraz organizacjach ideowo pokrewnych w mniejszych miejscowościach, seniorzy zaś mają swoją organizację senioralną. Od kilkudziesięciu lat działa w Kruszynie Strażacka Orkiestra Dęta, a od 2011 roku zespół wokalny Ale! Babki wykonujący repertuar folkowo-popowy.

Zespół wokalny Ale! Babki - Gmina KruszynaZespół wokalny Ale! Babki powstał w 2011 roku z inicjatywy sekretarz Gminy Kruszyna, Małgorzaty Wierzbickiej, a wokalnej działalności zespołu patronuje – od chwili powstania zespołu - wójt gminy, Jadwiga Zawadzka. Pierwszym prowadzącym zespół był nauczyciel muzyki w szkole w Kruszynie, Arkadiusz Kluba. Premierowy występ zespołu miał miejsce w Lgocie Małej podczas odbywającego się tam festynu. Od tego momentu zespół systematycznie rozszerzał swój repertuar i koncertował na festiwalach, dożynkach, ślubach. Co roku wykonywał kolędy w okresie Bożonarodzeniowym w okolicznych kościołach. „Ale !Babki” reprezentują również gminę poza jej granicami, są zapraszane do gmin sąsiednich i zaprzyjaźnionych z gminą lub zespołem. Występowały także kilkakrotnie w Częstochowie, uświetniając różnorodne imprezy.
Od roku 2016 zespołem kieruje Justyna Szalińska, pracownica Miejskiego Domu Kultury w Radomsku. W 2017 zespół brał udział w Międzynarodowym Festiwalu „Tęcza Polska” w Polanicy-Zdroju. W repertuarze zespołu znajduje się różnorodna muzyka: ludowa, rozrywkowa, religijna, patriotyczna. Wokalistki zaznaczają także swój udział w Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy, czasami oprócz śpiewania, zajmując się kwestą na rzecz podopiecznych Orkiestry.

Repertuar podczas Jura ROK:
1. „Lipka” z rep. zespołu „Rokiczanka”
2. „Leć se nutko” z rep. zespołu „Gronicki”
3. „Oj, zagraj mi, muzyko” z rep. zespołu „Rokiczanka”
4. „Na nic to śpiewanie” z rep. zespołu „Krywań”
5. „W moim ogródeczku” – taniec

GMINA LELÓW
Gmina Lelów jest położona w południowo – wschodniej części powiatu częstochowskiego. Lelów jest gminą wiejską, w skład której wchodzi 17 sołectw. Miejscowość jest siedzibą parafii rzymskokatolickiej pw. św. Marcina, należącej do dekanatu lelowskiego, diecezji kieleckiej. Co roku odbywa się tam Festiwal kultury polskiej i żydowskiej „Święto Ciulimu - Czulentu” - jest jednym z najważniejszych i największych wydarzeń tego typu w Polsce. W ramach tego festiwalu prezentowania jest kultura polska i żydowska: muzyka, taniec, tradycje, potrawy, a także regionalna kultura polska przede wszystkim z terenów ziemi lelowskiej. Ważne wydarzenie historyczne, które wpisało się w coroczne obchody św. Brata Alberta to rekonstrukcja Bitwy pod Mełchowem miejscowości w której Adam Chmielowski późniejszy Brat Albert stracił nogę.

Zespół Folklorystyczny Ziemi LelowskiejZespół Folklorystyczny Ziemi Lelowskiej powstał na początku 2012 roku. Tworzą go mieszkańcy gminy, pasjonaci i miłośnicy piosenki ludowej oraz tańca ludowego, którzy całym sercem i duszą pokochali folklor. Kierownikiem artystycznym i zarówno choreografem zespołu jest p. Piotr Hankus, solista, tancerz, instruktor i pedagog w Zespole Pieśni i Tańca Śląsk a opiekunem grupy jest Anna Kuczek. Obecnie Zespół liczy 20 osób. Są to osoby dorosłe zamieszkujące w gminie Lelów. Działa przy Gminnym Ośrodku Kultury w Lelowie.
Głównym celem działalności Zespołu jest kultywowanie i promowanie pobliskich tradycji, języka gwarowego i zwyczajów poprzez muzykę taniec, śpiew ludowy, a w szczególności odkrywanie bogactwa, piękna i szlachetności z przeszłości, integrację społeczności lokalnej wokół miejscowej kultury ludowej. Bierze udział w różnych konkursach, przeglądach i festiwalach o zasięgu lokalnym i ponad lokalnym: powiatowym, wojewódzkim czy międzynarodowym.
W swoim repertuarze Zespół posiada utwory z różnych regionów Polski gdzie można podziwiać pieśni i tańce jak również barwne stroje regionów: Górnego Śląska, Śląska Cieszyńskiego, Beskidu Żywieckiego, krakowskiego i kieleckiego. Działalność Zespołu to nie tylko taniec i śpiew ale także gra aktorska. wystawione spektakle m.in. Śląskie wesele", "Przy wspólnym stole" "U Morcina w Starym młynie " , "Być dobrym jak chleb" czy "Misterium Męki Pańskiej" - cieszą się ogromnym zainteresowaniem nie tylko wśród miejscowej społeczności ale także w powiecie i województwie. Zespół na swoim koncie posiada dużo sukcesów. W 2018 r. nominowany przez Starostę Powiatu Częstochowskiego w dziedzinie kultury. Odznaczony Złotym medalem za wybitne osiągnięcia w utrwalaniu tradycji historyczno kulturalnych.

Repertuar podczas Jura ROK Festiwal: Pieśni Regionu Śląska Cieszyńskiego

GMINA DĄBROWA ZIELONA
Gmina Dąbrowa Zielona położona jest na Wyżynie Środkowomałopolskiej w obrębie Niecki Włoszczowskiej w północno-wschodniej części województwo śląskiego, w powiecie ziemskim częstochowskim. Obszar gminy obejmuje 100,33 km2 i liczy 4056 mieszkańców. Na terenie gminy działa 14 sołectw: Borowce, Dąbek, Cielętniki, Cudków, Dąbrowa Zielona, Nowa Wieś, Olbrachcice, Raczkowice, Raczkowice-Kolonia, Lipie, Soborzyce, Święta Anna, Ulesie, Zaleszczyny; 2 szkoły podstawowe, 1 gimnazjum, Publiczne Przedszkole z 2 oddziałami, Gminny Ośrodek Kultury, Biblioteka Publiczna, 9 jednostek OSP, 2 stowarzyszenia, 3 kluby sportowe.
Gmina Dąbrowa Zielona jest gminą typowo rolniczą. Znaczną część obszaru zajmują użytki rolne (62%) i lasy (31%). Z dumą możemy powiedzieć, że jesteśmy gminą ekologiczną. U nas nie hałasują i nie dymią wielkie zakłady przemysłowe, więc powietrze jest czyste, a ziemia i woda nie są skażone odpadami chemicznymi. Zielona roślinność jest ostoją ślimaka winniczka, który jest swoistym symbolem czystości środowiska naturalnego. Przez teren gminy przepływają dwie rzeczki: „ Wiercica” i „ Wierciczka” ( Kanał Lodowy).
Nazwa “Dąbrowa” jak głosi legenda nadana została przez syna Konrada Mazowieckiego, Kazimierza – księcia Kujawskiego, który bawiąc w okolicy na łowach zachwycił się okolicą i nazwał osadę “Dąbrową”. Dla odróżnienia miejscowości, których o tej samej nazwie było kilkadziesiąt, z początkiem XX wieku “Dąbrowę” nazwano “Zieloną„. Gmina Dąbrowa Zielona dokumentuje swoje początki w odległych latach: Dąbrowa – 1248 r., Soborzyce – 1249 r. Cielętniki – 1369 r., Ulesie – 1369 r., Olbrachcie – 1386 r., Rogaczew – 1248 r., Dąbek – 1386 r. W 2008 r. obchodziliśmy 760 – lecie Dąbrowy. Z tej okazji został wybity medal jubileuszowy. Na jego rewersie została zamieszczona łacińska sentencja: „ Ad futuram rei memoriam”, co znaczy „Na przyszłą rzeczy pamiątkę”. Jest to rodzaj przesłania do współcześnie żyjących, aby tworząc nową rzeczywistość nie zapominali o chlubnej przeszłości.


Zespół Śpiewaczy „Lipowianki”Zespół Śpiewaczy Lipowianki powstał w 2012 roku . Kierownikiem zespołu jest pani Urszula Zielińska. Zespół posiada w repertuarze pieśni i tańce ludowe, a także kolędy, pastorałki i pieśni maryjne. Kilkakrotnie brał udział w „Śląskim śpiewaniu” otrzymując nominacje do finału . W roku 2014 Zespół zdobył I nagrodę na Ogólnopolskim Przeglądzie Pieśni i Piosenki Ludowej w Przedborzu. Aktywnie uczestniczy w różnych uroczystościach na terenie gminy i poza nią.


Zespół Śpiewaczy „DĄBROWIANKI”Zespół Śpiewaczy Dąbrowianki powstał przy kole Gospodyń Wiejskich. Przewodniczącą Koła, a zarazem kierownikiem organizacyjnym jest pani Wanda Tasarz, natomiast kierownikiem artystycznym zespołu jest pani Dorota Wiśniewska. Zespół liczy 11 osób. W swoim repertuarze posiada piosenki ludowe, biesiadne, okolicznościowe oraz kolędy i pastorałki. Uczestniczy w przeglądach wojewódzkich, regionalnych i powiatowych. Bierze udział w uroczystościach na terenie gminy. Ma w swoim dorobku liczne nagrody i wyróżnienia, oraz dyplomy za kultywowanie polskich tradycji ludowych.

Repertuar podczas Jura ROK Festiwal:
”Dwa serduszka”, „Czmbalalajka”, „Jedzie Janek”, „Siwy gołąbeczek”GMINA KAMIENICA POLSKA
Gmina Kamienica Polska znajduje się w południowej części powiatu częstochowskiego. Jest gminą wiejską, ale dzięki dogodnej lokalizacji sprzyja inwestycjom i sprawia, że jest ona atrakcyjnym miejscem do zamieszkania. W miejscowym krajobrazie Gminy dominują użytki rolne i lasy, Naturalny pejzaż uzupełniają zróżnicowane łąki i kompleksy roślinne. Na terenie Gminy występują rzadko spotykane złoża piasku formierskiego. Działalności kulturalnej Gminy patronuje Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji, założony w 1981 r. Ośrodek prowadzi szereg zajęć dla dzieci i młodzieży m.in. zajęcia plastyczne, balet, warsztaty ceramiki, szachy, zajęcia językowe oraz dla dorosłych m.in. aerobik, joga, brydż sportowy. GOKSiR wspiera również działalności drużyn dziewczęcych koszykówki i piłki nożnej.

Zespół Folklorystyczny „Kamienica” – Gmina Kamienica PolskaZespół Folklorystyczny „KAMIENICA” powstał w 1970 roku jako zespół śpiewaczy i biorąc udział w licznych imprezach państwowych i lokalnych, już wtedy odnosił sukcesy, w uznaniu czego był nagrany i transmitowany przez Polskie Radio w Katowicach. W roku 1987 przy Zespole powstała grupa taneczna, przekształcając go w typowy Zespół Pieśni i Tańca. W ciągu kilku lat stał się jednym z najlepszych w okręgu częstochowskim. W 1990 roku Zespół rozpoczął wymianę z grupami zagranicznymi. Zespół  Folklorystyczny „KAMIENICA” gościł u siebie grupy folklorystyczne z: Austrii, Danii, Czech, Hiszpanii, Japonii, Serbii, Włoch, Białorusi, Grecji, Chorwacji oraz Mołdawii. Grupa uczestniczy w licznych imprezach krajowych i międzynarodowych festiwalach. W bogatym repertuarze Zespół posiada pieśni i tańce: częstochowskie, śląskie, krakowskie, rzeszowskie, lubelskie, łowickie, cieszyńskie oraz wszystkie tańce narodowe tj. polonez, kujawiak, oberek, krakowiak i mazur.

Repertuar podczas Jura ROK Festiwal: Suita łowicka

GMINA PRZYRÓW położona w odległości około 35 km na wschód od Częstochowy, na skrzyżowaniu dróg krajowych Częstochowa-Kielce oraz Radomsko-Siewierz, usytuowana jest na styku Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej z Niecką Nidziańską. Osadnictwo w okolicach dzisiejszego Przyrowa zaczęło rozwijać się od XIII wieku. Pierwszy znany zapis historyczny dotyczy wsi Wiercica i pochodzi z 1279 r. W pobliżu obecnego Przyrowa po zachodniej stronie rzeki Wiercicy istniała też w tym czasie wieś Komorowo. Trudności osadnictwa wynikały z bagiennego i lesistego charakteru terenu obecnej gminy. Tereny te były trudno dostępne, dowodem czego jest fakt, że właśnie tutaj wzdłuż obecnego strumienia Kanał Lodowy przebiegała umowna granica dwóch historycznych dzielnic Małopolski i Wielkopolski. W takich uwarunkowaniach, na terenie słabo jeszcze zagospodarowanym,wśród lasów i bagien północnego krańca ziemi krakowskiej, król Kazimierz Wielki wydając 15 marca 1369 roku przywilej dla Jakuba Rechcickiego z Nagłowic lokował miasto Przyrów na ważnym szlaku komunikacyjnym łączącym Małopolskę z Wielkopolską. Upadek znaczenia Przyrowa i ograniczenie rozwoju spowodowane było zmianą trasy głównej drogi z Krakowa do Wielkopolski, oraz ogromnymi zniszczenia dokonanymi przez Szwedów w XVII wieku i rokosz Lubomirskiego.Po tych wydarzeniach miasto nie doszło już nigdy do swej świetności, a ostatecznie po Powstaniu Styczniowym dekretem cara Aleksandra z dnia 13 lipca 1869 roku Przyrów został pozbawiony praw miejskich, formalnie za udział w powstaniu. W części zachodniej gminy rozpościera się duży kompleks leśny stanowiący Park Krajobrazowy "Stawki", który jest częścią Zespołu Jurajskich Parków Krajobrazowych. W obrębie Parku wydzielony został chroniony rezerwat "Wielki Las". Jest niewątpliwą atrakcją turystyczną, szczególnie dla osób zakochanych w przyrodzie, gdzie oprócz możliwości spotkania wielu interesujących i rzadkich gatunków roślin oraz zwierząt, można odpocząć wśród nieskażonej przyrody. W południowej części gminy, w obrębie wsi Julianka, Sygontka i Zalesice, u podstawy wychodni skał utworów jurajskich występuje szereg źródeł krystalicznej wody jurajskiej zasilających rzekę Wiercicę, noszących nazwę "Niebieskie Źródła" z racji charakterystycznego zabarwienia obserwowanego przy słonecznej pogodzie.Bogactwo licznych źródeł bujnej roślinności oraz rozlewiska rzeki sprawiają, że można tu wspaniale odpocząć. Każdy odwiedzający teren gminy powinien również wstąpić do zespołu kościelno-klasztornego Sióstr Dominikanek w Aleksandrówce, gdzie oprócz doznań duchowych można podziwiać piękno zabytkowej architektury.

Zespół Pieśni i Tańca "Przyrowskie Nutki"Zespół Pieśni i Tańca „Przyrowskie Nutki” Zespół Pieśni i Tańca “Przyrowskie Nutki” powstał w październiku 1998 roku. Na obecną chwilę zespół liczy 50 osób, pracujących w czterech grupach wiekowych. Zamysł utworzenia zespołu zrodził się z chęci rozbudzenia i propagowania wśród młodych mieszkańców zainteresowań tradycjami oraz sztuką ludową. W swoim repertuarze Zespół „Przyrowskie Nutki” prezentuje tańce i pieśni wielu regionów naszego kraju, między innymi: częstochowskiego, krakowskiego, Górnego śląska, Beskidu Śląskiego, lubelskiego, cieszyńskiego oraz tańce narodowe. Przez 20 letni okres istnienia Zespół był i jest nagradzany na różnorodnych przeglądach ,festiwalach w kraju i za granicą. Do największych osiągnięć zaliczyć można: II miejsce w Międzynarodowym Przeglądzie Zespołów w Zebrzydowicach czy I miejsce w powiatowym konkursie „Złota Lilia”. W roku 2019 „Przyrowskie Nutki” zostały nagrodzone Statuetką Starosty Częstochowskiego „Za zasługi dla Powiatu” Do tej pory Zespół koncertował w krajach takich jak: Niemcy, Czechy, Węgry, Ukraina, Francja, Macedonia, czy Słowacja, w tym roku będzie uczestnikiem Festiwalu „Balkan Folk” w Bułgarii.
Kierownikiem Zespołu i założycielem jest Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury Dariusz Grabowski, kierownikiem artystycznym i choreografem Karolina Skiba, nad  strojami czuwa dobra dusza Zespołu Barbara Wierciochowicz.


GMINA POCZESNA
Gmina Poczesna ma powierzchnie ogółem: 60,13 km kw, co stanowi ok. 0,5% powierzchni województwa śląskiego, a na koniec 2017 roku liczyła 12 600 mieszkańców. Jest gminą podmiejską. Bardzo atrakcyjną szczególnie dla osób, które pracując w mieście pragną zamieszkać w otoczeniu zieleni i spokoju. Nic więc dziwnego, że na przestrzeni ostatnich lat włodarze gminy Poczesna zaobserwowali wzrost liczby ludności. Ludzie osiedlają się na terenie gminy. Mieszkańcami gminy Poczesna są znani artyści, m.in. Jerzy Kędziora,  światowej sławy rzeźbiarz.
Wójt Krzysztof Ujma, dba o to, aby mieszkańcom żyło się nie tylko wygodniej (np. autobusy MPK dojeżdżają do wszystkich sołectw gminy Poczesna), aktywniej (powstają boiska, siłownie zewnętrzne, ścieżki rowerowe, rozwija się sieć handlowo-usługowa), ale przede wszystkim bezpieczniej. Wciąż powstają nowe chodniki przy drogach, wprowadzane są nowoczesne rozwiązania ruchu drogowego, a Ochotnicze Straże Pożarne wciąż doposażane są w najnowszy sprzęt, samochody bojowe. Na trasie DK1 powstają przejścia dla pieszych, sygnalizacje świetlne. Prężnie działa komisariat policji.
Na terenie Gminy funkcjonuje Gminne Centrum Kultury Informacji i Rekreacji (GCKIiR), w ramach którego działają takie zespoły jak „Błysk”, „Iskierki”, „Takt”, „Tęcza”, działa też Szkoła Tańca Towarzyskiego „Grand Dance” oraz Zespół Śpiewaczy „Kwiaty Jesieni”. GCKIiR, ma również pod swoją opieką Młodzieżową Orkiestrę Dętą. W ramach GCKIiR działa Zespół Folklorystyczny „Wrzosowianie”, który rozsławia gminę Poczesna nie tylko w kraju, ale również za granicą. Wśród wielu wyróżnień i nagród, które otrzymali „Wrzosowianie” znajduje się również statuetka Jurajski Produkt Roku i wyróżnienie w konkursie „Najpiękniejsza Wieś Województwa Śląskiego”.W GCKIiR funkcjonują pracownie plastyczna i muzyczna. Przy Centrum działa Koło Teatralne. Centrum prowadzi świetlice: w Bargłach, Brzezinach Nowych, Słowiku, Hucie Starej A, Hucie Starej B, Wrzosowej, Nowej Wsi, Młynku, Nieradzie i Korwinowie.
Oprócz działalności Centrum Kultury, organizowane są, także inne imprezy kulturalne, które integrują społeczność, m.in. Dni Gminy Poczesna, Dzień Kobiet, Dzień Edukacji Narodowej, Dożynki. W kalendarz gminnych imprez na stałe wpisały się obchody świąt patriotycznych m.in.: Święto Konstytucji (3 Maja), Święto Niepodległości (11 Listopada), Narodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych (1 marca). Od kilku lat czynnie włączamy się w akcję „Narodowego Czytania”.
Samorząd gminy Poczesna wydaje bezpłatną gazetę „SPOIWO”, w której zamieszcza wydarzenia z gminy i regionu. Od 2016 roku Wójt gminy Poczesna przyznaje „SYDERYTY”, statuetki, którymi nagradzane są osoby lub instytucje, które w sposób szczególny przyczyniają się do promocji i rozwoju gminy Poczesna. Każda ze statuetek jest niepowtarzalna – jest w niej syderyt - kawałek rudy żelaza, którą można znaleźć zwiedzając pokopalniane hałdy. W tym roku doszła kolejna kategoria „SUPERSYDERYT”.


Zespół Folklorystyczny WRZOSOWIANIEZespół Folklorystyczny WRZOSOWIANIE powstał 18 czerwca 1998 roku z inicjatywy OSP we Wrzosowej. Dziś działa w strukturach Gminnego Centrum Kultury Informacji i Rekreacji w Poczesnej i jest zespołem reprezentacyjnym Gminy Poczesna finansowanym przez Wójta Gminy Krzysztofa Ujmę. W swoim repertuarze posiada wszystkie tańce narodowe oraz wiele suit regionalnych. Gromadzi dzieci, młodzież i dorosłych z terenu Gminy Poczesna jak i z Częstochowy oraz Gmin ościennych. Na zajęcia zespołu uczęszcza 70 tancerzy i wokalistów pracujących w 4 grupach wiekowych. Nad repertuarem zespołu pracują kierownik i choreograf – Justyna Wilk i Kierownik artystyczny i choreograf – Katarzyna Nowicka. Funkcje społeczne w zespole pełnią Izabela jabłońska – garderobiana, Elżbieta Bartecka – instruktor wokalny, Agnieszka Knysak – pomoc choreografów.
Repertuar podczas Jura ROK: Tańce regionu śląskiego, Beskidu żywieckiego, cieszyńskiego, częstochowskiego oraz tańce narodowe

GMINA JANÓW
Gmina JANÓW - Tu legendy oddychają poezją i smakują pstrągiem.
Perłą gminy jest wieś Złoty Potok. W nim turysta znajdzie wszystko co potrzebne do wypoczynku. Liczne atrakcje Złotego Potoku są jak diamenty z biżuterii Stwórcy pogubione w procesie Stworzenia tego cudownego zakątka Jury. To zaczarowane miejsce wybrali sobie już dawno na siedzibę możni tego świata: Potoccy, Krasińscy i Raczyńscy. Tu powstała pierwsza w Europie hodowla pstrąga założona przez Raczyńskich. Pstrąg królował później na wszystkich stołach europejskich sławiąc dziedzictwo kulinarne Złotego Potoku. Zasmakuj w królewskiej rybie i poznaj wielość potraw z niego przyrządzanych na Święcie Pstrąga. O czasach kiedy mieszkał tutaj Hrabia Zygmunt Krasiński – wielki poeta romantyzmu, opowiada Muzeum jego imienia. Duch poezji Zygmunta unosi się jeszcze nad stawem Irydion w pałacowym parku i sprawia, że ludziom zbiera się tu na poezję. Dzisiaj Złoty Potok zachwyca przyrodników, inspiruje poetów i malarzy. Pamiątki przeszłości, źródła, potoki i stawy doliny Wiercicy, oraz bogactwo jurajskich form skalnych poznasz przemierzając szlak Poezji i Legend „Złotej Krainy Pstrąga”. Przy Bramie Twardowskiego urzeczywistniła się najbardziej znana polska legenda o Panu Twardowskim. Otwarte wrota jurajskiej bramy bo do Potoka Was zapraszamy na imprezy lata – Mistrzostwa Balonów na Ogrzane Powietrze w lipcu, Święto Pstrąga w sierpniu, Juramanię we wrześniu i Jurajską Jesień Poetycką w październiku. Czekają tu na Wasze odkrycie ruiny tajemniczego Zamku Ostrężnik i wały plemiennego Grodziska oraz jaskinie i Pustynia. O tym słynącym z darów natury miejscu można mówić tylko wierszem, bo Stwórca nie przewidział o tej baśniowej krainie zwyczajnych ludzkich słów. Spotkamy się na Szlaku Orlich Gniazd bowiem Złoty Potok to wioska złota,  przybywajcie co sobota.


Zespół Folklorystyczny „Janowianie” – Gmina JanówZespół Folklorystyczny “Janowianie” powstał w 2007 roku w Janowie k/Częstochowy. Członkami Zespołu są mieszkańcy Janowa i okolic. Zespół nieprzerwanie koncertuje i bierze udział w licznych przeglądach, uroczystościach oraz koncertach o zasięgu regionalnym i ogólnopolskim. Jest zdobywcą wielu nagród i wyróżnień. Do repertuaru Zespołu należą tańce i przyśpiewki regionów: częstochowskiego, śląskiego, krakowskiego, rzeszowskiego, Beskidu Żywieckiego oraz tańce narodowe Kujawiak, Krakowiak i Polonez. Do ostatnich osiągnięć Zespołu “Janowianie” należą: wyróżnienie podczas XX Wojewódzkiego Festiwalu Pieśni Patriotycznej w Myszkowie; zdobycie w II miejsca podczas VI Ogólnopolskiego Przeglądu Folklorystycznego w Żarkach; otrzymanie tytułu “Turystycznego produktu roku” regionu częstochowskiego; Zespół bierze cykliczny udział w takich imprezach jak: Międzygminny Przegląd Zespołów KGW, Zespołów Ludowych i Folklorystycznych Gmin: Dąbrowa Zielona, Janów, Olsztyn, Przyrów, Mstów; Przegląd Zespołów Pieśni i Tańca ETNOSTRADA; Jura Rok Festiwal; Ogólnopolski Przegląd Zespołów Folklorystycznych „Folkloriada Jurajska” w Żarkach. W 2017 roku Zespół obchodził Jubileusz z okazji 10-lecia działalności. Kierownikiem artystycznym i choreografem jest Katarzyna Nowicka, instruktorem śpiewu - Paulina Zarzycka.

Repertuar podczas Jura ROK Festiwal: tańce i przyśpiewki regionu Beskid Żywiecki

Gmina KoniecpolGmina Koniecpol – gospodarz kolejnej 6. Edycji Jura ROK Festiwal
Koniecpol to gmina licząca ok 10 tys. mieszkańców. Jest to teren rolniczo – przemysłowy z dużą ilością zieleni sprzyjającej aktywnemu wypoczynkowi. Wypoczywać można np. nad zalewem gdzie w tym roku oddano zagospodarowany teren rekreacyjny. Przez Koniecpol przepływa rzeka Pilica, która jest znanym w Polsce szlakiem kajakowym.
Gmina Koniecpol jest jedną z najbardziej rozwijających się gmin w woj. śląskim, z terenami przemysłowymi zagospodarowanym przez małe i średnie przedsiębiorstwa. Gmina posiada też tereny przygotowane pod względem infrastruktury dla nowych inwestorów. Posiada tereny przemysłowe w Katowickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej.
Koniecpol to rodowe miasto hetmana wielkiego koronnego Stanisława Koniecpolskiego, miasto z 756 – letnią tradycją. Najcenniejszy zabytek – barokowy kościół Św. Trójcy posiada drugie najstarsze organy koncertowe w Polsce. Co roku w tej świątyni organizowane są koncerty w ramach  Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej.

Industriada - Święto Szlaku Zabytków Techniki Jurajski Konkurs Plastyczny dla dzieci „Jura oczami dziecka w odsłonach czterech pór roku”

przeglądaj wydarzenia: