tel.: 34 324 46 51

Regionalny Ośrodek Kultury w Częstochowie

Instytucja Kultury Samorządu Województwa Śląskiego.

drukuj stronę

www.rok.czestochowa.pl / działania / projekty

20
lipca
2019

IV Jurajski Festiwal Sztuki i Wina - Olsztyn - Rynek - 20-21 lipca 2019

Konkurs fotograficzny „Balonowa Jura Janów-Olsztyn 2019” Koncert uczniów Zespołu Szkół Muzycznych w Częstochowie w ramach obchodów 100-lecia Powstań Śląskich

przeglądaj wydarzenia:

4 Jurajski Festiwal Sztuki i Wina

Tegoroczna edycja organizowana przez Gminę Olsztyn i Regionalny Ośrodek Kultury w Częstochowie odbędzie się w dniach 20-21 lipca 2019 roku.

Będzie można skosztować wyrobów winnic z różnych regionów Polski, wziąć udział w profesjonalnych wykładach i degustacjach, przyglądać się gotowaniu na żywo w wykonaniu Dominiki Friedrich . Goście będą mogli zakupić produkty regionalne na licznych stoiskach.

Wydarzenie uświetnią m.in. koncerty zespołów: w sobotę „Need For Strings”, a w niedzielę - „Czesław Śpiewa”. Podczas Festiwalu wystąpią także liczne zespoły folklorystyczne m.in. "Rybarzowice" i "Ziemia Kłobucka" oraz zespoły prezentujące folklor góralski, takie jak "Wiyrchowianie" z Bukowiny Tatrzańskiej czy zespół dziecięcy "Małe Podhale" z Jurgowa. Atrakcją będzie również pokaz tańca flamenco w wykonaniu studia tańca "Hola" z Katowic. Nie zabraknie także  zabaw dla najmłodszych, w tym warsztatów malowania rzeźby w wykonaniu Fabryki kultury.

plakat festiwalu


PROGRAM IV JURAJSKIEGO FESTIWALU SZTUKI I WINA

Sobota (20.07.2019 r.)
11.00 - Otwarcie stoisk wystawienniczych
13.00 - Kolorowa Parada z Podzamcza na Rynek w Olsztynie
14.00 - Oficjalne otwarcie imprezy z przekazaniem kluczy Bachusowi
14.30 - Najczęściej zadawane pytania o winie „Korek czy zakrętka”
15.15 - Regionalny Zespół Pieśni i Tańca „Rybarzowice” z Rybarzowic
16.00 - Zespól Folklorystyczny „Małe Podhale” z Jurgowa
18.00 - Koncert zespołu Forsal
20.00 - koncert Need For Strings

W Kuźni Smaku warsztaty winiarskie:
16.00 - Degustacja mgr dietetyki Anety Mazurek pt. „Sztuka życia po włosku”
17.30 - Degustacja Michał Bardela (redaktora naczelnego „Czasu Wina”) pt. „Degustacja wina bez tajemnic”

Na płycie Rynku dodatkowo:
15.00-18.00 – Warsztaty malowania rzeźby w wykonaniu „Fabryki kultury”

Niedziela (21.07.2019 r.)
11.00 - Otwarcie stoisk wystawienniczych
14.00 - Zespół folklorystyczny „Ziemia Kłobucka”
15.00 - Zespól folklorystyczny „Wiyrchowianie” z Bukowiny Tatrzańskiej
16.15 - Pokaz flamenco Studio tańca Hola Flamenco
16.45 - Pokaz kulinarny „Smaki Sycylii” Dominiki Friedrich
17.30 - Pokaz flamenco Studio tańca Hola Flamenco
19.00 - Koncert Czesław Śpiewa
Festiwalowi towarzyszą:
Warsztaty plastyczne dla dzieci
Wystawa fotograficzna "W jurajskim obiektywie"

Wydarzenie organizują: Gmina Olsztyn i Regionalny Ośrodek Kultury w Częstochowie.
Partnerami są: DS Laser, Laseromaniacy.pl, Wodociągi Częstochowskie, Restauracja Kuźnia Smaku, Klub Tori, Wosana, Firma Granulat, Gminny Ośrodek Kultury w Olsztynie, Gminna Biblioteka Publiczna w Olsztynie.
Patronat medialny sprawują: TVP Katowice, TV Orion, Radio Jura, Czas wina, Gazeta Wyborcza, Gazeta Częstochowska.


Winnice i importerzy - wystawcy 2019 

Winnica Jana
Zarzecze k. Jasła
Gmina Dębowiec, woj. Podkarpackie
Winnica została założona w 2006 r. w pięknym i niezwykle klimatycznym miejscu, położonym na wzgórzu w miejscowości Zarzecze w pobliżu miasta Jasła. Obecnie wszystkie nasadzenia zajmują obszar 0,6 ha. W winnicy uprawiane są odmiany białe winorośli, wśród których dominują: Solaris, Muscaris, Hibernal, Seyval Blanc oraz czerwone: Leon Millot, Regent, Marechal Foch i inne.
http://www.winnicajana.pl/

Winnica Melancholia
Iwierzyce, woj. podkarpackie
https://www.facebook.com/Winnica-Melancholia-1800801673489932/

Winnica Zagardle (Alpintech Trade)
Winiarskie gospodarstwo rolne Winnica Zagardle znajduje się w miejscowości Szczodrkowice, przysiółek Zagardle, około 12 km od Krakowa w województwie Małopolskim. Ma obecnie powierzchnię 1 ha. Usytuowanie winnicy jest bardzo korzystne. Doskonała gleba wapienno-gliniasta o idealnej strukturze dobrze wpływa na jakość i aromat winogron. Dzięki temu powstające z nich wina są całkowicie niepowtarzalne. Jakość naszych produktów potwierdzają liczne nagrody przyznawane na corocznych, krajowych i międzynarodowych konkursach winiarskich. Uprawia głównie odmiany: Leon Millot, Marechal Foch, Regent i Rondo na wina czerwone oraz Seyvall Blanc, Solaris, Jutrzenka, Hibernal, Swenson Red, Saint Pepin, Adalmiina oraz La Crescent na wina białe.
http://winnicazagardle.pl/

Winnica Vetus
Winnica została założona w 2013 roku, położona jest w malowniczej okolicy. Pierwsze wina tej marki pojawiły się na rynku w 2015 roku. Dalsze plany rozwoju winnicy związane są z enoturystyką. Obecnie Winnica zajmuje około jednego hektara gdzie posadzonych jest cztery tysiące sadzonek winorośli.Gleba na winnicy jest ciężka gliniasta co ma niebagatelny wpływ na jakość wina.Na winnicy posadzono następujące odmiany Regent, Rondo, Cabernet Dorsa, Cabernet Cortis na wina czerwone oraz Seyval Blanc, Solaris, Muscaris, Phoenix z których robione są wina białe.
http://www.winnicavetus.pl/

Winnica Julia
To niezwykłe miejsce położone zaledwie 5 km od centrum Zielonej Góry, w otoczeniu przepięknych pokrytych lasami wzgórz. Założona w 2003 przez rodzinę Gradów, powstała z rodzinnej pasji i miłości do winnego krzewu oraz boskiego trunku ­ wina. Rośnie tu ponad 1300 krzewów szlachetnych winorośli : odmian czerwonych ­ Pinot Noir, Regent, Dornfelder , Saint Laurent, na wina białe – Silvaner, Gewurztraminer, Chrupka, Solaris, Kernling i Veltliner, a także winogrona deserowe. Po 10 latach nauki i prób właściciele winnicy powiększyli areał o 3 hektarową winnicę w Zaborze, 11 km od Zielonej Góry w stronę Odry. Doskonałe perspektywy jej rozwoju dają posadzone tam odmiany : Riesling, Cabernet, Monarch, Muscaris i Johanniter.
http://winnicajulia.pl/

Winnica Chodorowa
Położona w sercu Ziemi Sądeckiej, pośród wzniesień Pogórza Rożnowskiego, na Szlaku Architektury Drewnianej. Winnica powraca do staropolskiej tradycji winiarskiej, tworząc wina najwyższej jakości i wyjątkowej świeżości.
Winnica Chodorowa położona jest na wysokości 300 – 370 m n.p.m. na południowym stoku o nachyleniu około 17%. Dzięki temu winorośle mają dostęp do promieni słonecznych maksymalnie długo. Obecna powierzchnia winnicy to około 1,4 ha, na której rośnie 6000 krzewów winorośli. Docelowo winnica będzie zajmować obszar 3,5 ha, na którym chcemy uprawiać 15.000 krzewów.
Dzięki pasji do wina i dbaniu o każdy szczegół podczas jego produkcji, naszym klientom gwarantujemy, że w każdej butelce odnajdą wino najwyższej jakości. Staramy się zgłębiać wiedzę o uprawie winorośli i produkcji wina na studiach enologicznych organizowanych przez Uniwersytet Jagielloński w Krakowie i różnych kursach prowadzonych przez stowarzyszenia winiarskie.
http://winnicachodorowa.pl/

Winnica Bugara
Tworzy pierwsze regionalne wino w Częstochowie z winogron pochodzących z upraw własnych. Pasja. Ekologia. Jakość.
https://www.facebook.com/winnicabugara

Gospodarstwo Rolne Piwnice Antoniego
Historia winnicy sięga lat 80-tych ubiegłego wieku, kiedy to zostały zasadzone przez Antoniego Marcinka pierwsze krzewy winorośli Schueler, Krystaly i Ontario. Było tego razem kilkadziesiąt krzewów prowadzonych po amatorsku, ale pozwalało to na zdobywanie pierwszych doświadczeń.
Od 2005 roku po przystąpieniu do organizującego się Małopolskiego Forum Winnego rozpoczęliśmy stopniowe powiększanie winnicy. Winnica systematycznie się rozrastała wraz ze zdobywaniem przez nas kolejnych stopni wtajemniczenia. Obecnie winnica zajmuje obszar 30 arów. Nasadzonych jest około 1200 krzewów. Odmiany deserowe białe: Arkadia, Krystaly, Muskat Odeski, Wostorg i Refren. Odmiany deserowe czerwone: Schuyler, Agat Doński, Kodrianka i Arocznyj. W sumie odmian deserowych jest ok. 200 krzewów.
Białe wina robimy ze szczepów: Seyval Blanc, Solaris, Johanniter, Muskat Ottonel, Aurora, Bianca, Jutrzenka i Ontario.
Szczepy na wina czerwone: Cabernet Cortis, Cascada, monarch, Regent i Rondo.
Specjalność Piwnic Antoniego to autorskie wina:
- białe Danutie o aromatycznym bukiecie zapachowym z wyraźną nutą dojrzałych winogron i dobrze wyrównaną kwasowością.
- czerwone Vermel o niepowtarzalnym smaku i wyraźnym bukiecie Caberneta.
Ponadto specjalizujemy sie również w komponowaniu leczniczych nalewekL
- pokrzywowo-orzechowo-imbirowa , polecana dla dojrzałacyh mężczyzn
- sosnowa, dla osób z dolegliwościami oddechowo- astmatycznymi
- perzowo-żurawinowa, dobrze radząca sobie z problemami urologicznymi.
Na bazie miodów z własnej pasieki sycimy równiez miody pitne.
http://www.piwniceantoniego.eu/

Winnica Goja
Ojcowski Park Narodowy to niepowtarzalne miejsce. Właśnie z nim od północno-zachodniej części graniczy nasza Winnica Goja, która położona jest w Smardzowicach. Nasze główne odmiany czerwone to m. in. stare francusko-amerykańskie odmiany leon millot i marechel foch oraz niemiecki regent będący odmianą dobrze sprawdzającą się w polskim klimacie. Na wino białe przeznaczone są francuski seyval blanc i obiecująca odmiana niemiecka solaris. Pozostałe odmiany to: swenson red, jutrzenka, kristaly. W winnicy wyrabiamy wina białe i czerwone. Produkujemy także sadzonki winorośli we własnej szkółce.
https://www.winnicagoja.pl/

Winnica na Jurze
Winnica na Jurze znana jest z wytwarzania organicznych produktów, bez dodatku cukru, konserwantów czy enzymów. Winnica oferuje wino gronowe.
http://www.winnicanajurze.pl/

Podkarpacka Manufaktura Win
To wspólny projekt dwóch winiarzy: właścicieli winnic Wierzchowina i Mieszko. Początki tych winnic sięgają roku 2004. Zawsze związani byliśmy z ziemią poprzez naszych ojców i dziadków. Założenie winnic to pomysł na odmianę krajobrazu w naszym regionie, oraz miłość do wina i tęsknota za zielonymi wzgórzami obsadzonymi winoroślą.
http://manufaktura-win.pl/pl/strona-glowna/
https://www.facebook.com/PodkarpackaManufakturaWin/

Winnica Mnich
Mnich, Bielsko
Produkcja win regionalnych metodami tradycyjnymi. W ofercie: degustacje win, warsztaty winiarskie, imprezy integracyjne oraz konferencje i szkolenia.
https://www.facebook.com/winnicamnich/

Otari-Pol (Niamori) – Bezpośredni importer win z Gruzji, przedstawiciel marki "NIAMORI".
Wielu znawców wina twierdzi, że te gruzińskie są wyjątkowe.
Szczepy winogron używanych w produkcji gruzińskiego wina są unikalne, nie rosną poza Gruzją nigdzie na świecie.
Uprawa winorośli ma długą historię, a przez setki lat doświadczeń doszliśmy w niej do perfekcji.
Gruzińskie wina jednocześnie charakteryzują się bardzo dobrym stosunkiem jakości do ceny.
Na stoisku będzie można porozmawiać z panem Arkadiuszem Możdżeniem - specjalistą ds. Wina z 10-letnią praktyką w MAKRO Cash & Carry Polska (Certyfikat wiedzy eksperckiej o alkoholach). Sommelier w Galicyjskiej Szkole Smaku w Krakowie. Uczestnik wielu szkoleń prowadzonych na terenie całego kraju. Bogaty w doświadczenia zdobyte podczas degustacji wina we Francji (Alzacji, Bordeaux, Prowansji), Austrii, Czechach oraz w Polsce. 
Więcej informacji na temat Pana Arkadiusza dostępne na stronie Winowajcy - https://www.wino-wajcy.pl/ oraz https://www.facebook.com/winowajcy.szkolenia

Zapraszamy do kontaktu wszystkich zainteresowanych.
http://niamori.pl/index.php
https://pl-pl.facebook.com/otari.rekhviashvili

Vinariams - Importer wina z Europy
Pomorska 39
96-300 Żyrardów
http://www.vinariams.pl/

Troodos – Importer win cypryjskich
Firma powstała z pasji do wina - cypryjskiego wina. Wieloletnie kontakty z winnicami oraz uczestnictwo w procesie produkcyjnym pozwoliło nam poznać najlepsze trunki produkowane na wyspie.
W naszej ofercie znajdziecie Państwo najlepsze wina z wyspy Afrodyty. Do Polski importujemy tylko wyselekcjonowane i najwyższej jakości wina. Chcemy aby nasi klienci odkryli razem z nami smak i zapach tej wyspy przez pryzmat wina.
http://troodos.pl/

Winny Bułgar – Impotrer win z Bułgarii i Rumunii
Bezpośredni importer najlepszych bułgarskich specjałów i win.
Wierzymy, że wina ze słonecznej Bułgarii mogą z powodzeniem konkurować z winami z innych stron świata. Naszą firmę prowadzimy z ogromną pasją i zaangażowaniem, a naszym Klientom dajemy możliwość idealnego połączenia szlachetnego trunku z odpowiednio dobranymi przekąskami.
Oferujemy wina wyłącznie od sprawdzonych i najlepszych winiarzy z różnych zakątków Bułgarii. Odkryj wina, których nuta urzeknie Cię i sprawi, że będziesz nieustannie do nich wracał.
http://www.winnybulgar.pl/

Frozo – Producent i Importer win
Kochamy wino i uczymy je kochać innych. Nasza firma powstała w 1999 roku i na początku zajmowała się wyłącznie dystrybucją alkoholi czołowych polskich importerów i producentów na terenie Podhala.
Już wtedy naszą uwagę przyciągały wina, których odkrywanie stało się naszą pasją i dlatego w krótkim czasie staliśmy się liderem w dystrybucji win na terenie Zakopanego.
W 2003 ROKU PODJĘLIŚMY DECYZJĘ O KONTYNUOWANIU NASZEJ PASJI WINIARSKIEJ… i rozpoczęciu własnego importu. To był okres obfitujący w wiele wyjazdów zagranicznych. Podpisywaliśmy kontrakty z dostawcami, uczestniczyliśmy w kilkunastu profesjonalnych szkoleniach winiarskich potwierdzonych certyfikatami, odwiedzaliśmy największe targi winiarskie w Europie. Owocem naszych starań jest nasza oferta, którą ciągle udoskonalamy z myślą o sprawianiu przyjemności naszym klientom przy degustowaniu „boskiego napoju”.
Oprócz sprzedaży wina, zajmujemy się również ich produkcją. Korzystając ze sporego doświadczenia, wiedzy oraz tradycyjnych metod, z powodzeniem w rzemieślniczym nurcie w ramach kooperacji produkujemy zarówno polskie wina owocowe, wskrzeszając ich tradycję jak również doskonałe na lato wina hiszpańskie i włoskie. Zapraszamy do kontaktu.
http://twojewino.pl/

Verte - Importer win

Vino Divino (VDV) - Importer win
Reprezentujemy szereg wspaniałych prestiżowych domów winiarskich, z których obecności w Polsce jesteśmy niezwykle dumni. Vino Divino Oferuje wina lane z beczki. Dzięki odpowiedniej instalacji wino w beczce zawsze pozostaje świeże i nie zmienia swoich właściwości, aż do ostatniej kropli. Forma sprzedaży wina z beczki, bardzo powszechna w krajach śródziemnomorskich - od pewnego czasu gości także w naszym kraju. Oprócz win lanych z beczki na stoisku posiadamy także szeroką ofertę win butelkowych.
Dla nieco wymagających Klientów mamy specjalne, ekskluzywne wina, wystawiane i nagradzane medalami na międzynarodowych wystawach winiarskich.
Serdecznie zapraszamy - trzeba spróbować, aby się przekonać...
https://www.facebook.com/vinodivino.info/

Vinori – Importer win z Niemiec
Firma rozpoczęła działalność jako Rheinwein Polska w 1993 roku. Pierwsze degustacje odbyły się jesienią tego roku. Potrzeba smakowania win przez Polaków była duża. Coraz więcej osób pragnęło pokosztować świat zanurzony w kieliszku wina. Doradcy do spraw win organizowali zbiorowe degustacje w restauracjach w wielu mniejszych i większych miejscowościach. Na spotkania przybywały tłumy. Organizowano wizyty w domach klientów, miejscach ich pracy. Rheinwen Polska stała się reprezentatywną firmą branży sprzedaży bezpośredniej. W 2002 roku firma zmieniła nazwę z Rheinwen Polska na Pieroth Polska, co wiązało się z podkreśleniem powiązań utwierdzonej na rynku polskiej spółki z rodzinną firmą w Niemczech. W 2018 roku Pieroth Polska zmieniła swoją nazwę na VINORI. Obecnie pod okiem nowego, polskiego właściciela firma otwiera się na różnorodnych dostawców unikalnych win. Nadal jesteśmy firmą mającą na wyłączność wina od Pieroth, ale równocześnie zabiegamy o urozmaicenie oferty. Nieustanna dbałość o wysoką jakość oferowanych produktów i serwisu jest nieodzowną podstawą działalności VINORI.
https://vinori.pl/

Winnice Eurazji – Importer win
Tarnowskie Góry
http://www.winnice-eurazji.pl
https://www.facebook.com/Winnice-Eurazji-833906703363376/

 


 

Laseromaniacy - sponsor festiwalu

Jako profesjonaliści i pasjonaci w jednym, zajmujemy się profesjonalnym cięciem laserem, grawerowaniem i znakowaniem. Doradzamy klientom w zakresie maksymalizacji wydajności produktu. Wykonujemy zlecenia również na naszych materiałach i pomagamy w znalezieniu pozostałych podwykonawców do ukończenia projektów naszych klientów.
Na naszej stronie będziemy prezentować pełen wachlarz możliwości wynikających z wykorzystania cięcia laserem. Jeśli wykonujesz projekty wymagające użycia wycinarek laserowych, a nie masz własnego sprzętu, to doskonale trafiłeś. Zdaj się na Laseromaniaków!

Oferujemy:
- Cięcie laserowe materiałów – tekstyliów odzieżowych, tekstyliów technicznych oraz włóknin – tworzyw sztucznych (PMA, PET, PC, PP, itp.), materiałów drewnopochodnych (sklejka, MDF, HDF)
- Znakowanie i grawerowanie – szkła, ceramiki, kamienia, metali (znakowanie tabliczek, narzędzi, tabliczek znamionowych i opisowych, itp.), materiałów drewnopochodnych, tworzyw sztucznych, tekstyliów

Zapraszamy do współpracy!
www.laseromaniacy.pl

 Stoiska: rękodzieło i wyroby regionalne - wystawcy 2019

,,Dobra Natura" - tłocznia olejów prowadzona przez pana Stefana Wójcickiego cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Pan Stefan specjalizuje się w tłoczeniu oleju z rzepaku, słonecznika, czarnuszki, lnianki, ostropestu, wiesiołka. Dzięki tradycyjnemu procesowi tłoczenia oleje te zachowują cenne właściwości wykorzystywanych surowców. Charakteryzują się one wyrazistym kolorem i delikatnym smakiem oraz aromatem typowym dla nasion, z których powstają. Nasiona te są starannie wyselekcjonowane i pochodzą od sprawdzonych dostawców. Tłoczenie olejów odbywa się na małą skalę, dlatego produkt jest zawsze świeży. Pan Stefan posiada ogromną wiedzę na temat swoich produktów- ich właściwości i sposobów zastosowania, a jego mobilna mini- tłocznia staje się atrakcją wszędzie tam, gdzie się pojawia.
http://smacznehistorie.pl/kluby-zakupowe-producenci/olejarnia-dobra-natura/

Anastazja Przywara (owoce, konfitury z płatków róż, soki) oraz Plumeria Art Ewelina Przywara mydełka ozdobne oraz biżuteria ręcznie robiona
https://www.facebook.com/PlumeriaArt-921040047969557/

Pracownia Zaczarowany Imbryk – krawiectwo artystyczne, samodzielnie szyte i projektowane zabawki / przytulanki oraz akcesoria dziecięce. Na stoisku można również nabyć samodzielnie projektowane i wykonywane latarnie drewniane.
https://www.facebook.com/pracownia.zaczarowanyimbryk

Chleb orkiszowy – Ryszard Halabowski
W Gospodarstwie Rolnym w Jaroszowie w Gminie Żarki ruszyła produkcja chleba orkiszowego z dodatkiem lnu i gryki.
Państwo Krystyna i Ryszard Habalbowscy do wypieku chleba używają tylko i wyłącznie produktów z własnego gospodarstwa rolnego. Do tej pory rodzina Halabowskich prowadząc gospodarstwo rolne zajmowała się sprzedażą: orkiszu – ziarna, mąki białej orkiszowej, mąki razowej orkiszowej oraz otrąb. Do wypieku używają mąki orkiszowej, dodają len i grykę.
Chleb orkiszowy to pierwszy wyrób, ale w planach jest jeszcze chleb gryczany. Zapraszamy do degustacji. Na stoisku można zakupić: pieczywo orkiszowe: chleb, drożdżówkę oraz oleje tłoczone na zimno (lniany, rzepakowy)
http://www.umigzarki.pl/aktualnosci/3737

Grupa XJM z Krakowa
Zaprasza na swoje stoisko z serami dojrzewającymi, deskami i ozdobami drewnianymi (takimi jak: drewniane misy, deski kuchenne, patery, stojaki na wino, podkładki) oraz świecami, miodami i sokami tłoczonymi. 

Biżuteria Danuty Nostitz Jackowskiej
Pani Danuta Nostitz Jackowska z Busko Zdrój przyjechała do nas z biżuterią z kamieni naturalnych oraz z okazami minerałów. Zapraszamy na stoisko!

Pole Magnetyczne przyciąga kolekcjonerów magnesów. Ich kolekcja ma nieograniczone ilości tematów, kolorów i form.
Pole magnetyczne tworzy własnoręcznie wykonane magnesy oraz przypinki, w swojej ofercie ma również za niewielką opłatą warsztaty dla wszystkich, a w szczególności dla dzieci, polegające na stworzeniu własnego, indywidualnego magnesu na lodówkę bądź przypinkę.
https://www.facebook.com/polemagnetyczne/

Pracownia Precjoza - Julia Białas
Pracownia powstała na początku 2015 r. Zajmuje się wykonywaniem biżuterii metodą lakierową, z grafiką lub z kamieniami, ozdobami do włosów, zakładkami do książek a także tworzeniem kul kwiatowych z papieru. 
https://www.facebook.com/p.precjoza/

Hafty - Sylwia Andrejszyn
Na stoisku są prezentowane prace pani Sylwii Andrejszyn, która zajmuje się haftem krzyżykowym oraz szydełkowaniem. Haftuje piękne obrazy, zakładki do książek, magnesy, a także wykonuje na szydełku ozdoby do włosów oraz broszki.

Sery z Podhala - Paweł Długopolski Handel Obwoźny – Pan Paweł zaprasza na swoje stoisko, na którym mogą Państwo zakupić oscypki, sery z Podhala, sery na ciepło z żurawiną oraz soki.

Korabia - Rodzinny, regionalny browar w Łasku. Właścicielami przedsiębiorstwa jest rodzina Kaczorowskich. Browar powstał w 2005 roku na bazie istniejącej od 1989 roku rozlewni piwa Piwomar. Chcąc nawiązać do regionu, Łask i jego ciekawej historii browar nazwano "Korabia". Herb Łasku to korab - czyli łódź, z kolumną i głowami dwóch lwów. Jedna z legend związanych z herbem sięga czasów wypraw krzyżowych. Produkuje piwa butelkowane i beczkowe przede wszystkim na rynek lokalny województwa łódzkiego. Piwa wytwarzane są tradycyjną metodą na bazie wody z własnego ujęcia. Właściciele starają się kontynuować XV i XVI wieczne tradycje piwowarskie w Łasku.
Browar produkuje piwa typu lager: Koreb Łaskie, Koreb Mocne, Koreb Żywe; piwo ciemne.
Koreb Herbowe - jest wpisane na Listę Produktów Tradycyjnych Ministerstwa Rolnictwa.; piwa aromatyzowane: Koreb Miodowe, Koreb Korzenne, Koreb Grzaniec Łaski. Zapraszamy na stoisko, na którym oprócz piw regionalnych można również zakupić kwas chlebowy, cydr oraz pajdę ze smalcem.

Wódki Regionalne - Przedsiębiorstwo Handlowo Usługowe „Medal” Cezary Grzesiak – Firma zajmuje się już od kilkunastu lat wyszukiwaniem oryginalnych receptur polskich alkoholi regionalnych, głównie z regionu Beskidu Śląskiego i Żywieckiego.
Zapraszamy do wypróbowania alkoholi regionalnych o wyjątkowym smaku, ciekawych miejscowych nazwach i bogatej historii. Produkcja niektórych trunków odbywa się na zasadzie receptur z XIX wieku. Idealnie nadają się na weselny stół czy podczas innej imprezy okolicznościowej a także do indywidualnego spożycia lub jako oryginalny prezent. Szeroka oferta wódek i piw z niewielkich, tradycyjnych wytwórni dostępna na stoisku.

Pasieka Jurajska - Paweł Ściślicki
Pasieka wędrowna na terenach Jury Krakowsko – Częstochowskiej. Pozyskuje miody odmianowe – specjalność pasieki „miód” nawłociowy”, propolis, pyłek kwiatowy oraz świece i figurki z wosku pszczelego.
RZADKI MIÓD NAWŁOCIOWY - to mało popularna i stosunkowo nowa odmiana miodu w Polsce. Powstaje z nektaru nawłoci pospolitej – rośliny potocznie nazywanej mimozą, złotą rózgą lub złotą dziewicą. Jest bardzo cenną rośliną zarówno dla pszczelarzy, jak i dla pszczół. Kwitnie na przełomie sierpnia i września, aż do późnej jesieni (czasem nawet do pierwszych przymrozków), dzięki czemu pszczoły mogą przetrwać zimę. Jest zdecydowanie trudniej dostępny niż inne rodzaje miodów, między innymi dlatego, że pszczelarze muszą pozostawić pewną jego część jako pokarm dla pszczół na zimę. Nawłoć kwitnie najintensywniej w czasie, gdy pszczoły zaczynają zimowe przygotowania. Pszczelarze muszą więc zadbać o późne zakarmienie pszczół, chcąc uzyskać miód nawłociowy. Miód nawłociowy był nazywany kiedyś nektarem życia. Oprócz niezwykłych walorów smakowych, odznacza się wieloma właściwościami leczniczymi. Zawiera m. in. substancje bakteriobójcze, witaminy i sporą ilość mikroelementów.

Bałkańskie przysmaki i wyroby z dziczyzny
Zapraszają do degustacji kuchni bałkańskiej i wyrobów z dziczyzny.

Sweet Passion Manufaktura Piernika
Rodzinna firma "Sweet Passion", zajmującą się wypiekiem oraz zdobieniem pierników na różne okazje, które są rękodziełem artystycznym, oraz dystrybucją tradycyjnych nalewek owocowych.
www.facebook.com/manufakturapiernika.eu/ 

Serownia Podłazy
Serownia zagrodowa w Górach Świętokrzyskich - wyrób serów dojrzewających z mleka krowiego sposobem tradycyjnym.
Sery wegetariańskie.
Ser Marian - porównać go można z dobrym bundzem lub bardzo dobrą mozzarellą, miękki ser o lekko słodkawym smaku, dobry jako dodatek do dań kuchni włoskiej.
Ser Aleksander - na Podhalu byłby to rodzaj oscypka z krowiego mleka. Miękki ser podpuszczkowy, charaktery-stycznie „skrzypiący” w ustach. Dobry zarówno na zimno jak i na gorąco.
Ser Ryszard - lepszy niż ricotta vaccina. Miękki, niedojrzewający, biały ser zwarowy wytwarzany z serwatki mleka krowiego. Można podawać na ostro, na słono i na słodko.
Ser Konstanty to alternatywa dla sera korycińskego. Ser krótko dojrzewający z niepasteryzowanego, pełnego mleka krowiego.
Ser Henryk to ser gospodarski. Popularny w Niemczech pn. Handkäse z autorską kompozycja ziół i owoców.
Ser Edward - porównywalny z prawdziwą Goudą. Pół-twardy ser dojrzewający o gładkiej konsystencji i wyrazistym smaku.
https://www.facebook.com/Serownia-Podłazy-581630028592020/

Alpejskie sery dojrzewające - Gebr. Baldauf GmbH & Co. KG / Boch Trade&Service
Firma Gebr. Baldauf od ponad 150 lat oferuje najlepsze serowe specjały z mleka siennego. Siedzibą przedsiębiorstwa jest region Allgäu na południowym krańcu Niemiec. Działalność, która w 1862 r. zaczynała się od sprzedaży emmentalera, rozwinęła się w nowoczesne przedsiębiorstwo, które łączy najnowsze technologie i tradycyjne receptury.
W naszej firmie postęp i przywiązanie do tradycji nie wykluczają się nawzajem i od dziesięcioleci pozwalają nam zmieniać się, rozwijać i uczyć. Niezależnie od wszelkich zmian niezmiennie oferujemy znakomitą jakość, niepowtarzalny smak i zamiłowanie do prawdziwie naturalnych produktów.
https://www.baldauf-kaese.de/pl

Kresowe przysmaki
Litewskie Kibiny w kilku smakach
Lwowskie Kulebiaki
Tatarskie Jeczpoczmaki
Gruzińskie Manty
Czeburaki Extra
Gruzińskie Pierożki Chinkali

Wszystkie produkty są wytwarzane przez nas rękodzielniczo według starych receptur.

Jednym z naszych flagowych dań jest Tatarski "Czeburak" - jest to wielki pierogów nadziewany mięsem,ziołami i kefirem smażony na głębokim tłuszczu podawany na gorąco. Danie to jest przygotowywane na oczach klienta wraz z degustacją.

Koryciński Serwus
Chałwy tureckie ręcznie wyrabiane, baklava - przysmak turecki, lokum - galaretki z soków owocowych

Manufaktura rzeczy ładnych
W naszej ofercie Państwo znajdziecie:
personalizowane upominki z drewna, galanteria drzewna, dekoracje do domu, dekoracje weselne, usługa cięcia laserem C02
https://www.facebook.com/manufakturarzeczy/

Mihanna
- jesteśmy polskim producentem tekstyliów domowych. Z wielką radością i zachowaniem szczególnej dbałości o szczegóły tworzymy nasze produkty, które na co dzień ozdabiają Wasz dom. Szyjemy z polskich tkanin, jest to bardzo dobra jakościowo polska bawełna o gramaturze 140g/m2. Staramy się, aby każdy klient, który złoży u nas zamówienie był profesjonalnie obsłużony i zadowolony z usługi jaką mu zaoferujemy. Do naszej pracy podchodzimy z entuzjazmem, każde zamówienie realizujemy w możliwie najkrótszym czasie, przeważnie od złożenia zamówienia i ustalenia szczegółów klient swój towar otrzymuje już po 2-3 dniach. Prowadzimy sprzedaż wysyłkową, ale zapraszamy także do naszej pracowni, gdzie można obejrzeć nasze inne wyroby, porozmawiać, odebrać zamówiony towar. Zapraszamy do kontaktu z nami.
https://www.facebook.com/Mihanna0/

Decoupage na szkle  - Oświęcim

Stowarzyszenie Sanus Vivere - Zdrowe Życie
warsztaty ręcznie robione maskotki

KING-WERY - Myszków
lody gałkowe rzemieślnicze, sorbety, gofry

WW Jastrzębie Zdrój
- kręcony ziemniak, nachos

Kolorton (Częstochowa)
koszulki i kubki z nadrukiem

Korzenie braterstwa
beczki dębowe

Lean Consulting / Via-Artis (Poręba)
biżuteria ręcznie wykonywana

Browar LKK Trade
piwo regionalne

Solcom IT
piwo z żuka

Kiermasz rękodzieła dla Pawła

Stoisko Galerii ARCHE

Catering Kozak

Stoisko Częstochowskich Wodociągów

BikeCafe

Stoisko z pamiątkowymi kieliszkami

Konkurs fotograficzny „Balonowa Jura Janów-Olsztyn 2019” Koncert uczniów Zespołu Szkół Muzycznych w Częstochowie w ramach obchodów 100-lecia Powstań Śląskich

przeglądaj wydarzenia: