tel.: 34 324 46 51

Regionalny Ośrodek Kultury w Częstochowie

Instytucja Kultury Samorządu Województwa Śląskiego.

drukuj stronę

www.rok.czestochowa.pl / działania / szkolenia, warsztaty

10
listopada
2018

Warsztaty filmowe Człowiek- Film-Dokument

Warsztaty MUKiS: Projektowanie w programie graficznym CorelDraw - MOK Poręba Konferencja i warsztaty dotyczące rozwoju tańca

przeglądaj wydarzenia:

„Film dokumentalny jest po to, aby pokazać prawdziwy świat i prawdziwych ludzi, przyjmując ich punkt widzenia i starając się ich zrozumieć”.
Paweł Kędzierski

Warsztaty filmowe
Mobilny Uniwersytet Kultury i Sztuki

Regionalny Ośrodek Kultury w Częstochowie - 10 listopada 2018r.

Temat: Człowiek-Film-Dokument
Termin: 10 listopada 2018r.

Miejsce: Regionalny Ośrodek Kultury w Częstochowie

Wstęp wolny, ilość miejsc ograniczona, tel. kontaktowy: 34 366 59 65

Osoba prowadząca: Bartosz Dominik

Podstawowe założenia:
Warsztaty filmowe przewidują zajęcia teoretyczne i praktyczne dla młodzieży licealnej. W trakcie trwania zajęć uczestnicy zdobędą podstawową wiedzę teoretyczną na temat realizacji
filmowej, następnie wykorzystają ją praktycznie na plenerze filmowym (miejsce pleneru -Częstochowa). Istotnym elementem zajęć będzie przekazanie wiedzy praktyczniej oraz podzielenie się doświadczeniem (między innymi telewizyjnym) prowadzącego warsztaty.
Głównym celem pleneru będzie realizacja krótkiego filmu dokumentalnego, ukazującego życie miasta Częstochowy - wpisującego mieszkańców w ramy metropolii. Warsztaty mają
za zadanie przybliżyć uczestnikom zasady i realia powstawania utworów filmowych, jak również kształtowanie pozytywnej postawy wobec kinematografii.
Warsztaty będą nawiązywać do twórczości polskich dokumentalistów -przede wszystkim Krzysztofa Kieślowskiego - tym samym umożliwią ich uczestnikom rozszerzenie kompetencji percepcyjnych i interpretacyjnych. Ukazanie tego kontekstu
umożliwi pełniejszy odbiór dzieł filmowych oraz wpłynie pozytywnie na świadomy dobór repertuaru oglądanych w przyszłości filmów. Realizacja założonego tematu ma na celu poszerzenie świadomości na temat znaczenia kina w kulturze.
Uczestnicy będą mieli szansę nauczyć się, jak świadomie dobierać środki filmowe dla uzyskana pożądanych efektów i sensów dramaturgicznych.
Treści prezentowane podczas wykładów będą bezpośrednio powiązane z następnymi etapami projektu i posłużą jego uczestnikom do sprawnego zrealizowania krótkiej etiudy dokumentalnej.
Mile widziane jest, by uczestnicy byli wyposażeni w urządzenia do rejestracji obrazu i dźwięku - np.: kamery / aparaty cyfrowe / telefony komórkowe z możliwością nagrywania wideo w wysokiej rozdzielczości oraz odpowiednie złącza USB/porty, które umożliwią zgranie materiału na stację roboczą.

plakat- zaproszenie na warsztaty filmowe

RAMOWY PLAN ZAJĘĆ
9:00 - Rozpoczęcie warsztatów
9:00 - 11:00
1. Krótkie wprowadzenie w tematykę zajęć, zapoznanie się z uczestnikami;
2. Podzielnie się osobistymi doświadczeniami prowadzącego na temat pracy telewizyjnej i filmowej;
3. Prezentacja wybranych dokumentów Krzysztofa Kieślowskiego i dyskusja na ich temat;
4. Omówienie niezbędnych aspektów technicznych, które odegrają kluczową rolę w zajęciach praktycznych.
11:00 - 17:00 - Plenerowe zajęcia praktyczne (Realizacja krótkiego reportażu dot. życia w Częstochowie - ukazanie indywidualnych postaci wpisanych w przestrzeń miejską, konsultacje i indywidualne rozmowy).
Uwaga: Godziny zawarte w planie warsztatów mogą ulec nieznacznym zmianom w zależności od ilości uczestników oraz tempa ich pracy.

BIOGRAM PROWADZĄCEGO
Bartosz Dominik - absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie na kierunkach: dziennikarstwo i komunikacja społeczna oraz filozofia. Kontynuuje edukację na specjalizacji reżysersko-scenopisarskiej w Krakowskiej Szkole Filmowej im. Wojciecha Jerzego Hasa. Operator kamery i obrazu w Telewizji Polskiej S.A. Laureat nagród filmowych, między innymi: Grand Prix w ogólnopolskim konkursie EtnoKadr, wyróżnienia I stopnia w ogólnopolskim konkursie “Konkurs Reportażu Amatorskiego” w Warszawie, II miejsca w II Konkursie Filmów Niezależnych im. prof. Henryka Kluby w Przystajni, laureat w międzynarodowym konkursie “Planete Doc Bydgoski Aneks 2017” w Bydgoszczy.
Więcej informacji na stronie: http://bartoszdominik.pl

Projekt dofinansowany z budżetu Samorządu Województwa Śląskiego

Warsztaty MUKiS: Projektowanie w programie graficznym CorelDraw - MOK Poręba Konferencja i warsztaty dotyczące rozwoju tańca

przeglądaj wydarzenia: