tel.: (34) 324 46 51

Regionalny Ośrodek Kultury w Częstochowie

Instytucja Kultury Samorządu Województwa Śląskiego.

drukuj stronę

www.rok.czestochowa.pl / działania / wystawy

13
stycznia
2017

Poplenerowa wystawa fotografii Montenegro 2016

Poplenerowa Wystawa Malarstwa „VRBOV 2016-Słowacja” Wystawa prac plastycznych XX Wojewódzkiego Konkursu Plastycznego dla dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością intelektualną, ruchową oraz niepełnosprawnościami sprzężonymi

przeglądaj wydarzenia:

Montenegro 2016

 


 

Motto : Podróże to jedyna rzecz na którą wydajemy pieniądze a stajemy się bogatsi

Zjawisko kulturowe jakim jest fotografia podróżnicza, nazywana często turystyczną, to aktualnie jedno z najważniejszych aktywnych procesów fotograficznych na świecie. Jest ona przejawem dystansu do rzeczywistości, refleksji, filozofii pasji poznawania, a także pragnieniem dzielenia się swoją wizją postrzegania świata w kontekście artystycznego przekazu. Kształtuje naszą wrażliwość analitycznie kreując świadomość odniesienia się do współczesności wzbogacając jednocześnie osobowość i percepcję. Aparat fotograficzny będąc w zasadzie martwym ale niezbędnym narzędziem stał się elementem aranżowania i poznawania świata gdzie wrażliwość tworzącego obrazy fotograficzne odgrywa kluczowa rolę. Nie bez znaczenia jest tu także poziom zaawansowania technicznego i różnorodność estetyki fotografa. Wytworzona m.in. poprzez związki turystyki z fotografią dominacja kultury obrazkowej jest syndromem współczesnej cywilizacji będąc zarazem ważnym zjawiskiem socjologicznym w dziejach ludzkości.

„Turysta postrzega świat, jako tworzywo posłuszne jego dłoniom i co najważniejsze, woli. Turysta jest artystą: turystyka jest twórczością. Świat przez turystę odwiedzany jest surową bryłą marmuru, której turysta nada kształt swoich przeżyć. Turysta opuszcza dom w poszukiwaniu wrażeń. Wrażenia i opowieści o wrażeniach – to jedyny łup, z jakim wraca, i jedyny, na jakim mu zależy. Nic Go z domu nie wypędza, poza nieukojonym pragnieniem przygody. Co turysta czyni, czyni z własnej woli? Widoki, odgłosy, zapachy stają się wrażeniami – pamiętanymi wrażeniami, wrażeniami, jakie warto utrwalić na błonie fotograficznej, o których warto w domu opowiedzieć – o tyle tylko, o ile inne są od domowych. Zabiera, więc turysta w podróż dom:, jako punkt odniesienia, standard dla mierzenia doznań, punkt, od którego pragnie się oddalić, ale tylko po to by wrócić z łupami egzotycznych doznań. Kolekcjonowanie przygód jest wolne od frasunku o tyle, o ile gdzieś tam czeka na nas stryszek czy antresola, (…) do jakich je prędzej czy później odłożymy.” – Zygmund Bauman /prace wybrane/ .

Tak widzi współczesną turystykę i jej związki z fotografią znany filozof Zygmund Bauman. Wydaje się to być zbieżne z koncepcją promowania fotografii realizowaną przez Regionalny Ośrodek Kultury w Częstochowie. Idea promowania fotografii podróżniczej kontynuowana jest przez Regionalny Ośrodek Kultury w Częstochowie od kilkudziesięciu lat. Służące tej idei plenery fotograficzne organizowane przez nasz ośrodek są działaniami stanowiącymi oryginalną formę edukacji fotograficznej przełamującą stereotypy upowszechniania kultury. Nowatorstwo takich działań polegające m.in. na kształtowaniu związków pomiędzy turystyką a fotografią artystyczną wzbogacając zarówno warsztat fotografa jak i jego wyobraźnię twórczą.

W roku 2016 plener fotograficzny odbył się w Czarnogórze. Ten kraj łączy w sobie najlepsze cechy Bałkanów i Morza Śródziemnego. Znakomitą bazą wypadową do zwiedzania Czarnogóry były okolice Budvy, skąd mieliśmy okazję pojechać do wszystkich najbardziej atrakcyjnych miejsc w Czarnogórze. Zwiedziliśmy i oczywiście sfotografowaliśmy Zatokę Kotorską, Perast, wyspę Św. Stefana, Budvę, Jezioro Szkoderskie, Ulcinj, Stary Bar i wiele innych fantastycznych miejsc w tym niewielkim bałkańskim kraju. Byliśmy także w przepięknym Dubrowniku. Miejsca te były znakomitą inspiracją dla fotografów, którzy plener traktują także jako podróż w głąb swojej artystycznej duszy, refleksji do otaczającego świata będącej uniwersalnym, artystycznym fotograficznym przekazem stanowiącym istotę fotografii.

Sławomir Jodłowski
komisarz pleneru

Poplenerowa Wystawa Malarstwa „VRBOV 2016-Słowacja” Wystawa prac plastycznych XX Wojewódzkiego Konkursu Plastycznego dla dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością intelektualną, ruchową oraz niepełnosprawnościami sprzężonymi

przeglądaj wydarzenia: