tel.: (34) 324 46 51

Regionalny Ośrodek Kultury w Częstochowie

Instytucja Kultury Samorządu Województwa Śląskiego.

drukuj stronę

www.rok.czestochowa.pl / działania / rekomendujemy

17
września
2017

I Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej w Koniecpolu

XIX Jurajski Festiwal Piosenki ,,Mój ulubiony przebój XI Międzynarodowy Konkurs Muzyczny im. Michała Spisaka

przeglądaj wydarzenia:

1. Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej - Koniecpol

Serdecznie zapraszamy na
I Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej w Koniecpolu

Strona FB Festiwalu

Strona FB Organizatora

Miejsce: Parafia Rzymskokatolicka pw. Świętej Trójcy

Terminy:

23 lipca 2017, godz. 18.00 - Pierwszy z trzech koncertów Festiwalu w wykonaniu Juliana Gembalskiego - organy, Elżbiety Grodzkiej - Łopuszyńskiej - sopran

Już w najbliższą niedzielę będziemy mogli usłyszeć pierwszy festiwalowy koncert na organach w Kościele Św. Trójcy w Koniecpolu. Wystąpią: prof. Elżbieta Grodzka-Łopuszyńska oraz prof. Julian Gembalski. Poniżej przedstawiamy krótkie biografie wykonawców.  

Elżbieta Grodzka-Łopuszyńska Absolwentka Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, gdzie ukończyła z wyróżnieniem klasę śpiewu solowego prof. Stanisławy Marciniak- Gowarzewskiej. Ukończyła także filologię polską na Uniwersytecie Śląskim. Laureatka konkursów wokalnych (m.in. I nagrody na Konkursie Polskiej Muzyki Wokalnej w Katowicach). Debiutowała na deskach Opery Śląskiej w Bytomiu w „Don Giovannim” W.A.Mozarta. Współpracuje jako solistka z licznymi zespołami wokalno-instrumentalnymi, symfonicznymi i kameralnymi. Brała udział w polsko-niemieckim projekcie jako solistka Landes Jugend-Orchester pod dyrekcją Klausa Arpa, wykonując m.in. partię Berty w operze „Lorelei” Maxa Brucha. Wykonuje muzykę dawną i współczesną, często podejmuje się prawykonań. Specjalizuje się w wykonawstwie muzyki sakralnej różnych epok, koncertując w świątyniach i salach koncertowych w kraju i za granicą. Od 1999 roku koncertuje z Julianem Gembalskim, wykonując, obok muzyki dawnej i współczesnej, również jego utwory i wspólne improwizacje. W swoim dorobku posiada nagrania radiowe, telewizyjne i płytowe a także szereg publikacji. W 2012 roku została laureatką Nagrody im. Błogosławionego Ks. Emila Szramka. W roku 2004 otrzymała stopień doktora, a w 2010 doktora habilitowanego sztuk muzycznych. Jest pracownikiem naukowo-dydaktycznym Akademii Muzycznej w Katowicach, gdzie pracuje na stanowisku profesora.

Julian Gembalski Absolwent Szkoły Muzycznej im. M. Karłowicza w Katowicach (klasa fortepianu Wandy Uszok), gry organowej uczył się u Stanisława Kopernoka w Katedrze Chrystusa Króla. Następnie studiował w Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Katowicach, gdzie ukończył klasę organów Henryka Klaji oraz Wydział Kompozycji i Teorii. Dalsze studia odbywał w Belgii i Francji (Flor Peeters, André Isoir, Michel Chapuis, Jean Saint-Arroman). Występował z koncertami w Europie i USA, nagrał ponad 45 płyt, w tym siedem z sopranistką Elżbietą Grodzką-Łopuszyńską. W latach 1991-2008 zrealizował cykl nagrań radiowych pt. „Antologia Organów na Górnym Śląsku”, w którym nagrał ok. 90 organów regionu. Obok działalności artystycznej jako organista i pianista oraz kompozytorskiej zajmuje się pracą naukową i dydaktyką. Jest autorem licznych publikacji i projektów organów. Laureat konkursów improwizacji fortepianowej i organowej w Gdańsku, Nowej Rudzie i Weimarze oraz licznych nagród (m.in. nagroda im. Korfantego, im. Ligonia, nagroda „Lux ex Silesia” Arcybiskupa Metropolity Katowickiego, nagroda „Śląski Szmaragd” Biskupa Ewangelicko-Augsburskieg. Odznaczony przez Papieża Jana Pawła II medalem „Pro Ecclesia et Pontifice”,. Julian Gembalski jest profesorem Akademii Muzycznej w Katowicach, gdzie prowadzi klasę organów i pełni funkcję Kierownika Katedry Organów i Muzyki Kościelnej. W latach 1996-2002 był Rektorem swej uczelni. Jest założycielem pierwszego w Europie środkowej muzeum organów. Od wielu lat Archidiecezjalny Wizytator organów i organistów.

Galeria zdjęć z Koncertu

20 sierpnia 2017, godz. 18.00 - Drugi z trzech koncertów Festiwalu w wykonaniu Joanny Cyrulik - organy, Justyny Skatulnik - skrzypce barokowe

Już w najbliższą niedzielę 20.08 o godz. 18 zaprezentują się dwie młode wykonawczynie: Joanna Cyrulik (organy) oraz Justyna Skatulnik (skrzypce barokowe). Poniżej przedstawiamy sylwetki muzyków i zapraszamy serdecznie na ich wyjątkowy koncert!

Joanna Cyrulik jest absolwentką Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi w klasie klawesynu prof. dr hab. Ewy Piaseckiej i basso continuo u dr hab. Ewy Mrowcy, a także organów w klasie prof. dr hab. Ireny Wisełki-Cieślar i mgra Karola Hilla. Brała udział w kursach mistrzowskich prowadzonych przez wybitnych klawesynistów i organistów takich jak Nicholas Parle, Jesper Bøje Christensen, Tineke Streenbrink, Benjamin Bayl, Wolfgang Zerer, François Espinasse, Martin Sander. Wraz z zespołem „Cordatus” zdobyła I nagrodę na Forum Kameralnym Muzyki Dawnej organizowanym w Poznaniu w 2015 roku. W swoim dorobku artystycznym ma udział w licznych koncertach i festiwalach zarówno jako solistka jak i kameralistka, występy w „Kapeli Jasnogórskiej” w koncertach z muzyką zachowaną w jasnogórskim archiwum oraz udział w nagraniach płytowych z serii „Jasnogórska Muzyka Dawna. Musica Claromontana” (partie basso continuo) w religijnych dziełach Józefa Elsnera. Obecnie pracuje jako asystent w Katedrze Klawesynu i Muzyki Dawnej Akademii Muzycznej w Łodzi.

Justyna Skatulnik - skrzypaczka, urodziła się w Piotrkowie Trybunalskim. Stypendystka Programu „Młoda Polska” NCK (2016) i Marszałka Województwa Łódzkiego (2014). W 2008 roku rozpoczęła studia w Akademii Muzycznej w Łodzi w klasie skrzypiec u prof. Tomasza Bartosiaka oraz w klasie skrzypiec barokowych pod kierunkiem mgr Judyty Tupczyńskiej. Brała udział w kursach mistrzowskich w Polsce i Niemczech (29. Internationale Haendel-Akademie w Karlsruhe, Ensemble-Akademie z Freiburger Barockorchester, Akademie Bachowska z Akademie für Alte Musik Berlin). W 2014 r. rozpoczęła studia w Hochschule für Musik und Tanz Köln w klasie skrzypiec barokowych prof. Richarda Gwilta. Finalistka Deutscher Musikwettbewerb. W 2015 roku zdobyła pierwszą nagrodę w poznańskim konkursie muzyki kameralnej "Forum muzyki dawnej". W sezonie 2015/16 Justyna była członkiem European Union Baroque Orchestra. Występuje z wieloma zespołami: Concerto Copenhagen, Nederlandse Bachvereniging, Kölner Akademie, Holland Baroque, Cölner Barockorchester, Harmonia Sacra. Obecnie bierze udział w programie dla młodych muzyków OAE Experience Scheme przy londyńskiej Orchestra of the Age of Enlightenment.

Relacja z Koncertu

17 września 2017, godz. 18.00 - Finałowy koncert Festiwalu w wykonaniu Tadeusza Barylskiego - organy, Katarzyny Jakóbczyk - sporan, Marioli Cierpioł - mezzosopran

Już w najbliższą niedzielę siedemnastego września o godz. 18 w kościele p.w. Trójcy Świętej w Koniecpolu będzie miał miejsce ostatni koncert pierwszej edycji Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej. Wystąpi dyrektor artystyczny festiwalu, organista - Tadeusz Barylski, a towarzyszyć mu będą dwie niezwykle uzdolnione śpiewaczki: Katarzyna Jakóbczyk oraz Mariola Cierpioł. Serdecznie zapraszamy na to wydarzenie, ponieważ program tegoż koncertu będzie niezwykle ciekawy i zróżnicowany. Zabrzmi muzyka wszystkich epok: od muzyki renesansu, baroku, poprzez romantyzm i muzykę współczesną. Poniżej przedstawiamy sylwetki wykonawców.

Katarzyna Jakóbczyk, Sopranistka, absolwentka Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu w klasie śpiewu solowego prof. Agaty Młynarskiej-Klonowskiej. Laureatka wielu konkursów wokalnych w Polsce, Słowacjii Czechach. Umiejętności doskonaliła m.in. u Grażyny Flicińskiej-Panfil, Andrzeja Ogórkiewicza, Katarzyny Suskiej-Zagórskiej. Stypendystka Prezydenta Miasta Częstochowa. Wykonuje m.in.: partie Zuzanny z Wesela Figara, Despiny z Cosi fan tutte Mozarta, Marzenki ze Sprzedanej narzeczonej Smetany, Achillesa z Deidamii Haendla. Wykonuje również repertuar oratoryjny i pieśniarski.

Mariola Cierpioł - mezzosopran. Studentka Wydziału Wokalnego Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu w klasie śpiewu solowego prof. dr hab. Agaty Młynarskiej – Klonowskiej. Wielokrotna finalistka i laureatka konkursów wokalnych m.in.: Międzynarodowego Konkursu Študentská umelecká činnosť – ŠUČ w Ružomberoku (Słowacja), III Ogólnopolskiego Konkursu im. Krystyny Jamroz. W 2016 roku zadebiutowała na III Letnim Festiwalu Operowym kreując partię Mercedes z opery Carmen George Bizeta. W swoim repertuarze posiada wiele partii operowych m. im.: Olga (Eugeniusz Oniegin - Piotr Czajkowski), Marcelina (Le nozze di Figaro - Wolfgang Amadeus Mozart), Ulisses (Deidamia - Georg Friedrich Händel), Maryna (Borys Godunow - Modest Musorgski), Matka, Ważka, Filiżanka (Dziecko i czary – Maurice Ravel). Ważną część działalności artystycznej młodej śpiewaczki stanowią również wykonania koncertowe dzieł operowych oraz udział w koncertach oratoryjno-kantatowych m.in.: Stabat Mater - Gioacchino Rossiniego, Miserere - Jerzego Władysława Krogulskiego, Requiem Wolfganga Amadeusa Mozarta czy Stabat Mater – Giovanniego Battisty Pergolesiego. Od pierwszego roku studiów podjęła współpracę z zespołem Opery Polskiej, z którym występuje na deskach najbardziej znanych teatrów Europy.

Tadeusz Barylski, częstochowianin, dyplomowany organista i pianista, dyrektor artystyczny festiwalu muzyki organowej i kameralnej w Koniecpolu. Ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Krakowie w klasie organów prof. Mirosławy Semeniuk-Podrazy oraz Akademię Muzyczną im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie fortepianu prof. Hanny Kryjak oraz dr Huberta Salwarowskiego. Uczestniczył w kursach mistrzowskich poświęconych grze na organach pod kierunkiem wybitnych profesorów klas organów z Europy i USA m.in.: Davida Titteringtona (Anglia), Daniela Rotha (Francja), Martina Schmedinga (Niemcy), Lorenzo Ghielmiego (Włochy), Guy Boveta (Szwajcaria), Ludgera Lohmana (Niemcy), Pietera van Dijka (Holandia), Andrew Hendersona (USA), oraz wybitnych polskich organistów Juliana Gembalskiego, Józefa Serafina, Krzysztofa Urbaniaka, Marcina Szelesta, Dariusza Bąkowskiego-Kois, oraz Marietty Kruzel-Sosnowskiej. Trzykrotnie otrzymywał Stypendium Prezydenta Miasta Częstochowy w dziedzinie muzyki. Jego działalność koncertowa obejmuje zarówno recitale organowe, jak i występy z licznymi solistami, chórami, orkiestrami i zespołami kameralnymi. Obecnie prowadzi klasę fortepianu oraz jest inicjatorem i prezesem stowarzyszenia FIORI MUSICALI, którego celem jest upowszechnianie i propagowanie kultury muzycznej o wysokiej randze artystycznej.

Galeria zdjęć z Koncertu

XIX Jurajski Festiwal Piosenki ,,Mój ulubiony przebój XI Międzynarodowy Konkurs Muzyczny im. Michała Spisaka

przeglądaj wydarzenia: