tel.: 34 324 46 51

Regionalny Ośrodek Kultury w Częstochowie

Instytucja Kultury Samorządu Województwa Śląskiego.

drukuj stronę

www.rok.czestochowa.pl / działania / rekomendujemy

29
lipca
2018

V Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej - Częstochowa 2018

IV Międzynarodowy Konkurs Tradycyjnego Powożenia o Trofeum Śląska Konkurs piosenki żydowskiej - Lelów

przeglądaj wydarzenia:

PLAKAT PROMUJĄCY 5 FESTIWAL MUZYKI ORGANOWEJ I KAMERALNEJ - CZĘSTOCHOWA 2018

Miejsce: Kościół Ewangelicko-Augsburski Wniebowstąpienia Pańskiego
Częstochowa, ul. Śląska 20
WSTĘP WOLNY

PROGRAM FESTIWALU

29 LIPCA 2018, godz. 17.00
Barok na dobry początek
Cappella Viridimontana
Jerzy Markiewicz dyrygent

W programie
M. Mielczewski | Confitemini, Beata Dei, Benedictus sit Deus, Missa super „O gloriosa Domina”
C. Monteverdi | Litania della Beata, Crucifixus, Lauda Jerusalem, Gloria a 8

Cappella Viridimontana (do 2012 roku Cantores Viridimontani) to kameralny zespół wokalny specjalizujący się w wykonawstwie muzyki renesansu i baroku, stworzony przez Jerzego Markiewicza w 1994 roku. Rosnące uznanie w środowisku muzyków zajmujących się w wykonawstwem muzyki dawnej, zaowocowało współpracą zaspołu z renomowanymi instrumentalistami, śpiewakami i zespołami- m.in. Concerto Polacco, Arte dei Suonatori, Concerto Grosso (Berlin). Auris Ensemble (Kolonia).
Obecnie Cappella Viridimontana w projektach oratoryjno- kantatowych skupia się na realizacji programu Chori Saganensis, którego celem jest przywrócenie do życia koncertowego zabytków muzycznych z dawnej biblioteki klasztornej żagańskich augustianów. Zespół występował na wielu renomowanych festiwalach w Polsce i za granicą (Francja, Belgia, Niemcy, Słowacja).
Dr hab. Jerzy Markiewicz - absolwent Akademii Muzycznej w Poznaniu, laureat prestiżowych konkursów (m.in. Middlesborough, Arezzo, Tours). Był pomysłodawcą i do roku 2002 dyrektorem artystycznym Zielonogórskiego Festiwalu Muzycznego. W swoim dorobku posiada nagrania dla radiofonii duńskiej, niemieckiej, francuskiej i polskiej. Jest profesorem Uniwersytetu Zielonogórskiego, dwukrotnym laureatem nagrody kulturalnej miasta Zielona Góra, a ostatnio został uhonorowany medalem Gloria Artis.
skład zespołu | J. Radziszewska, A. Zawisza- soprany | M. Liweń,
M. Gadaliński- kontratenory | M. Gocman, K. Mroziński- tenory |
J. Butryn, M. Opaska - basy
continuo | M. Kocot - pozytyw, T. Lisiecki- wiolonczela, H. Kasperczak - teorba


5 SIERPNIA 2018, godz. 17.00
Muzyczne krajobrazy
Cracow Guitar Quartet
Miłosz Mączyński, Joanna Baran-Nosiadek,
Łukasz Dobrowolski, Mateusz Puter

W programie
J.S. Bach | III Koncert brandenburski BWV 1048, cz 1
E. Grieg | Peer Gynt: Pieśń Solvejgi, Taniec Anitry
L. Brouwer | Krajobraz kubański w deszczu
M. Musorgski | Noc na Łysej Górze
C. Debussy | Rêverie
P. Bellinati | Baiao De Gude

Zespół Cracow Guitar Quartet powstał w 2006 roku, współtworzą go artyści związani z Krakowem: Miłosz Mączyński, Joanna Baran-Nosiadek, Łukasz Dobrowolski oraz Mateusz Puter. Zespół bierze udział w wielu projektach muzycznych w Polsce i za granicą, występuje na najbardziej prestiżowych festiwalach muzyki gitarowej, prowadzi lekcje mistrzowskie dla młodych wirtuozów tego instrumentu, ma na swoim koncie nagrania dla Polskiego Radia i Telewizji (w tym rejestrowany koncert w studiu Polskiego Radia).
W 2009 roku zespół otrzymał I nagrodę na XII Międzynarodowym Konkursie Gitarowym w Ile De Ré we Francji. W 2010 roku nakładem CM Records ukazała się płyta zespołu From Ballet to Tango, ukazującą piękno i bogactwo muzyki tanecznej od Renesansu do współczesności, od Europy po Amerykę Południową, od arcydzieł wielkich mistrzów po pełne uroku formy oparte na muzycznym folklorze, a wszystko to w nowym intrygującym brzmieniu czterech gitar klasycznych. Płyta zyskała znakomite recenzje w polskiej i zagranicznej prasie muzycznej, a obecnie Cracow Guitar Quartet uważany jest za czołowy polski zespół muzyki gitarowej.
W kwietniu 2017 Cracow Guitar Quartet zdobył Grand Prix w V International Master Competition for Music Teachers w Warszawie. W maju bieżącego roku zespół otrzymał III nagrodę w międzynarodowym konkursie 15th Altamira Gorizia Guitar Competition 2018 we Włoszech.


12 SIERPNIA, godz. 17.00
Pogubione perły
MMS Trio
Małgorzata Klisowska flet
Małgorzata Józefowska obój
Szymon Józefowski fagot

W programie między innymi:
L. van Beethoven | Trio C-dur op. 87
J. Widerkehr | Trio d-moll

Małgorzata i Szymon Józefowscy są absolwentami Szkoły Muzycznej w Częstochowie, zaś Małgorzata Klisowska kształciła się w rodzinnym Wrocławiu, gdzie wszyscy troje spotkali się jako studenci Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego. Studiowali później razem w Instytucie Muzyki Dawnej Staatliche Hochschule für Musik Trossingen i właśnie wtedy stworzyli MMS Trio.
Każdy z muzyków tria prowadzi od czasów studiów aktywną działalność koncertową, współpracując z renomowanymi zespołami muzyki dawnej (Freiburger Barockorchester, Akademie für Alte Musik Berlin, Mitteleuropäische Barockorchester Rovereto, Capella Cracoviensis, Arte dei Suonatori, Orkiestra Fundacji Akademia Muzyki Dawnej w Szczecinie, Wrocławska Orkiestra Barokowa, Czech Ensemble Baroque, Musicae Antiquae Collegium Varsoviense, Goldberg Baroque Ensemble, Orfeo Orchestra/Budapest).
Małgorzata Klisowska jest współzałożycielką zespołów Ars Concordiae oraz Ammonit Quartett, z którym zdobyła wyróżnienie na Konkursie Zespołów Muzyki Dawnej w Stuttgarcie.
Będąc zespołem o nietypowym składzie MMS Trio włącza do swojego repertuaru nieliczne i rzadko wykonywane, choć piękne i wartościowe „pogubione perły” kameralistyki późnego baroku i wczesnego klasycyzmu.


19 SIERPNIA 2018, godz. 17.00
Młodzi Częstochowianie
Zuzanna Lipka skrzypce
Laura Wąsek śpiew
Michał Pyrkosz organy

W programie
C. Monteverdi | Laudate Dominum in sanctis eius
G.P. Telemann | 6 Moralische Kantaten: Die Zeit
G.P. Telemann | Packe dich, gelähmter Drache
A. Corelli | Sonata e-moll
E. Elgar | Nimrod z Wariacji Enigma op. 36, trans. Pierre Gouin
P. Mascagni | Ave Maria
G.F. Haendel | Salve Regina

Są wychowankami Szkoły Muzycznej im. M.J. Żebrowskiego w Częstochowie. Zuzanna Lipka ukończyła ją w 2015 roku w klasie A. Szwejkowskiej – Belicy, dziś jest absolwentką studiów licencjackich w Akademii Muzycznej w Łodzi w klasie prof. Łukasza Błaszczyka. Jest laureatką nagród w Ogólnopolskim Konkursie Skrzypcowym w Toruniu, Ogólnopolskim Konkursie Smyczkowymch Zespołów Kameralnych im. Grażyny Bacewicz w Łodzi, Międzynarodowym Konkursie w Dolnym Kubinie oraz zwyciężczynią w Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym w Pradze.
Laura Wąsek i Michał Pyrkosz to tegoroczni dyplomanci w klasie organów prof. Jana Mroczka. Laura ponadto rozwija umiejętności wokalne pod kierunkiem prof. Katarzyny Suskiej – Zagórskiej, wykonując repertuar muzyki dawnej (A. Scarlatti, G. B. Pergolesi, G. F. Haendel) i nowszej (J. Faure, S. Moniuszko, I. J. Paderewski).
Michał Pyrkosz, stypendysta dyrektora CEA, uczestnik kursów mistrzowskich (prof. P. van Dijka, prof. F. Janíčka, prof. J. Bokszczanina, dr hab. K. Urbaniaka) jest laureatem konkursów organowych: VIII Ogólnopolski Konkurs Organowy Olsztyn 2017– IV miejsce, Makroregionalne Przesłuchania CEA 2017 – wyróżnienie oraz zdobywcą II nagrody w VI Ogólnopolski Konkursie Harmonicznym Łódź, 2018. Mimo młodego wieku ma na swoim koncie liczne koncerty jako solista i akompaniator w Polsce, Niemczech i Czechach.


26 SIERPNIA 2018, godz. 17.00
Niepodległa 1918 - 2018
Orkiestra Kameralna Artis
Jean-Claude Hauptmann dyrygent

W programie
W. Kilar - Smuga cienia, Ziemia obiecana
A. Kurylewicz - Polskie drogi
W. Kazanecki - Dom, Noce i dnie
J.C. Hauptmann - Pamiętam tamten sierpień
Polskie pieśni patriotyczne: O mój rozmarynie, Rozszumiały się wierzby, Legiony, Szara piechota, Rota, Rozkwitały pęki białych róż

Orkiestra Kameralna Artis rozpoczęła działalność w sierpniu 2012 roku. Tworzą ją muzycy związani z orkiestrą Parafi i Ewangelicko-Augsburskiej w Goleszowie. Na repertuar orkiestry składają się pieśni patriotyczne, muzyka żydowska, fi lmowa, religijna, klasyczna, rozrywkowa, piosenki z lat dwudziestych i trzydziestych. Orkiestra Kameralna połączyła 36 instrumentalistów, 7 wokalistów i 2 konferansjerów, którzy wspólnie dali 33 koncerty w 14 różnych miejscach.
Ponad 120 utworów przygotowanych oraz opracowanych przez Jean-Claude Hauptmanna zostało zaprezentowanych podczas 11
spektakli słowno-muzycznych i koncertów, do których scenariusze przygotowały Małgorzata Hauptmann oraz Anita Binek.

Jean-Claude Hauptman jest dyrygentem, popularyzatorem muzyki, pedagogiem. Ukończył muzykologię na uniwersytecie w Strasburgu. Był członkiem Orkiestry Filharmonii w Strasburgu. Dla prowadzonej przez siebie od 1995 roku orkiestry działającej przy Parafi i Ewangelicko – Augsburskiej w Goleszowie, opracował kilkanaście pieśni oraz utworów instrumentalnych. Współpracuje z Zespołem Pieśni i Tańca „Śląsk”. Jest również pomysłodawcą oraz autorem opracowań muzycznych opery Jana Sztwiertni - „Sałasznicy” oraz programu przygotowanego z okazji 500-lecia Reformacji - „Solus Christus”.

Do pobrania:
Program Festiwalu

IV Międzynarodowy Konkurs Tradycyjnego Powożenia o Trofeum Śląska Konkurs piosenki żydowskiej - Lelów

przeglądaj wydarzenia: