tel.: (34) 324 46 51

Regionalny Ośrodek Kultury w Częstochowie

Instytucja Kultury Samorządu Województwa Śląskiego.

drukuj stronę

www.rok.czestochowa.pl / działania / rekomendujemy

14
sierpnia
2018

52. Sabałowe Bajania

Festiwal Filmowy „Mała Ojczyzna” w Pieskowej Skale IX Piknik Leśno - Łowiecki

przeglądaj wydarzenia:

Więcej szczegółów na: www.sabalowebajania.pl

 


 

Protokół
posiedzenia komisji oceniającej przesłuchania konkursowe odbywające się
w ramach festiwalu folkloru polskiego 52. „sabałowych bajań”
w bukowinie tatrzańskiej, które odbyły się w dniach 12-14 sierpnia 2018 r.

Komisja w składzie:

mgr Aleksandra Bogucka – etnomuzykolog
dr Artur Czesak – językoznawca
mgr Benedykt Kafel – etnograf
mgr Dorota Majerczyk – etnolog
prof. dr hab. Zbigniew Przerembski – etnomuzykolog
dr hab. Stanisław Węglarz – antropolog kulturowy
po przesłuchaniu i gruntownej ocenie – zgodnie z kryteriami określonymi w regulaminie – 182 punktów programu we wszystkich konkursach i kategoriach regulaminowych, w tym: 40 gawędziarzy (27 dorosłych, 8 młodzieżowych, 5 dziecięcych); 58 instrumentalistów (27 dorosłych, 19 młodzieżowych, 12 dziecięcych); 43 śpiewaków solistów (32 dorosłych, 10 młodzieżowych, 1 dziecięcego); 36 grup śpiewaczych (23 dorosłych, 9 młodzieżowych, 4 dziecięcych); 2 starostów weselnych; 1 drużby weselnego oraz 2 par pytacy z jedenastu województw: kujawsko-pomorskiego, lubelskiego, lubuskiego, łódzkiego, małopolskiego, mazowieckiego, podkarpackiego, podlaskiego, śląskiego, świętokrzyskiego, wielkopolskiego oraz ze Słowacji i Stanów Zjednoczonych, postanowiła przyznać następujące nagrody i wyróżnienia:

I. Konkurs gawędziarzy
A. Kategoria dorosłych

siedem równorzędnych pierwszych miejsc, wraz z Dużymi Spinkami Góralskimi i nagrodami pieniężnymi w wysokości po 500 zł, otrzymują:
– Irena Stopa z Jordanowa, wraz z dodatkową nagrodą specjalną im. prof. dr. hab. Józefa Bubaka, w postaci dyplomu dla szczególnie zasłużonego gawędziarza kultywującego gawędę swojego regionu,

– Janina Pawlikowska z Gliczarowa Górnego, wraz z dodatkową nagrodą specjalną im. Franciszka Hodorowicza-Sewcowego, w postaci dyplomu za interpretację oraz wyjątkowe walory poznawcze i edukacyjne zaprezentowanej gawędy,

– Michał Matys z Białki Tatrzańskiej
– Julia Majerczyk z Bukowiny Tatrzańskiej
– Patryk Rudnicki z Lipnicy Wielkiej na Orawie
– Zofia Sordyl z Korbielowa
– Barbara Sroczyńska z Padwi Narodowej;

dziewięć równorzędnych drugich miejsc, wraz z nagrodami pieniężnymi w wysokości po 400 zł, otrzymują:
– Szymon Gigoń z Zawoi
– Jan Lorek z Przyszowej
– Krystyna Stękała z Cichego
– Tadeusz Wielgus z Nowego Sącza
– Rafał Mrugała z Cichego
– Emil Brzyzek z Krempach
– Zofia Michałek z Dobrej
– Stefan Pitoniak ze Ždiaru
– Jarosław Rynkiewicz z Przerośli

osiem równorzędnych trzecich miejsc, wraz z nagrodami pieniężnymi w wysokości po 300 zł, otrzymują:
– Jadwiga Bielin z Knurowa
– Zdzisław Adamczyk z Niegowej
– Julianna Adamek z Pewli Wielkiej
– Maria Drelich z Kamienia
– Zygmunt Wiśniewski z Ćmińska-Wyrowców
– Stanisław Ptaszek z Pasierbca
– Ewa Drożniak z Maszkowa
– Jadwiga Hutyra z Rycerki Dolnej

trzy równorzędne wyróżnienia w postaci dyplomów otrzymują:
– Aleksandra Laskowska z Inowrocławia
– Jadwiga Freus z Siemkowic
– Barbara Kosobucka z Zalasu

W konkursie gawędziarzy nagrody pieniężne do wysokości 4 000 zł zostały ufundowane przez Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu.
Nagrodę pieniężną w wysokości 500 zł, imienia swego ojca Franciszka Hodorowicza-Sewcowego, ufundował jego syn Józef Hodorowicz-Sewców.

B. Kategoria młodzieżowa

dwa równorzędne pierwsze miejsca wraz z Małymi Spinkami Góralskimi oraz nagrodami pieniężnymi w wysokości po 400 zł, otrzymują:
– Grzegorz Szabla z Naszacowic, wraz z dodatkową nagrodą specjalną im. Stanisława Chowańca-Suchowiana, w postaci dyplomu dla jednego z młodych, wyróżniających się gawędziarzy
– Mateusz Kobylarczyk ze Szlembarku

cztery równorzędne drugie miejsca, wraz z nagrodami pieniężnymi w wysokości po 300 zł, otrzymują:
– Natalia Bryja z Łapsz Niżnych
– Krystian Mrugała z Cichego
– Maria Milaniak z Niedzicy
– Adrian Najduch z Zagorzyna

dwa równorzędne trzecie miejsca, wraz z nagrodami pieniężnymi w wysokości po 200 zł, otrzymują:
– Izabela Ciszek z Szaflar
– Anna Stopa z Osielca

C. Kategoria dziecięca

dwa równorzędne pierwsze miejsca, wraz z nagrodami rzeczowymi, otrzymują:
– Katarzyna Janczy ze Sromowiec Wyżnych
– Kamila Możdżeń z Zubrzycy Górnej

drugie miejsce, wraz z nagrodą rzeczową, otrzymuje:
– Szymon Wolski z Jurgowa

dwa równorzędne trzecie miejsca, wraz z nagrodami rzeczowymi, otrzymują:
– Mateusz Giemzik z Zagorzyna
– Nicola Olchawa ze Stadeł

II. Konkurs instrumentalistów
A. Kategoria dorosłych

nagrodę grand prix w postaci Bukowiańskiego Buka, za wybitną prezentację gry na skrzypcach, w postaci statuetki wraz z nagrodą pieniężną w wysokości 600 zł, otrzymuje:
– Eugeniusz Karkoszka z Lipnicy Wielkiej na Orawie

sześć równorzędnych pierwszych miejsc, wraz z Dużymi Spinkami Góralskimi i nagrodami pieniężnymi w wysokości po 500 zł, otrzymują:
– Stanisława Górkiewicz z Bukowiny Tatrzańskiej (skrzypce)
– Andrzej Budz z Dębna (trombita, piszczałki, dudy podhalańskie)
– Adam Knobel z Lasek (kozioł weselny)
– Janusz Turza z Bukowiny Tatrzańskiej (skrzypce)
– Krzysztof Kuśnierek z Kościana (dudy wielkopolskie)
– Jan Kubik z Krościenka nad Dunajcem (trombita, oktawki pienińskie, skrzypce)

jedenaście równorzędnych drugich miejsc, wraz z nagrodami pieniężnymi w wysokości po 400 zł, otrzymują:
– Rafał Gluza ze Szczyrku (okaryna, skrzypce, piszczałka)
– Karolina Kocik z Poznania (skrzypce)
– Eugeniusz Piaścik z Dębnik gm. Zbójna (harmonia pedałowa)
– Witold Gierlicki z Gąsówki (cymbały)
– Daniel Molenda ze Zbąszynia (kozioł weselny)
– Silvia Kozielec z Chicago (skrzypce, piszczałka)
– Adam Kocerba z Działoszyc (harmonia polska trzyrzędowa)
– Sylwester Fic z Łapsz Niżnych (skrzypce)
– Zbigniew Ciechowicz z Rdzowa (skrzypce)
– Antoni Gluza ze Szczyrku (dudy żywieckie, heligonka, okaryna, piszczałka)
– Henryk Marszał z Przewrotnego (skrzypce)

siedem równorzędnych trzecich miejsc, wraz z nagrodami pieniężnymi w wysokości po 300 zł, otrzymują:
– Kazimierz Marcinek z Nockowej (skrzypce)
– Krzysztof Karpiel z Białego Dunajca (skrzypce)
– Kamil Knobel z Lasek (kozioł weselny)
– Maciej Szczecina z Zakopanego (skrzypce)
– Magdalena Dziurka z Jurgowa (skrzypce)
– Rafał Kapera z Krasnego-Lasocic (heligonka)
– Antoni Hołda z Kąśnej Górnej (skrzypce)

wyróżnienia w postaci dyplomów otrzymują:
– Stanisław Porębny z Tryńczy (skrzypce)
– Eugeniusz Kopera z Brzysk (skrzypce)

B. Kategoria młodzieżowa

cztery równorzędne pierwsze miejsca, wraz z Małymi Spinkami Góralskimi oraz nagrodami pieniężnymi w wysokości po 400 zł, otrzymują:
– Jan Majerczyk z Chabówki (piszczałki, dudy podhalańskie)
– Łukasz Piątek ze Zbąszynia (kozioł weselny)
– Weronika Kurowska ze Szczyrku (piszczałka, okaryna, skrzypce)
– Daniel Stec z Lipnicy Małej na Orawie (skrzypce)

sześć równorzędnych drugich miejsc, wraz z nagrodami pieniężnymi w wysokości po 300 zł, otrzymują:
– Adam Czyszczoń z Rdzawki (piszczałka, złóbcoki)
– Dominik Polak z Juszczyna (heligonka)
– Andrzej Gut-Mostowy z Zakopanego (dudy podhalańskie, piszczałka, złóbcoki)
– Natalia Kruźlak z Jachówki (skrzypce)
– Gabriela Smyka z Wrocanki (skrzypce)
– Kinga Grychta z Nowego Dworu (skrzypce)

sześć równorzędnych trzecich miejsc, wraz z nagrodami pieniężnymi w wysokości po 200 zł, otrzymują:
– Kacper Żurek z Czacza (dudy wielkopolskie)
– Stanisław Gubała z Małego Cichego (skrzypce)
– Łukasz Ficek ze Skawicy (heligonka)
– Bartłomiej Wacław z Czarnej Góry (skrzypce)
– Paweł Smaciarz z Niedźwiedzia (skrzypce)
– Weronika Świstak z Libiąża (skrzypce)

trzy wyróżnienia w postaci dyplomów otrzymują:
– Jakub Gocał z Poronina (skrzypce)
– Bartłomiej Budz z Trybsza (skrzypce)
– Łukasz Spyrka z Zawoi (dudy żywieckie)

C. Kategoria dziecięca

dwa równorzędne pierwsze miejsca, w postaci nagród rzeczowych, otrzymują:
– Jakub Szwala z Piwnicznej-Zdroju (heligonka)
– Artur Olesiński z Lipnicy Małej (skrzypce)

sześć równorzędnych drugich miejsc, w postaci nagród rzeczowych, otrzymują:
– Weronika Śliwa z Przyprostyni (klarnet Es)
– Krzysztof Waląg z Juszczyna (heligonka)
– Jakub Malacina z Poronina (skrzypce)
– Katarzyna Witas z Sopotni Wielkiej (skrzypce, okaryna)
– Anna Kurowska ze Szczyrku (piszczałka, okaryna, skrzypce)
– Anna Rydzik z Grodziska Dolnego (cymbały)

cztery równorzędne trzecie miejsca, w postaci nagród rzeczowych, otrzymują:
– Jan Smreczek z Ochotnicy Górnej (skrzypce)
– Paweł Dłubacz z Ochotnicy Górnej (skrzypce)
– Eliza Dudas z Frydmana (skrzypce)
– Dominik Kierecki z Siedlca (kozioł weselny)

III. Konkurs śpiewu solowego
A. Kategoria dorosłych

cztery równorzędne pierwsze miejsca, wraz z Dużymi Spinkami Góralskimi i nagrodami pieniężnymi w wysokości po 400 zł, otrzymują:
– Lidia Błachut z Łapsz Niżnych
– Karolina Nowobilska z Chicago
– Monika Dudek z Tenczynka
– Zuzanna Kozłowska z Augustowa

osiem równorzędnych drugich miejsc, wraz z nagrodami pieniężnymi w wysokości po 300 zł, otrzymują:
– Marek Piątek ze Sromowiec Niżnych
– Emilia Gryniuk z Sielca
– Janina Gawlik ze Szczawnicy
– Marcin Cichoń z Lubatowej
– Janina Chmiel z Wólki Ratajskiej
– Lidia Anna Biały ze Świlczy
– Barbara Chorążak z Uherzec Mineralnych
– Julia Biegun z Łapsz Wyżnych

dwanaście równorzędnych trzecich miejsc, wraz z nagrodami pieniężnymi w wysokości po 200 zł, otrzymują:
– Dorota Adamczyk z Szaflar
– Elżbieta Młynarczyk z Brudzowa
– Dorota Tokarz z Nowego Sącza
– Patrycja Olszak z Mokrej Wsi
– Stanisław Deś z Jastrzębi
– Lech Owczarek z Doruchowa
– Małgorzata Matys z Jurgowa
– Katarzyna Chodoń z Krakowa
– Wojciech Sołtys z Jurgowa
– Anna Dunat z Pewli Wielkiej
– Marta Komasara z Celin
– Zofia Sokół z Gniewczyny

osiem wyróżnień w postaci dyplomów otrzymują:
– Ewa Kowalczyk z Radojewic
– Maria Dębska z Rudna
– Józef Kapołka z Łapsz Niżnych
– Irena Gąsior z Nowej Słupi
– Magdalena Balewicz z Mikołajewa
– Zofia Wydro z Baranowa Sandomierskiego
– Stefania Solawa z Zubrzycy Górnej
– Jakub Król z Białkowic

B. Kategoria młodzieżowa

pierwsze miejsce, wraz z Małą Spinką Góralską i nagrodą pieniężną w wysokości 300 zł, otrzymuje:
– Gabriela Chowaniec z Bukowiny Tatrzańskiej

cztery równorzędne drugie miejsca, wraz z nagrodami pieniężnymi w wysokości po 200 zł, otrzymują:
– Aleksandra Solarska z Baranowa Sandomierskiego
– Mariola Pierwoła z Niedzicy
– Sabina Polak z Suchej Beskidzkiej
– Daria Król z Podszkla

dwa równorzędne trzecie miejsca, wraz z nagrodami pieniężnymi w wysokości po 100 zł, otrzymują:
– Gabriela Rusnak z Jurgowa
– Karolina Bizub z Czarnej Góry

dwa wyróżnienia w postaci dyplomów otrzymują:
– Mikołaj Kozak ze Śmigla
– Patrycja Gorlicka z Maniów

Komisja, doceniając walory śpiewu Weroniki Nowak z Moszczenicy (woj. łódzkie), przyznała jej dyplom za udział w Festiwalu. Zgodnie z zapisami regulaminu nie została jednak sklasyfikowana z powodu niezachowania tradycyjnego repertuaru oraz ludowego stylu wykonawczego.

C. Kategoria dziecięca

pierwsze miejsce wraz z nagrodą rzeczową otrzymuje:
– Bartłomiej Jochymek z Łętowni

IV. Konkurs śpiewu grupowego
A. Kategoria dorosłych

nagrodę grand prix w postaci Bukowiańskiego Buka, za wybitną prezentację pieśni, w postaci statuetki wraz z nagrodą pieniężną w wysokości 600 zł, otrzymuje:
– męska grupa śpiewacza „Podegrodzcy Chłopcy” z Podegrodzia

sześć równorzędnych pierwszych miejsc, wraz z Dużymi Spinkami Góralskimi i nagrodami pieniężnymi w wysokości po 500 zł, otrzymują:
– żeńska grupa śpiewacza „Białcanie” z Białki Tatrzańskiej
– żeńska grupa śpiewacza „Zbójnik” ze Skawicy
– żeńska grupa śpiewacza „Cieślica” z Zawoi
– żeńska grupa śpiewacza „Tatry” z Ratułowa
– męska grupa śpiewacza „Jurkowianie” z Jurkowa
– mieszana grupa śpiewacza „Śwarni Łojce” z Sadku-Kostrzy,

siedem równorzędnych drugich miejsc, wraz z nagrodami pieniężnymi w wysokości po 400 zł, otrzymują:
– żeńska grupa śpiewacza „Cyrwone Korole” z Kamienicy
– żeńska grupa śpiewacza „Podrzewianka” z Podrzewia
– żeńska grupa śpiewacza „Kurpiowski Zespoł Śpiewaczy ze Zbójnej”
– żeńska grupa śpiewacza „Jurkowianie” z Jurkowa
– męska grupa śpiewacza „Korczyna” z Korczyny
– żeńska grupa śpiewacza „Blinowianki” z Blinowa
– żeńska grupa śpiewacza „Swańki” z Wyryk

osiem równorzędnych trzecich miejsc, wraz z nagrodami pieniężnymi w wysokości po 300 zł, otrzymują:
– mieszana grupa śpiewacza „Hajduki” z Łapsz Wyżnych
– żeńska grupa śpiewacza „Górnianecki” z Górna
– żeńska grupa śpiewacza „Siedliszczanki” z Siedliska Pierwszgo
– żeńska grupa śpiewacza „Babiogórzanie-Polana Makowska” z Makowa Podhalańskiego
– żeńska grupa śpiewacza „KGW Zawojanki” z Zawoi
– żeńska grupa śpiewacza „Rabiańsko Śleboda” z Raby Wyżnej
– żeńska grupa śpiewacza „Ziemia Mirzecka” z Mirca
– męska grupa śpiewacza „Skrzydlanie” ze Skrzydlnej

Komisja, doceniając walory muzyczne grupy śpiewaczej „Łem-My” z Komańczy, przyznała jej dyplom za udział w Festiwalu. Zgodnie z zapisami regulaminu grupa ta nie została sklasyfikowana z powodu niezachowania ludowego stylu wykonawczego.

B. Kategoria młodzieżowa

trzy równorzędne pierwsze miejsca, wraz z Małymi Spinkami Góralskimi i z nagrodami pieniężnymi w wysokości po 400 zł, otrzymują:
– żeńska grupa śpiewacza „Małolipnicka Rodzina Kolpinga” z Lipnicy Małej,
(oraz z dodatkową nagrodą rzeczową w postaci korali)
– żeńska grupa śpiewacza „Miętusianie” z Cichego
– duet śpiewaczy sióstr Topór-Orawiec z zespołu im. Klimka Bachledy z Zakopanego
(oraz z dodatkową nagrodą rzeczową w postaci voucherów do studio urody)

cztery równorzędne drugie miejsca, wraz z nagrodami pieniężnymi w wysokości po 300 zł, otrzymują:
– żeńska grupa śpiewacza „Juzyna” z Zawoi
– żeńska grupa śpiewacza „Spod Gorca” z Ochotnicy Górnej
– żeńska grupa śpiewacza „Mali Wiyrchowianie” z Bukowiny Tatrzańskiej (oraz z dodatkową nagrodą rzeczową w postaci voucherów do pizzerii)
– żeńska grupa śpiewacza „Kiyrpecki” z Łącka

dwa równorzędne trzecie miejsca, wraz z nagrodami pieniężnymi w wysokości po 200 zł, otrzymują:
– żeńska grupa śpiewacza „Dunajec” z Niedzicy
– żeńska grupa śpiewacza „Zbójnik” ze Skawicy

C. Kategoria dziecięca

pierwsze miejsce, wraz z nagrodą rzeczową, otrzymuje:
– dziewczęca grupa śpiewacza „Kiyrpecki” z Łącka

dwa równorzędne drugie miejsca, wraz z nagrodami rzeczowymi, otrzymują:
– dziewczęca grupa śpiewacza „Tatry” z Ratułowa
– dziewczęcy duet „Mali Gniewnczanie” z Tryńczy

trzecie miejsce, wraz z nagrodą rzeczową, otrzymuje:
– dziewczęca grupa śpiewacza „Horklowianki” z Harklowej

V. Konkurs śpiewu drużbów weselnych i pytacy

dwa równorzędne pierwsze miejsca, wraz z korbacami i nagrodami pieniężnymi w wysokości po 500 zł, otrzymują:
– pytace Mateusz Buła z Łopusznej i Piotr Bobak z Odrowąża
– pytace Jan Kuchta i Bartłomiej Mrowca z Bukowiny Tatrzańskiej

drugie miejsce wraz z nagrodą pieniężną w wysokości 400 zł otrzymuje:
– drużba Grzegorz Kokoszka z Jurkowa

VI. Konkurs na mowę starosty weselnego

pierwsze miejsce, wraz z Dużą Spinką Góralską i nagrodą pieniężną w wysokości 300 zł, otrzymuje:
– Kazimierz Lassak z Krakowa

drugiego miejsca nie przyznano:
trzecie miejsce, wraz z nagrodą pieniężną w wysokości 150 zł, otrzymuje:
– Józef Niesyt z Jasienicy.

Nagrody pieniężne dla laureatów poszczególnych konkursów do wysokości 40 000 zł ufundowało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Podczas Festiwalu Folkloru Polskiego 52. „Sabałowych Bajań” uczestnicy konkursu prezentowali wysoki poziom artystyczny i merytoryczny. Komisja z satysfakcją zauważa, że Sabałowe Bajania są ogólnopolskim finałem, ponieważ ich uczestnicy kwalifikowani są do udziału w lokalnych, powiatowych i wojewódzkich przeglądach folklorystycznych. Komisja docenia trud włożony w przygotowanie prezentacji konkursowych i składa na ręce wykonawców serdeczne podziękowania i gratulacje. Wyrażamy nadzieje, że w przyszłych edycjach Sabałowych Bajań wysoki poziom wykonawców będzie utrzymany, a zakres reprezentowanych regionów nadal będzie się poszerzał. Cieszy nas liczny udział w Festiwalu przedstawicieli młodego pokolenia (zwłaszcza gawędziarzy).

Organizatorom na czele z Dyrektorem Bukowiańskiego Centrum Kultury „Dom Ludowy” Bartłomiejem Koszarkiem gratulujemy wspaniałego Festiwalu. Wyrażamy również podziękowanie konferansjerom: Janinie Wacław, Joannie Łapce, Stanisławowi Sularzowi, Januszowi Łukaszczykowi oraz Piotrowi Kurucowi, za dowcipne scenki wprowadzające do przesłuchań konkursowych i prowadzenie Festiwalu.

Serdecznie dziękujemy wszystkim za trud i wysiłek włożony w jego przygotowanie i przeprowadzenie, a także sponsorom i darczyńcom, którzy przyczynili się do uświetnienia Festiwalu. Lista sponsorów stanowi załącznik do protokołu.

Na tym protokół zakończono i podpisano.

Festiwal Filmowy „Mała Ojczyzna” w Pieskowej Skale IX Piknik Leśno - Łowiecki

przeglądaj wydarzenia: