Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce.

Herody 2020

Grupa Kolędnicza z Osin, „Herody” z Sygontki i Grupa Kolędnicza z Cielętnik to laureaci pierwszych miejsc XXIII Jurajskiego Przeglądu Grup Kolędniczych, który 26 stycznia 2020 r. odbył się w Niegowie.

Wydarzenie rozpoczęło się wesołym i barwnym korowodem tradycyjnych zespołów, zaproszonych gości i mieszkańców. Część konkursowa Przeglądu odbyła się w Sali widowiskowej Gminnego Ośrodka Kultury w Niegowie.

Prezentowane przedstawienia oceniało Jury w składzie: Małgorzata Majer – dyrektor Regionalnego Ośrodka Kultury w Częstochowie, Małgorzata Kłych – etnograf, folklorysta, Małgorzata Paul – etnolog Muzeum Śląskiego w Katowicach.

Jury przyznało następujące nagrody:
- w kategorii dziecięcej:
I miejsce – Grupa Kolędnicza z Osin,
Wyróżnienie – Grupa Kolędnicza z Parafii Sokolniki,
Wyróżnienie – Grupa Kolędnicza z Tomiszowic,
w kategorii dorosłych:
I miejsce i nominacja udziału w Karnawale Góralskim w Bukowinie Tatrzańskiej – „Herody” z Sygontki,
I miejsce i nominacja w Karnawale Góralskim w Bukowinie Tatrzańskiej – Grupa Kolędnicza z Cielętnik,
Wyróżnienie – „Cyganki” z Niegowy,
Wyróżnienie – „Misie” z Niegowy.

Przegląd miał charakter konkursu skierowanego do autentycznych i rekonstruowanych grup kolędniczych z terenu Jury. Celem przeglądu jest ukazywanie, propagowanie i utrwalanie różnorodności obrzędów związanych ze świętami Bożego Narodzenia i karnawałem, ale także integracja międzypokoleniowa i przekazywanie tradycji z pokolenia na pokolenie.

Imprezę zorganizował Regionalny Ośrodek Kultury w Częstochowie we współpracy z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Niegowie i Gminą Niegowa.