Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce.

Maroko od pustynnej strony

Maroko od pustynnej strony

„Maroko od pustynnej strony.”
Regionalny Ośrodek Kultury w Częstochowie zaprasza na wystawę fotografii Niny Mazuś „Maroko od pustynnej strony.” Wernisaż odbędzie się w Galerii FOTOPOBUDKA 4 marca 2024r.  o godz. 18:00. Ekspozycja do 29.03.24.


Nina Mazuś – z wykształcenia: Architekt. Od ponad dziesięciu lat członkini Jurajskiego Fotoklubu Częstochowa. Uczestniczka wielu plenerów oraz wystaw poplenerowych, organizowanych przez Fotoklub oraz innych akcji, związanych z fotografią. Zdobywczyni kilku nagród i wyróżnień w cyklicznym dorocznym konkursie Fotograf Roku. Obecnie pogłębia tajniki wiedzy dotyczącej fotografii w służbie komunikacji społecznej.

„Maroko od pustynnej strony.” - słowo od Autorki
Maroko, kraina smaków, zapachów, kolorów w tysiącach odcieni oraz miejsc znanych z baśni podobnych do tych z tysiąca i jednej nocy (zważywszy, że Rabat i Bagdad leżą na prawie tym samym równoleżniku). Maroko jest jednym z najbardziej tajemniczych państw Afryki Północnej, dzięki snutym po dziś dzień opowieściom miejscowych bajarzy oraz magii ludowej. Ta aura przyciąga artystów i podróżników z różnych zakątków świata, którzy zafascynowani, nierzadko decydują się porzucić dotychczasowe życie i zostać tu na zawsze. Pytani o to, co sprawiło, że zapragnęli nagle zamieszkać w miejscu, któremu pod wieloma względami nadal obca jest cywilizacja, odpowiadają niemal jednogłośnie, że w Maroku czas się zatrzymał, a w walących się ze starości kamienicach, starych kazbach i ogrodach palmowych, suchych korytach rzek, zaklęte są historie warte odkrywania.Maroko jest dla jednych miejscem inspiracji, dla innych to stan umysłu. Od dawna marzyłam aby dotrzeć do tych znanych z opowieści miejsc. Jadąc tam nie znałam dokładnie celu i trasy. Okazało się, że będę miała okazję poznać ten kraj, jakby od kuchni, czyli od strony pustyni i małych miasteczek oraz osad, wąwozów i kanionów. Duże i stare miasta muszą poczekać na następną okazję.

Sahara rozciągająca się w południowo-wschodniej części Maroka, jest największą gorącą pustynią na Ziemi. Jest w większości kamienista. Jedynie na jej fragmencie znaleźć można piaszczyste wydmy Erg Chigaga i Erg Chebbi. Od północy zamknięta górami Atlasi wybrzeżem morza Śródziemnego. Klimat suchy kontynentalny, gdzie latem temperatury sięgają nawet 50 °C.

Pustynia jest niezwykłym miejscem na naszej planecie, miejscem które oczyszcza myśli, resetuje umysł, rozlicza i wybacza. Jest surowym obserwatorem, ale i szczodrym i przyjaznym towarzyszem, uczy odpowiedzialności i odwagi. Tylko na pustyni, pod czarną kopułą nocy ciężkiej od gwiazd, doznać można niemal całkowitej jedności ze wszechświatem oraz innymi istnieniami na Ziemi, w czym znakomicie pomaga pustynna muzyka Ganoua, grana przez jej zamieszkujących.

Zobacz podobne
69-OKR - baner poziom.jpg
24.04.2024

Terminy eliminacji konkursowych 69. OKR organizowanych przez Regionalny Ośrodek Kultury w Częstochowie: 24 kwietnia 2024, godz. 10.00- eliminacje dla...

Inne z tej kategorii
Plakat-1.jpg
08.04.2024

Z wykształcenia technik elektronik, skończył studia o specjalności techniki multimedialne i metody sztucznej inteligencji. Fotografią interesuje...

Baner - pion 05.02.2024.jpg
05.02.2024

ROK zaprasza na poplenerową wystawę „Szlakiem śląskich pałaców i zamków" W poniedziałek 5 lutego 2024 o godz 18:00 Regionalny Ośrodek Kultury...