Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce.

Prelekcja z zakresu fotografii - Jolanta Rycerska

Prelekcja z zakresu fotografii - Jolanta Rycerska

Jolanta Rycerska - działalność zawodowa

Jolanta Rycerska - wykształcona w zakresie filozofii sztuki i fotografii, zawodowo kurator i wykładowca, od kilkunastu lat zajmuje się fotografią jako narzędziem budowania wypowiedzi artystycznej. Od momentu ukończenia Studium Fotografii ZPAF w 2004 roku aktywnie pracuje twórczo - była autorką ponad dwudziestu wystaw indywidualnych, ponad czterdziestu zbiorowych, jurorką wielu konkursów, członkinią rady programowej galerii Kordegarda, dwukrotną stypendystką MKIDN oraz laureatką nagrody specjalnej MKIDN w dziedzinie sztuk wizualnych. Od roku 2011 pełni funkcję prezes Związku Polskich Artystów Fotografików, od roku 2009 również prezes Okręgu Warszawskiego ZPAF. Autorka m. in. cykli: Poetyka trwania, Mozaiki, Wierzby, Silentium, Iluminacje, Sąsiedzi, Bajki niczyje.

W fotografii interesuje ją symboliczny wymiar obrazu, najczęściej czarno-białego, utrzymanego w stylistyce low key - dającego klimatyczną atmosferę delikatnego półmroku i niedopowiedzenia. Przedmiotem fotografii są fotografowane z bliska motywy - dobrane tak, aby ich odczytania budowały humanistyczną opowieść o człowieku, o jego obecności w świecie. Motywy, które zostają dobrane i sfotografowane tak, żeby opowieść stawała się jak najbardziej uniwersalna, ponadjednostkowa, wychodząca poza tu i teraz. Dzięki temu odbiorca fotografii czyta je i odnosi do siebie - zatrzymuje się, buduje własne emocjonalne reakcje, pełne skojarzeń i odniesień. Zestawy fotografii nie opowiadają o konkretnych osobach czy zdarzeniach, nie budują narracji. Są luźno zestawionymi fotografiami, które dopiero w odbiorze widza zostają wewnętrznie uporządkowane - przewartościowane poprzez pryzmat jego doświadczeń i zawartości poruszonych obszarów pamięci. Są obrazami-symbolami, które definiuje i odkodowuje dopiero odbiorca, nadający im znaczenia i konkretne odczytania. Wymagają interpretacji jak sny lub baśnie. 

Plakat. Warsztaty fotograficzne - tekst alternatywny poniżej.

Plakat Warsztatów fotograficznych - tekst alternatywny

Warsztaty fotograficzne. 7 lutego 2022, godzina 18:00. Grafika przedstawiająca aparat fotograficzny. Prelekcja z zakresu fotografii Jolanta Rycerska.

Wykształcona w zakresie filozofii sztuki i fotografii, zawodowo kurator i wykładowca, autorka ponad 20 wystaw indywidualnych i 40 zbiorowych, prezes Związku Polski Artystów Fotografików.

Data i miejsce wydarzenia

Miejsce: Galeria Art Foto Regionalnego Ośrodka Kultury w Częstochowie, ul. Ogińskiego 13a. Zapraszamy. Wstęp wolny. Wyłącznie przy zachowaniu obowiązującego reżimu sanitarnego (ilość miejsc ograniczona, maseczki obowiązkowe).

Zdjęcia przedstawiające konia i jelenia.

Organizatorzy

  • Organizator:
    • Śląskie,
    • Regionalny Ośrodek Kultury w Częstochowie,
    • Instytucja kultury Samorządu Województwa Śląskiego.
  • Współorganizator Jurajski Fotoklub Częstochowa.
  • Warsztaty realizowane w ramach projektu Mobilnego Uniwersytetu Kultury i Sztuki (MUKiS).

Zobacz podobne
Plakat - Regionalny Ośrodek Kultury w Częstochowie. Zaprasza. Video, ergo sum - Widzę więc jestem. Ogólnopolski konkurs filmowy - Edycja 2022. Film. Plakat. Recenzja.
10.10.2022

Konkurs jest organizowany w trzech obszarach twórczości związanej z filmem: realizacji filmu, tworzenia plakatu filmowego oraz pisania recenzji...

Plakat Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego z okazji 750-lecia Lublińca.
30.09.2022

Miejski Dom Kultury w Lublińcu zaprasza do udziału w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym organizowanym z okazji urodzin naszego miasta. Lubliniec to...

Inne z tej kategorii
MUKIS - Teatr-2.jpg
08.07.2022

W dniu 8 lipca br. w Samorządowym Ośrodku Kultury i Sportu w Janowie zostały zorganizowane warsztaty teatralne MUKiS. Zajęcia prowadziła Agnieszka...

Plakat Warsztaty fotograficzne - 04 kwietnia 2022, godzina 18:30. Prelekcja z zakresu fotografii Obrazy metafor. Krzysztof Szlapa i Kamil Myszkowski.
04.04.2022

Pokaz zdjęć Kamila Myszkowskiego i Krzysztofa Szlapy w ROK-u. Plakat Warsztatów fotograficznych - tekst alternatywny Warsztaty fotograficzne. 4...