Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce.

Światłem Malowane - Solarigrafia, Rayografia

Światłem Malowane - Solarigrafia, Rayografia

Joanna Sidorowicz

Z urodzenia Wrocławianka. Mieszka w Częstochowie. Fotografią zajmuje się około 19 lat. Jest to fotografia starej i nowej architektury – podwórka, klatki schodowe, urbexy, miejsca opuszczone, tematy związane z kulturą żydowską, z mieszanką kultur (wschodnia Polska), krajobrazy w geometrycznej formie, odbicia w wodzie np. kałuże, rzeki, odbicia w szybach, portrety oraz fotografia otworkowa. Sporo wystaw, bo ponad 130 w tym ponad 80 indywidualnych. Tym razem wystawa zatytułowana „Światłem malowane – solarigrafia, rayografia”.Wystawa inna niż dotychczasowe. Obrazy powstały również w inny sposób. Zacznijmy od wyjaśnienia co znaczą terminy: solarigrafia i rayografia.

Solarigrafia, to fotografia otworkowa, to technika negatywowa. Tą metodą rejestruje się obiekt, na który skierowany jest otwór puszki (pudełka) oraz rejestrowany jest ślad wędrówki Słońca. Do tej techniki używa się aparatów otworkowych robionych przez samych autorów tej metody.

Rayografia to metoda rejestrowania obrazów na materiale światłoczułym bez użycia aparatu fotograficznego. Technika polega na układaniu przedmiotów (kwiatów, roślin) bezpośrednio na materiale światłoczułym i naświetlaniu ich.

Obie metody to zabawa ze światłem. Efekty są nieprzewidywalne. Są zależne od światła, czasu naświetlnia oraz od zastosowanego papieru fotograficznego. Tyle w skrócie. Temat wart rozmów, ale to już podczas wernisażu.

Zdjęcia Sławomir Jodłowski

Plakat "Światłem malowanie - solarigrafia, rayografia" - opis alternatywny poniżej

Opis alternatywny - plakat "Światłem malowanie - solarigrafia, rayografia"

Zaproszenie

Na plakacie widnieją dwa obrazki - abstrakcyjne ukazanie kościołów za pomocą odpowiedniego filtru do zdjęcia w kolorach zimnych/ciepłych. Fot. Joanna Sidorowicz.

Regionalny Ośrodek Kultury w Częstochowie zaprasza na wernisaż wystawy fotografii
Joanny Sidorowicz.

4 kwietnia 2022, godzina 18:00.

Galeria Fotobudka Regionalnego Ośrodka Kultury w Częstochowie, ul. Ogińskiego 13a.

Termin ekspozycji: 4 kwietnia - 2 maja 2022.

Tytuł wystawy: Światłem malowanie - solarigrafia, rayografia.

Joanna Sidorowicz. Z urodzenia Wrocławianka. Mieszka w Częstochowie. Fotografią zajmuje się około 19 lat. Jest to fotografia starej i nowej architektury, podwórka, klatki schodowe, urbexy, miejsca opuszczone, portret, modeling, tematy związane z kulturą żydowską, z mieszanką kultur, krajobrazy, oraz fotografią otworkową inaczej zwaną solarigrafią.

Wstęp wyłącznie przy zachowaniu obowiązującego reżimu sanitarnego (ilość miejsc ograniczona, maseczki obowiązkowe).

Organizator: Śląskie. Instytucja Kultury Samorządu Województwa Śląskiego. Regionalny Ośrodek Kultury w Częstochowie.

Partner: Jurajski Fotoklub Częstochowa.

Patronat medialny: Tv Orion, Radio Jura 93,8 fm. Radio Panorama.pl. Życie Częstochowy. Gazeta Wyborcza. Częstochowskie Informacje www.Czest.info. Nowa Trybuna Częstochowska. Telsat. Cz.info.pl.

Załączniki

Inne z tej kategorii
Baner - pion.jpg
03.06.2024

Podczas tej niezwykłej ekspozycji będziemy mieli okazję podziwiać prace utalentowanych uczniów, którzy kształcą się w dziedzinie techniki...

Baner - pion.jpg
06.05.2024

Roksana Harnys – Studentka II-go roku kierunku Fotografia i kreacja przekazu wizualnego UJD w Częstochowie. Współredaktorka profili...

Plakat-1.jpg
08.04.2024

Z wykształcenia technik elektronik, skończył studia o specjalności techniki multimedialne i metody sztucznej inteligencji. Fotografią interesuje...