Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce.

Wystawa Magdaleny Kmiecik -

Wystawa Magdaleny Kmiecik - "Maski"

                              MASKI
„Człowiek najmniej jest sobą , gdy mówi we własnym imieniu. Daj mu maskę, a powie Ci prawdę.”

Oskar Wilde

Odbijamy się w różnych przestrzeniach, w których ukazuje się nam drugie „ja”, często zdeformowane, niewyraźne, przybierające różne formy graficzno- plastyczne. Maska pozwala nam w magiczny sposób przesunąć granice naszych słabości, ukrycie się, bezpieczną izolację.  Nakładanie maski jest czymś specyficznie ludzkim. Człowiek próbuje w ten sposób rozszerzyć granice swego istnienia, sięgnąć w inny świat, wyrosnąć ponad siebie. Maski są projekcjami naszych lęków  ale i naszych ambicji, projekcjami życia duchowego i emocjonalnego, których spektrum sięga od zwierzęcości po boskość. Czasami warto przystanąć i spojrzeć w głąb siebie, aby zauważyć swoje odbicie.

Osoba, która zakłada maskę, by sprostać oczekiwaniom środowiska społecznego, sama zostaje zwrotnie ukonstytuowana przez sam fakt poddania się przymusowi asymilacji względem zastanych warunków społecznych i kulturowych.  Maska daje ochronę przed odrzuceniem, ale jednocześnie tłumi indywidualność i ogranicza rozwój osobowości. Prowadzi do konformizmu i hipokryzji.

Maski w moim projekcie to kreacja nowych, wysublimowanych form przedmiotów zastanych otaczającej rzeczywistości. To wizualna gra, nakładanie „maski” na rzeczywistość. Tworzę surrealistyczne obrazy zamknięte w anatomicznym zarysie twarzy.

Frapujące są efekty iluzji lustra, które w swojej formie uzewnętrzniają emocje i emanują swą, nie do końca rozpoznaną,  cząstką z obrazu – z drugiej strony ukazując wnętrze samej fotografii obnażone moją wolą a zdeterminowane programem komputerowym.


Magdalena Kmiecik - artystka sztuk wizualnych, głównymi dziedzinami moich wypowiedzi artystycznych są: malarstwo, fotografia i performance 2015 r. - Dyplom z Malarstwa na Wydziale Sztuki AJD w Częstochowie. 1979 r. – Dyplom na Wydziale Budowy Maszyn Politechniki Częstochowskiej. Jestem członkiem ZPAP okręg Katowice i Jurajskiego Fotoklubu. Należę do Międzynarodowej Grupy Twórców  ATINA.                                                                                                                                                                     Biorę udział w zbiorowych i indywidualnych wystawach malarstwa, fotografii, uczestniczę w plenerach oraz otwartych akcjach społecznych promujących sztukę. Tworzę inspirując się zmiennością zjawisk natury i zdarzeń zachodzących we współczesnym świecie. W prezentacjach performance art., m.in. „Nie terroryzmowi” (2016) i „Nie! Podległa” (2018), podejmuję tematy zagrożeń i największych plag cywilizacyjnych - przemocy, arogancji , brutalności i agresji w społeczeństwach. Wypowiadam się także przeciw zagrożeniom ekologicznym. Moje  prace znalazły się na wystawie „Stop! Smog!” w Europarlamencie w Brukseli, w 2019 r.

Zobacz podobne
kkplakat2.jpg
19.04.2024

Dom Kultury w Koniecpolu wraz z Regionalnym Ośrodkiem Kultury oraz Starostwem Powiatowym w Częstochowie, mają przyjemność zaprosić do udziału w...

Logo Cyberfoto 2024-A4 wzor.jpg
29.03.2024

Cyberfoto 2024Regionalny Ośrodek Kultury w Częstochowie zaprasza do udziału w XXVII MIĘDZYNARODOWYM KONKURSIE CYFROWEJ FOTOKREACJI - CYBERFOTO 2024....

Inne z tej kategorii
Maroko1.jpg
04.03.2024

„Maroko od pustynnej strony.”Regionalny Ośrodek Kultury w Częstochowie zaprasza na wystawę fotografii Niny Mazuś „Maroko od pustynnej...

Baner - pion 05.02.2024.jpg
05.02.2024

ROK zaprasza na poplenerową wystawę „Szlakiem śląskich pałaców i zamków" W poniedziałek 5 lutego 2024 o godz 18:00 Regionalny Ośrodek Kultury...