Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce.

Sortuj:
alfabetycznie
wg dat

Regionalny Ośrodek Kultury w Częstochowie
"W klimacie „Kieleckiej Szkoły Krajobrazu”

 

W podróż do niezbyt odległych i dostępnych rejonów „Kieleczczyzny” udali się członkowie naszego Fotoklubu: Krzysztof Polak i Janusz Stępień. Uroki ziemi kieleckiej zawsze wzbudzały zainteresowanie fotografujących. Charakterystyczne ukształtowanie terenu i dbałość rolników o ziemie nadaje wyjątkowy klimat powstającym tam fotografią. W końcu ubiegłego wieku, fotografowie tego regionu ukształtowali styl fotografii pejzażowej określany „Kielecką Szkołą Krajobrazu”. W klimacie tej fotografii jest przygotowana wystawa Krzysztofa Polaka, Janusza Stępnia oraz Jerzego Piątka. Jerzy Piątek to mieszkający w Kielcach wybitny fotografik. Członek Związku Polskich Artystów Fotografików. Członek Świętokrzyskiego Towarzystwa Fotograficznego w Kielcach. Jest jednym z najaktywniejszych przedstawicieli Kieleckiej Szkoły Krajobrazu. Autor wielu wydawnictw albumowych z którymi będzie można zapoznać się w czasie spotkania w Fotoklubie.


Jerzy Piątek – artysta-fotografik
(ur. 1946 w Pińczowie) Fotografuje od lat szkolnych. Członek ZPAF od 1978. Fotograf pejzażu i aktu. Fotograf od lat związany z Kielecką Szkolą Krajobrazu i ze Świętokrzyskim Towarzystwem Fotograficznym. Za swojego mistrza uważa przede wszystkim Jana Siudowskiego, który nauczył go myśleć w prosty sposób o fotografowaniu, podobnie jak robią to dokumentaliści. Oprócz fotografii pejzażowej w jego dorobku znajdują się akty i fotografia społeczna. Ta rzeczywistość, która go otaczała, została zarejestrowana głównie w czarni i bieli. W 1987 roku został uhonorowany Grand Prix za indywidualny pokaz aktów na poplenerowej (międzynarodowej) wystawie aktu w Rydze. W 2007 przygotował wystawę oraz album pt. Smutek i urok prowincji, w którym zgromadził swoje zdjęcia wykonane w końcu lat 70. i na pocz. lat 80. XX w. na Kielecczyźnie. Od 1989 prowadził, wraz z córką, wydawnictwo i drukarnię offsetową. Fotografie Jerzego Piątka znajdują się w zbiorach: Francuskiego Muzeum Fotografii w Bievres, Muzeum Lasu w Gołuchowie, Muzeum Narodowego w Kielcach, Biura Wystaw Artystycznych w Kielcach, Muzeum w Toruniu, Biblioteki Narodowej w Warszawie, Muzeum Sztuki Współczesnej im. A. Puszkina w Moskwie.


Regionalny Ośrodek Kultury w Częstochowie
zaprasza na wystawę Tomasza Zająca

"Dolomity"

Tomasz Zając – urodził się w 1991 roku w Częstochowie gdzie mieszka i pracuje. Inżynier budownictwa który pasję do obrazu przelał na zdjęcia Swoją przygodę z fotografią rozpoczął w 2016 roku. Jego prace było można zobaczyć na wielu wystawach zbiorowych w Polsce i na świecie. Najbardziej zafascynowany jest fotografią krajobrazu.
Zdjęcia wchodzące w skład wystawy powstały w wyniku dwóch podróży w Dolomity, czyli dokładnie region Alp Wschodnich znajdujący się na obszarze trzech włoskich prowincji: Belluno, Terentino oraz Bolzano-Alto Adige.
Wyprawy miały miejsce w 2018 oraz w 2019 roku. Podczas pierwszej podróży zdałem sobie sprawę z tego że piękne górskie krajobrazy są bardzo łatwo dostępne. Wystarczy kupić bilet na autobus za około 4 euro by po chwili podziwiać widoki dostępne w Polsce jedynie dla zdobywców najwyższych szczytów Tatr. Świadomość tego sprawiła, że zacząłem się zastanawiać jak pokazać urok tego miejsca, nie przywożąc jedynie zdjęć będących krajobrazowymi pocztówkami. Zbiór zdjęć na wystawie jest efektem próby przedstawienia mojej wizji tej niesamowitej górskiej krainy.


02.03.2020 - 03.04.2020 - "Tajwan 2019" - wystawa fotografii Magdaleny Kmiecik

Regionalny Ośrodek Kultury w Częstochowie zaprasza na otwarcie wystawy fotografii Magdaleny Kmiecik "TAJWAN 2019"

Wernisaż wystawy odbędzie się 2 marca 2020 r. o godz. 19.00 w Galerii Fotopobudka Regionalnego Ośrodka Kultury w Częstochowie (ul. Ogińskiego 13a)

Partnerzy:
Jurajski Fotoklub Częstochowa

Wstęp wolny.
Termin ekspozycji: do 03 kwietnia 2020 r.

O Autorce:
Magdalena Kmiecik
W ciągłej podróży odkrywana siebie -tworzy inspirowana zmiennością zjawisk natury i zdarzeń zachodzących we współczesnym świecie. Swoje projekty realizuje głównie w sztukach wizualnych – performance, malarstwo i fotografia . W prezentacjach performance art podejmuje tematy zagrożeń i największych plag cywilizacyjnych.
„Nie terroryzmowi „ 2016 i „Nie! Podległa „ 2018 to największe prezentacje artystyczne wyrażające stanowisko wobec szerzącego się zła – przemocy, arogancji , brutalności i agresji w społeczeństwach naszego globu . W wyniku działań w przestrzeni publicznej powstały też cykle malarstwa akcji – gdzie emocje wybrzmiewają na płótnach kolorem i kompozycją.
Wypowiada się także przeciw zagrożeniom ekologicznym – Jej prace znalazły się na wystawie „Stop! Smog!” W Europarlamencie w Brukseli - 2019

W 2015 r. dyplom z Malarstwa na Wydziale Sztuki AJD w Częstochowie. Ukończyła także studia na Wydziale Budowy Maszyn Politechniki Częstochowskiej w dziedzinie obróbki plastycznej metali.

Jest członkiem Częstochowskiego Stowarzyszenia Plastyków im. Jerzego Dudy-Gracza i Jurajskiego Fotoklubu. Należy do Grupy Twórców Złota Linia i Międzynarodowej Grupy Artystycznej Atina.

Bierze udział w zbiorowych i indywidualnych wystawach malarstwa, fotografii, uczestniczy w plenerach malarskich i fotograficznych oraz otwartych akcjach społecznych promujących sztukę.


ARCHIWUM EKSPOZYCJI

13.01.2020 - 30.01.2020 - "Schönbrunn 2019" – wystawa fotografii Janusza Stępnia, Krzysztofa Polaka i Konrada Janssena

Regionalny Ośrodek Kultury w Częstochowie zaprasza na otwarcie wystawy fotografii Janusza Stępnia, Krzysztofa Polaka i Konrada Janssena "SCHÖNBRUNN 2019"
Wernisaż wystawy odbędzie się 13 stycznia 2020 r. o godz. 19.00 w Galerii FOTOPOBUDKA Regionalnego Ośrodka Kultury w Częstochowie (ul.Ogińskiego 13a)

Wstęp wolny
Termin ekspozycji: do 30 stycznia 2020 r.

Założeniem ideowym wystawy jest wielowarstwowe zobrazowanie zjawiska turystyki poznawczej i rekreacyjnej najczęściej odwiedzanego zabytku Austrii.

O Autorach:
Krzysztof Polak i Janusz Stępień - /rocznik 1957/ absolwenci Politechniki Częstochowskiej. W okresie studiów związani ze studencka Agencja Fotograficzną, obecnie z Jurajskim Fotoklubem Częstochowa.
Konrad Jannsen /rocznik 2000/ zainteresowania fotografią łączy z kierunkiem studiów ekonomia mediów na Uniwersytecie Wiedeńskim.


03.02.2020 - 28.02.2020 - "Captured Moments" (Uchwycone Chwile)- wystawa fotografii Altei Leszczyńskiej

Regionalny Ośrodek Kultury w Częstochowie zaprasza na otwarcie wystawy fotografii Altei Leszczyńskiej "Captured Moments (Uchwycone Chwile)".
Wernisaż wystawy odbędzie się 3 lutego 2020 r. o godz. 19.00 w Galerii FOTOPOBUDKA Regionalnego Ośrodka Kultury w Częstochowie (ul. Ogińskiego 13a).

Wstęp wolny
Termin ekspozycji: do 28 lutego 2020 r.

Wystawa „Captured Moments (Uchwycone Chwile)” prezentuje zbiór polaroidów i instaxów Altei Leszczyńskiej. Wystawie towarzyszyć będzie prezentacja mająca na celu przybliżenie tego gatunku fotografii. Fotografia natychmiastowa oznacza zdjęcia wykonane w sposób analogowy na samowywołującym się papierze. W taki też sposób działają klasyczne Polaroidy i Instaxy: w pełni analogowo, z minimalnymi możliwościami wpływania na wygląd zdjęcia, a każde wykonane nimi zdjęcie jest unikalne.

O Autorce:
Altea Leszczyńska - artystka plastyk, fotograf i śpiewająca aktorka.Urodzona w Katowicach. Członkini Związku Polskich Artystów Plastyków w Okręgu Częstochowskim, Regionalnego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych w Częstochowie, brytyjskiego The Royal Photographic Society, amerykańskich Photographic Society of America i Society for Photographic Education, Tyskiego Towarzystwa Fotograficznego, Fotoklubu Jurajskiego, Towarzystwa Fotograficznego im. Edmunda Osterloffa w Radomsku, Grupy Artystycznej Atina, a także Literackiego Towarzystwa "Galeria".

Absolwentka Studiów Podyplomowych na Wydziale Malarstwa na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie - dyplom w Pracowni Malarstwa. Ukończyła Kurs Fotografii na Akademii Fotografii w Krakowie.

Uprawia fotografię, malarstwo olejne (głównie abstrakcję strukturalną i malarstwo materii), grafikę warsztatową (miedzioryt, mezzotintę, suchoryt i litografię) a także performance i video art. Ma na swoim koncie liczne wystawy indywidualne i zbiorowe (m. in. w Częstochowie, Krakowie, Warszawie, Łodzi, Wrocławiu, Poznaniu; Lesznie, itd.)
Jest autorką trzech filmów w konwencji video-artu: „Inferno”, „Marzenie” i „Przemijanie. Autorka dwóch powieści.