Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce.

Sortuj:
alfabetycznie
wg dat

"Pytania. Wystawa retrospektywna lata 2000 – 2021"
Regionalny Ośrodek Kultury w Częstochowie zaprasza na wystawę fotografii Jowity Bogny Mormul od 9-30 kwietnia 2021 r. w Galerii ART FOTO przy Ogińskiego 13a - tylko po wcześniejszym uzgodnieniu telefonicznym oraz online.


Artystka mieszka w Warszawie. Ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie, jest doktorem habilitowanym w dziedzinie sztuk filmowych oraz profesorem w Instytucie Sztuk Wizualnych na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. Prowadzi wykłady z zakresu fotografii, nowych mediów, multimediów i analizy obrazu.

Należy do Związku Polskich Artystów Fotografików, Związku Polskich Artystów Plastyków, jest członkiem Rady Artystycznej ZPAF. Stypendystka nagrody im. Hanny Rudzkiej-Cybisowej (1996) oraz Ministerstwa Kultury i Sztuki (1996/1997). Uczestniczyła w ponad 20 indywidualnych i około 90 zbiorowych wystawach.


"Mój Pejzaż" - jubileuszowa wystawa malarstwa CSP im. J. Dudy Gracza w ROKu

Regionalny Ośrodek Kultury w Częstochowie zaprasza na wystawę malarstwa pt. "Mój Pejzaż"organizowaną w ramach obchodów 40-lecia działalności Częstochowskiego Stowarzyszenia Plastyków im. Jerzego Dudy-Gracza.

Wystawa 53 artystów udostepniona będzie dla zwiedzających w Galerii ArtFoto Regionalnego Ośrodka Kultury w Częstochowie, ul. Ogińskiego 13a, w terminie: od 16 marca do 2 kwietnia 2021 r. (wstęp wyłącznie po wcześniejszym uzgodnieniu telefonicznym pod numerem 34/324 46 51 ,przy zachowaniu obowiązującego reżimu sanitarnego (ilość miejsc ograniczona, maseczki obowiązkowe).

Częstochowskie Stowarzyszenie Plastyków im. Jerzego Dudy – Gracza rozpoczęło działalność w 1981 roku jako Częstochowskie Stowarzyszenie Plastyków Nieprofesjonalnych i było drugim w Polsce /po Warszawie/ zarejestrowanym stowarzyszeniem plastyków amatorów. W 2005 roku CSPN  dzięki staraniom ówczesnej prezes Ireny Binert uroczyście przyjęło nazwę Częstochowskie Stowarzyszenie Plastyków im. Jerzego Dudy – Gracza.

Od roku 2011 Prezesem Stowarzyszenia jest Ewa Maria Powroźnik. Grupa zrzesza osoby z pasją tworzenia. Są to ludzie różnych profesji – lekarze, ekonomiści, prawnicy, pedagodzy, inżynierowie, rzemieślnicy i technicy. Cechą wspólną naszych członków jest miłość do sztuki i potrzeba tworzenia piękna.

W założeniach statutowych Stowarzyszenia – jest integracja osób uzdolnionych artystycznie, podnoszenie poziomu ich twórczości poprzez organizację plenerów, warsztatów, udział w wykładach o sztuce jak i szeroka działalność wystawiennicza prac członków, a także podejmowanie studiów na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Humanistyczno – Przyrodniczego  im. Jana Długosza w Częstochowie.

Doroczne wystawy prac wszystkich członków stały się tradycją, organizowane są także wystawy tematyczne dla wszystkich chętnych oraz  poplenerowe i  indywidualne prezentacje twórczości. Od lat Stowarzyszenie współpracuje z Regionalnym Ośrodkiem Kultury w Częstochowie, z Muzeum Częstochowskim, Ośrodkiem Promocji Kultury „Gaude Mater” i Gminnymi Ośrodkami Kultury w regionie.
Częstochowskie Stowarzyszenie Plastyków wpisuje się w działalność kulturalną i społeczną miasta. Tradycją jest letnia galeria „Pod Kasztanami”,  gdzie nasi plastycy przez wszystkie weekendy od 1.05 do 30.09. wystawiają swoje prace.

Stowarzyszenie od wielu lat bierze udział w różnych akcjach społecznych dla mieszkańców Częstochowy: Pikniku Rodzinnym Podmiotów Ekonomii Społecznej, „Aleje tu się dzieje”, „Sztuka dla każdego”, „Forum Kobiet Ziemi Częstochowskiej”. Stowarzyszenie wspomaga liczne aukcje charytatywne organizowane przez inne stowarzyszenia i fundacje. Od wielu lat przekazywane są prace twórców na pomoc najbardziej potrzebującym.

Stowarzyszenie za wieloletnią działalność twórczą otrzymało w 2011 roku  Honorową  Odznakę „Zasłużony dla Kultury Polskiej” przyznaną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego - Odznaki otrzymało również wielu członków Stowarzyszenia.  Również w 2011 roku za 30- letnie osiągnięcia w organizacjach pozarządowych Stowarzyszenie otrzymało Nagrodę Prezydenta Miasta Częstochowy, a w 2016 roku Nagrodę Prezydenta Miasta Częstochowy w dziedzinie pomocy społecznej – przyznano Stowarzyszeniu tytuł „Mecenasa Pomocy Społecznej”.

W 2016 roku na 35–lecie działalności Stowarzyszenie otrzymało Nagrodę Specjalną Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W bieżącym roku Stowarzyszenie obchodzi 40-lecie istnienia.


w Galerii ARTFOTO Regionalnego Ośrodka Kultury w Częstochowie
od dnia 24 lutego, wystawa on-line grupy Malujący Ogrodzieniec
w składzie:

Czesława Bąba
Jadwiga Ćmak
Joanna Kurek
Sylwia Galicka
Dobrochna Janerka
Jadwiga Papier
Zofia Wróbel
Monika Bogatek
Wanda Markiewicz
Grażyna Studzińska
Józef Kowalczyk
Ryszard Mikulski
Krystyna Dworzyńska-Piątek
ps. „Dmochowska”
Ewa Marek
Maria J. Kardynał
Małgorzata Ploch
Martyna Podsiadło
Anna Studzińska
Dorota Supkowska
Wojciech Jagielski

Grupa pracuje razem od kilku lat w ramach warsztatów artystycznych w Świetlicy
w Podzamczu.
To już V nasza wspólna wystawa. Tworzy niezłe obrazy i fajną grupę. Promuje Podzamcze
i Ogrodzieniec.
Warsztaty organizowane są cyklicznie przez Fundację Stara Szkoła, rok 2021 to rok jubileuszowy - 10 lat Fundacji!

Zapraszamy do oglądania wystawy.


Absolwentka Wydziału Malarstwa na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Członkini Związku Polskich Artystów Plastyków w Okręgu Częstochowskim, Fotoklubu Rzeczypospolitej Polskiej, Regionalnego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych w Częstochowie, brytyjskiego The Royal Photographic Society, amerykańskich Society for Photographic Education i Photographic Society of America, Tyskiego Towarzystwa Fotograficznego, Towarzystwa Fotograficznego im. E. Osterloffa w Radomsku i grupy artystycznej „Atina”.
Była kuratorem wystawy „Gender w sztuce najnowszej” w ramach Triennale Sztuki Najnowszej. Uprawia fotografię, malarstwo olejne, grafikę warsztatową. Ma na swoim koncie liczne wystawy indywidualne i zbiorowe (np. w Brukseli, Częstochowie, Krakowie, Warszawie, Łodzi, Wrocławiu, Poznaniu).


Regionalnego Ośrodka Kultury w Częstochowie
27 stycznia 2021 r.

II Wystawa Fotografii Członków Jurajskiego Fotoklubu Częstochowa
26 autorów - 26 fotografii

Zachęcamy do oglądania II Wystawy Fotografii Członków Jurajskiego Fotoklubu Częstochowa w Galeria ART FOTO Regionalnego Ośrodka Kultury w Częstochowie. Jest to ekspozycja wirtualna dostępna w internecie na fb oraz www Jurajskiego Fotoklubu Częstochowa i ROK Częstochowa.

Druga edycja dorocznej wystawy członków Jurajskiego Fotoklubu Częstochowie doczekała się także katalogu wydrukowanego metodą tradycyjną. Szczególne podziękowania należą się Regionalnemu Ośrodkowi Kultury w Częstochowie, z którym JFCz ściśle współpracuje od początku istnienia. Dziękujemy także niezawodnej drukarni Gryf za wsparcie i profesjonalne wykonanie.

Fotografia należy do tego rodzaju medium, które pozwala emocjonalnie spojrzeć na otaczającą nas rzeczywistość i równocześnie zareagować wypowiedzią artystyczną w indywidualny sposób. W roku ubiegłym emocje, doznania miały bardzo charakterystyczny, indywidualny, wręcz wyrafinowany charakter. Dla każdego autora był on inny i wydaje się, że percepcja postrzegania świata ulegała mocnym zawirowaniom. Zniewolenie i poczucie zagrożenia odbija się szerokim echem zarówno w postawach artystycznych, jak i korzystnym lub niekorzystnym dystansem związanym z bezradnością i alienacją. Sytuacja ta w niekorzystny sposób wpływa na aktywność artystyczną, powstaje znacznie mniej prac, brakuje czasem inspiracji, często zwycięża marazm i bezsilność. Brak bezpośredniego kontaktu z drugą osobą wywołuje stagnację i tworzenie się niekorzystnych relacji, burzą się dotąd stabilne integracje. Nadesłane zdjęcia na drugą doroczną wystawę członków Jurajskiego Fotoklubu Częstochowa w pewien sposób obrazują kondycję twórczą fotografów. Bardzo różne fotografie,
o zróżnicowanym stopniu emocjonalnym, pozwalają dostrzegać zarówno przejawy desperacji twórczej /nie mogę się poddawać, musze coś zrobić/, ale także są to świadome prace o dużym ładunku indywidualnym. Dziękuję wszystkim autorom za udział w tej wystawie i życzę wszystkim szybkiego powrotu do normalności. - Sławomir Jodłowski – prezes Jurajskiego Fotoklubu Częstochowa.

Aktualności