tel.: 34 324 46 51

Regionalny Ośrodek Kultury w Częstochowie

Instytucja Kultury Samorządu Województwa Śląskiego.

drukuj stronę

www.rok.czestochowa.pl / galeria Fotopobudka / 2018

galeria Fotopobudka / 2018


 O galerii...

Od stycznia 2014 roku w Regionalnym Ośrodku Kultury w Częstochowie działa nowa Galeria FOTOPOBUDKA. Utworzona została, by promować fotografów lokalnych, zaczynających swoją przygodę z fotografią. Trzy duże powierzchnie ekspozycyjne umiejscowione w holu ROK pomieszczą klika dużych rozmiarów fotografii lub nawet kilkadziesiąt mniejszych formatów.

Zapraszamy wszystkich fotografów z Częstochowy i regionu do prezentacji swoich prac. Tematyka fotografii jest dowolna, ale prace muszą tworzyć zwartą tematycznie całość.

W sprawie możliwości ekspozycji prosimy o kontakt z Regionalnym Ośrodkiem Kultury w Częstochowie- z instruktorem fotografii Sławomirem Jodłowskim.


BIEŻĄCA EKSPOZYCJA

03.12.2018 - 03.01.2019 - Tradycje i eksperyment w fotografii: regionalizm jurajski

Tradycje i eksperyment w fotografii: regionalizm jurajski

Swoje prace zaprezentują: Ewelina Kołodziejska-Hajkowicz, Magdalena Kmiecik, Irena Gondek, Ewa Powroźnik, Nina Mazuś, Anna Tukajska-Drzazga, Agnieszka Górczyńska, Andrzej Szlęzak i Sławomir Jodłowski.

Projekt „Tradycje i eksperyment w fotografii – regionalizm jurajski”

Celem projektu jest próba wizualnego zderzenia współczesnej rzeczywistości z szeroko pojętym terminem „tradycja” w zakresie zarówno w sposobie zmian w kreowaniu swojego wizerunku się jak i eksperymentalnego przekazu fotograficznego.
Zestawiając formy tradycyjnego obrazu fotograficznego z przekazem eksperymentalnym /eksperymenty fotograficzne/ poruszamy temat ewolucji wizualnej na przestrzeni wybranego odcinka czasu. Tradycyjna fotografia posłużyła także jako inspiracja do kreowania nowych przestrzeni w obrazie fotograficznym. Nowatorski przekaz fotografii związany z multimedialnością tego medium postrzegamy jako rozszerzenie pól oddziaływania fotografii jako przekazu o charakterze nowatorstwa w sztuce. Wykorzystując specyfikę Jury Krakowsko-Częstochowskiej oraz elementy historyczne znajdujące się na jej terenie /np. Chata na Zakolu, modelka – tancerka Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk w stroju regionalnym/ staraliśmy się stworzyć symboliczny zapis socjologiczny obrazujący ewolucje wrażliwości twórców w kontekście zmian we współczesnym świecie.

Realizacja projektu nie była by możliwa bez pomocy kierownictwa Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” oraz użyczenia obiektu „Chata na Zakolu” w Olsztynie która jest własnością Państwa Kałkus. Jurajski Fotoklub serdecznie dziękuje za okazaną pomoc.


ARCHIWUM EKSPOZYCJI

07.05.2018 – 31.05.2018 - Wystawa fotografii Dominika Wiśniewskiego – „Przemysł fotograficzny”

zaproszenie na wystawę

Dominik Wiśniewski - ur. 1992 r. w Częstochowie, członek Jurajskiego Fotoklubu Częstochowa. Związany z fotografią od najmłodszych lat, kontynuator tradycji rodzinnych, gdyż tata prowadzi jeden z najbardziej rozpoznawalnych zakładów fotograficznych w mieście. Brał udział w wielu konkursach fotograficznych, wystawach zbiorowych ( Klimaty Częstochowy, Debiuty 2010- wystawa Fotoklubu w restauracji Rue de Foch (laureat wyróżnienia w konkursie Fotograf Roku 2010 w Fotoklubie oraz III Miejsca w konkursie fotograf Roku 2017, wyróżnienie w konkursie organizowanym przez częstochowskie MPK Tramwaje Photo Day 2009) 


01.10.2018 – 31.10.2018 - Wystawa fotografii Joanny Siodorowicz – „Schodami w górę, schodami w dół”

zaproszenie na wystawę Joanny Siodorowicz

Joanna Sidorowicz - urodziła się we Wrocławiu. Mieszka w Częstochowie. Fotografią zajmuje się około 15 lat. Jest to fotografia starej i nowej architektury, podwórka, klatki schodowe, urbexy, miejsca opuszczone, portret, modeling, tematy związane z kulturą żydowską, z mieszanką kultur, krajobrazy, oraz fotografią otworkową inaczej zwaną solarigrafią. Członek Towarzystwa Fotograficznego im. Edmunda Osterloffa w Radomsku, członek Fundacji Festiwalu Sztuki Fotoreportażu w Częstochowie, członek Jurajskiego Fotoklubu, członek Grupy Fotograficznej FotoAzyl, członek Grupy Atina Galeria & Centrum Rozwoju.
Autorka wielu wystaw fotograficznych indywidualnych i zbiorowych.
Fotografie jej można oglądać na facebooku Joanna Sidorowicz Photography, Joanna Sidorowicz Fotografia B&W oraz na portalu Plfoto.

 


05.11.2018 - 29.11.2018 - Wystawa fotografii "Motoserce"

Motoserce - zaproszenie na otwarcie wystawy fotografii

Autorzy : członkowie jurajskiego Fotoklubu Częstochowa – Janusz Stępięń, Jarosław Dumanski, Agnieszka Dumańska, Kajetan Walachniewicz, Krzysztof Świtalski, Ewelina Hajkowicz