tel.: 34 324 46 51

Regionalny Ośrodek Kultury w Częstochowie

Instytucja Kultury Samorządu Województwa Śląskiego.

drukuj stronę

www.rok.czestochowa.pl / galeria Fotopobudka / 2019

galeria Fotopobudka / 2019


 O galerii...

Od stycznia 2014 roku w Regionalnym Ośrodku Kultury w Częstochowie działa nowa Galeria FOTOPOBUDKA. Utworzona została, by promować fotografów lokalnych, zaczynających swoją przygodę z fotografią. Trzy duże powierzchnie ekspozycyjne umiejscowione w holu ROK pomieszczą klika dużych rozmiarów fotografii lub nawet kilkadziesiąt mniejszych formatów.

Zapraszamy wszystkich fotografów z Częstochowy i regionu do prezentacji swoich prac. Tematyka fotografii jest dowolna, ale prace muszą tworzyć zwartą tematycznie całość.

W sprawie możliwości ekspozycji prosimy o kontakt z Regionalnym Ośrodkiem Kultury w Częstochowie- z instruktorem fotografii Sławomirem Jodłowskim.  


 ARCHIWUM EKSPOZYCJI

07.01.2019 - 28.01.2019 - Tradycje i eksperyment w fotografii: regionalizm jurajski

zaproszenie

Swoje prace zaprezentuje FOTOKLUB Częstochowa: Magdalena Kmiecik, Jarosław Dumański, Elżbieta Sikora, Ula Olszewska, Irena Gondek, Nina Mazuś, Andrzej Szlęzak, Sławomir Jodłowski.

Projekt „Tradycje i eksperyment w fotografii – regionalizm jurajski”

Celem projektu jest próba wizualnego zderzenia współczesnej rzeczywistości z szeroko pojętym terminem „tradycja” w zakresie zarówno w sposobie zmian w kreowaniu swojego wizerunku się jak i eksperymentalnego przekazu fotograficznego.
Zestawiając formy tradycyjnego obrazu fotograficznego z przekazem eksperymentalnym /eksperymenty fotograficzne/ poruszamy temat ewolucji wizualnej na przestrzeni wybranego odcinka czasu. Tradycyjna fotografia posłużyła także jako inspiracja do kreowania nowych przestrzeni w obrazie fotograficznym. Nowatorski przekaz fotografii związany z multimedialnością tego medium postrzegamy jako rozszerzenie pól oddziaływania fotografii jako przekazu o charakterze nowatorstwa w sztuce. Wykorzystując specyfikę Jury Krakowsko-Częstochowskiej oraz elementy historyczne znajdujące się na jej terenie staraliśmy się stworzyć symboliczny zapis socjologiczny obrazujący ewolucje wrażliwości twórców w kontekście zmian we współczesnym świecie.

Projekt dofinansowano ze środków budżetu Gminy Miasta Częstochowa


04.02.2019 - 28.02.2019 - Urbex - Opuszczone i Zapomniane - wystawa fotografii

Serdecznie zapraszamy 04 lutego br. (poniedziałek) o godz. 19.00 do Galerii FotoPobudka w Regionalnym Ośrodku Kultury, na wernisaż wystawy Altei Leszczyńskiej zatytułowanej "Urbex - Opuszczone i Zapomniane" . W programie wernisażu prezentacja slajdów Autorki.

Zaproszenie na wystawę Altei Leszczyńskiej

Altea Leszczyńska - artystka plastyk, fotograf i śpiewająca aktorka. Urodzona w Katowicach.
Członkini Związku Polskich Artystów Plastyków w Okręgu Częstochowskim, Regionalnego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych w Częstochowie, brytyjskiego The Royal Photographic Society, Tyskiego Towarzystwa Fotograficznego, Fotoklubu Jurajskiego, Towarzystwa Fotograficznego im. Edmunda Osterloffa w Radomsku, Grupy Artystycznej Atina, a także Literackiego Towarzystwa "Galeria".

Absolwentka Studiów Podyplomowych na Wydziale Malarstwa na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie (dyplom w Pracowni Malarstwa pod kierunkiem prof. Teresy Kotkowskiej i w Pracowni Interdyscyplinarnej pod kierunkiem prof. Zbigniewa Bajka ) oraz Krakowskiej Szkoły Teatralnej i Filmowej na Wydziale Wokalno-Aktorskim (Specjalność - Aktor Scen Muzycznych).
Ukończyła Kurs Fotografii na Akademii Fotografii w Krakowie.
W czerwcu 2008 Konkursie „Konfrontacje 2009”. Oprócz tego jej prace zakwalifikowały się do następujących wystaw pokonkursowych: „Kolor bluesa, Performance malarski” na Ogólnopolskim Festiwalu Bluesa im. Tadeusza była kuratorem wystawy „Gender w sztuce najnowszej” w ramach Triennale Sztuki Najnowszej organizowanego przez Zachętę w Częstochowie. Reprodukcja grafiki Altei Leszczyńskiej pt. "Nie wolno krzywdzić aniołów", znalazła się w książce pt. "Antologia. Mój Anioł Stróż".

Zdobyła wyróżnienie w kategorii plastyka i w kategorii fotografia w XXVIII Ogólnopolskim Nalepy; w I Międzynarodowym Biennale Młodej Grafiki Prima Septembris i w II Ogólnopolskim Konkursie im. Ludwika Meidnera. Została też zaproszona do wzięcia udziału ze swoim rysunkiem w objazdowej wystawie „Projekt uśmiech” na rzecz dzieci przebywających w szpitalach.

Uprawia fotografię, malarstwo olejne (głównie abstrakcję strukturalną i malarstwo materii), grafikę warsztatową (miedzioryt, mezzotintę, suchoryt i litografię) a także performance i video art. Ma na swoim koncie liczne wystawy indywidualne i zbiorowe (m. in. w Częstochowie, Krakowie, Warszawie, Łodzi, Wrocławiu, Poznaniu; Lesznie, itd.)
Jest autorką trzech filmów w konwencji video-artu: „Inferno”, „Marzenie” i „Przemijanie” (dwa ostatnie filmy były je pracą dyplomową w Pracowni Interdyscyplinarnej pod kierunkiem prof. Zbigniewa Bajka).

Publikowała prace literackie i publicystyczne m. in. w Panoptikum, Aleje 3, Galerii i na łamach Fahrenheita. W sierpniu 2009 roku wydała książkę pt. „Podwójna miara” nakładem Częstochowskiej Biblioteki Poetów i Prozaików. W kwietniu 2010 ukazała się jej powieść zatytułowana „Brat”. Leszczyńska zaprojektowała okładki i ilustracje do obydwu swoich książek.W lipcu 2009 wystąpiła w Wieczorze Poetyckim „Dzieweczka z Oświęcimia” w Domu Kultury na Woli w Krakowie, a w sierpniu 2010 wystąpiła w przedstawieniu plenerowym w reżyserii Jarosława Tochowicza podczas Nocy Poetów w Krakowie. W czerwcu 2012 wystąpiła w Piwnicy pod Baranami w Krakowie w widowisku muzycznym pt, „Kwiat paproci”.
W czerwcu 2010 wspólnie z krakowskim aktorem i kompozytorem Januszem Grzeszem nagrała utwór pt. „Ja sama rzucę czar” (słowa: fragment „Króla Ducha Jul. Słowackiego, muzyka i akompaniament: J. Grzesz, wokal: A. Leszczyńska). Skomponowała muzykę do wiersza „Łowca serc” Roberta Baranowskiego, dwóch wierszy Justyny Trembeckiej i fragmentu poematu „Christabel” S. T. Coleridge’a.

Występuje w krakowskim Eloe Cabareth. Występowała m. in. w Piwnicy pod Baranami i w Rotundzie w Krakowie. Prowadziła audycje muzyczne w radiostacjach: ProRock, Radio RockTime, Pro Radio, Radio Heretica, pisała recenzje i felietony dla portali Wyspa.FM, Rock Magazyn i BloodArt.
Altea Leszczyńska
http://altealeszczynska.com
http://altealeszczynskafoto.com
https://web.facebook.com/altealeszczynska.arts


04.03.2019 - 31.03.2019 - "Miejskie spacery" cz. I - wystawa fotografii członków Jurajskiego Fotoklubu

zaproszenie na otwarcie wystawy

PORTRET MIASTA

Nie jest łatwo fotografować otaczającą nas codzienność. Rzadko zaglądamy na stare podwórka, do zrujnowanych kamienic czy wchodzimy w boczne uliczki. Każdy z nas najczęściej przejeżdża lub przechodzi głównymi arteriami miasta, omijając takie miejsca. Jednak one istnieją, nie znikną tylko dlatego, że o nich nie wiemy, że do nich nie zaglądamy. Istnieją w przestrzeni miejskiej, zamieszkałe przez zwykłych, normalnych ludzi. Są to miejsca pełne życia: ludzi, którzy tam mieszkają, bawiących się dzieci, psów, kotów, wiszącego prania, codzienności.

W Jurajskim Fotoklubie znalazła się grupa ludzi, którym chciało się w sobotnie popołudnia połazić po zakątkach Częstochowy, zajrzeć w takie miejsca i je sfotografować.


01.04.2019 - 30.04.2019 - "Miejskie spacery" cz. II - wystawa fotografii członków Jurajskiego Fotoklubu

Miejskie spacery cz II


06.05.2019 - 30.05.2019 - "Miejskie spacery" cz. III - wystawa fotografii członków Jurajskiego Fotoklubu

Miejskie spacery cz. III

PORTRET MIASTA

Nie jest łatwo fotografować otaczającą nas codzienność. Rzadko zaglądamy na stare podwórka, do zrujnowanych kamienic czy wchodzimy w boczne uliczki. Każdy z nas najczęściej przejeżdża lub przechodzi głównymi arteriami miasta, omijając takie miejsca. Jednak one istnieją, nie znikną tylko dlatego, że o nich nie wiemy, że do nich nie zaglądamy. Istnieją w przestrzeni miejskiej, zamieszkałe przez zwykłych, normalnych ludzi. Są to miejsca pełne życia: ludzi, którzy tam mieszkają, bawiących się dzieci, psów, kotów, wiszącego prania, codzienności.

W Jurajskim Fotoklubie znalazła się grupa ludzi, którym chciało się w sobotnie popołudnia połazić po zakątkach Częstochowy, zajrzeć w takie miejsca i je sfotografować.


03.06.2019 - 30.06.2019 - Multiekspozycje - wystawa fotografii analogowej Michała Bogacza

Multiekspozycje-wystawa fotografii analogowej Michała Bogacza

O Autorze
Fotografia analogowa jest moim hobby i odskocznią od pracy, wypełnionej tworzeniem grafik, fotografią cyfrową oraz filmem. Zajmuję się nią już około 8 lat i w tym czasie pracowałem na takich aparatach jak: Zenith B, Druh Synchro i Smena 8m. Ten ostatni przypadł mi do gustu dzięki możliwości wykonywania multiekspozycji. W fotografii analogowej lubię najbardziej fakt pracowania na światłoczułym materiale filmowym. Magia, która towarzyszy temu procesowi jest dla mnie kluczowa.
2011 – 2016 Organizacja Produkcji Filmowej i Telewizyjnej, Wydziale Radia i Telewizji
2007 – 2011 Liceum Plastyczne im. Jacka Malczewskiego w Częstochowie

Multiekspozycje
Multiekspozycja to nic innego jak kilkukrotne naświetlenie tego samego zdjęcia. Efekt ten wykorzystywany już w fotografii tradycyjnej (klisza fotograficzna) polegał na (przynajmniej) dwukrotnej ekspozycji tej samej klatki błony fotograficznej.
W czasach fotografii cyfrowej obróbka zdjęć w programach graficznych stała się powszechna i łatwo dostępna, co przyczyniło się do marginalizacji tej techniki. Dziś każdy jest w stanie wykonać takie zdjęcie wystarczy, że posiada telefon komórkowy (wyposażony w aparat), program graficzny i poświęci czas na obejrzenie tutorialu, który krok po kroku przeprowadzi go przez cały proces powstawania zdjęć z efektem multiekspozycji.
W opozycji do tej postawy zdecydowałem się wykonać zdjęcia w tej technice przy pomocy tradycyjnego aparatu analogowego Smena 8m. Każda klisza po wywołaniu jest skanowana, a obróbka graficzna ogranicza się do podstawowych zabiegów, które już od blisko 180 lat towarzyszą fotografii analogowej.
Główne inspiracje, które towarzyszyły mi podczas fotografowania to: konstruktywizm, abstrakcja oraz teoria multiwersum. Tworzenie nowych światów, przy pomocy otaczającej mnie rzeczywistości jest głównym celem projektu ‘multiekspozycje’.

 


 

 07.10.2019 - 31.10.2019 - "Sycylia-wyspa marzeń"- wystawa fotografii

Sycylia-wyspa marzeń

Wystawa „Sycylia – wyspa marzeń” jest próbą fotograficznej wizualizacji klimatów sycylijskich ze szczególnym naciskiem na Palermo i okolic. Wystawa inicjuje cykl wystaw w Galerii FOTOPOBUDKA Regionalnego Ośrodka Kultury w Częstochowie „Z fotografią przez świat”.

O Autorach:

Sławomir Jodłowski - absolwent Wyższej Szkoły Fotografii w Warszawie, główny instruktor ds. fotografii i filmu w Regionalnym Ośrodku Kultury w Częstochowie. Członek Związku Polskich Artystów Fotografików, Fotoklubu Rzeczypospolitej Polskiej Stowarzyszenia Twórców, prezes Jurajskiego Fotoklubu w Częstochowie. Organizator licznych imprez fotograficznych, plenerów, konkursów, warsztatowych spotkań autorskich, które prowadzą najwybitniejsi fachowcy w tej dziedzinie. Od wielu lat przygotowuje doroczną wystawę Międzynarodowego Konkursu Cyfrowej Fotokreacji CYBERFOTO.

Andrzej Szlęzak – członek Zarządu Jurajskiego Fotoklubu RP w Częstochowie. Pasjonat fotografii. Brał udział w poplenerowych wystawach fotograficznych: Tunezja 2012, Cypr 2013, Lefkada 2017, Kalabria 2017 i wielu innych. Interesuje się fotografią pejzażową i podróżniczą - Jurajski Fotoklub przyznał mu wyróżnienie w 2012 roku i drugą nagrodę w 2013 roku. 


 04.11.2019 - 28.11.2019 - "Podwórkowe opowieści"- wystawa fotografii Joanny Sidorowicz

Podwórkowe opowieści-zaproszenie na otwarcie wystawy fotografii Joanny Sidorowicz

Regionalny Ośrodek Kultury w Częstochowie zaprasza na PODWÓRKOWE OPOWIEŚCI, czyli otwarcie wystawy fotografii Joanny Sidorowicz.
Wystawa opowiada o znikającej, zmieniającej się Częstochowie. To temat o podwórkach, bramach, zaułkach Starego Miasta. Wernisaż odbędzie się 4 listopada br. o godz. 19.00 w Galerii FOTOPOBUDKA ROK-u. Ekspozycję będzie można podziwiać do 28 listopada w godzinach pracy Ośrodka.

O Autorce:

Joanna Sidorowicz z urodzenia Wrocławianka. Mieszka w Częstochowie. Fotografią zajmuje się około 16 lat. Jest to fotografia starej i nowej architektury – podwórka, klatki schodowe, urbexy, miejsca opuszczone, tematy związane z kulturą żydowską, z mieszanką kultur, krajobrazy w geometrycznej formie, portrety oraz fotografia otworkowa. Sporo wystaw, bo ponad 90 w tym 60 indywidualnych. Najłatwiejszym tematem technicznie dla niej, jak mówi, są odrapane podwórka, klatki schodowe, gdzie wyłapuje kolor, fakturę i gdzie czuje się najlepiej.
Joanna Sidorowicz jest Członkiem: Fotoklubu Rzeczypospolitej Polskiej Stowarzyszenia Twórców, Towarzystwa Fotograficznego im. Edmunda Osterloffa w Radomsku, Jurajskiego Fotoklubu w Częstochowie, Grupy Atina, Grupy Fotograficznej FotoAzyl, Fundacji Festiwalu Sztuki Fotoreportażu w Częstochowie.
Jej fotografie można oglądać na Facebooku – Joanna Sidorowicz Photogrphy, Joanna Sidorowicz Fotografia B&W oraz na portalu plfoto pod nickiem: asiasido. 


02.12.2019 - 31.12.2019 - "Pomiędzy" - wystawa fotografii Doroty Pliszki

zaproszenie na otwarcie wystawy: "Pomiędzy" - wystawa fotografii Doroty Pliszki

Regionalny Ośrodek Kultury w Częstochowie zaprasza na otwarcie wystawy fotografii Doroty Pliszki "Pomiędzy"
Wernisaż wystawy odbędzie się 2 grudnia 2019 r. o godz. 19.00 w Galerii Fotopobudka
Wstęp wolny

O Autorce:
Dorota Pliszka fotografuje od lat dokumentując codzienność, życie rodziny, przyjaciół i bliskich, a także przestrzenie naznaczone przez człowieka. Od pewnego czasu bardziej świadomie poszukuje własnej fotograficznej drogi. Fotografuje przestrzeń pomiędzy rzeczywistością, a wyobrażeniem. Towarzyszy jej poczucie niepoznawalności natury, w tym natury ludzkiej.
I chyba właśnie takie próby zrozumienia świata lubi zamykać w fotografiach. Jakby odkrywając własne emocje próbuje zbliżyć się do poznania.