tel.: 34 324 46 51

Regionalny Ośrodek Kultury w Częstochowie

Instytucja Kultury Samorządu Województwa Śląskiego.

drukuj stronę

www.rok.czestochowa.pl / działania / MUKiS / fotografia

fotografia

 


Zajęcia z fotografii w ramach projektu MUKiS mają na celu przybliżenie medium fotograficznego jako jednego ze sposobów służących do świadomego opisywania świata oraz ustosunkowanie się do otaczającej nas rzeczywistości w aspekcie fotograficznego przekazu.  Na zajęciach akcentuje rolę narzędzia jakim jest aparat fotograficzny w kontekście odtwórczym jak i kreacyjnym. Fotografia jako zjawisko społeczne i kulturowe odgrywa co raz większą role w rozwoju kultury, stając się dzięki uniwersalnemu językowi najbardziej popularnym i demokratycznym medium. Tematyka zajęć obejmuje zarówno podstawowe elementy z historii fotografii jak i zagadnienia estetyczno-techniczne związane z powstawaniem obrazu fotograficznego. Realizowana jest także cześć praktyczna składająca się z zajęć w mobilnym studio fotograficznym ROK oraz część plenerowa polegająca na praktycznym fotografowaniu w plenerze.

Lista tematów:
1. Wprowadzenie do historii fotografii.
2. Budowa i podstawy obsługi aparatów fotograficznych. Obiektywy fotograficzne oraz dodatkowy osprzęt aparatu.
3. Czas naświetlania, czułość, przesłona, tryby pracy + ćwiczenia
4. Kompozycja – mocne punkty, centralny kadr, ważenie zdjęcia, perspektywa,  dynamika i statyka obrazu fotograficznego.
5. Światło w fotografii – rodzaje światła i sposoby oświetlenia. Temperatura barwowa światła.
6. Fotografia krajobrazu , street photo, specyfika pór roku w fotografii – zajęcia plenerowe
7. Fotografia studyjna – praca z modelką, martwa natura, fotografia reklamowa - zajęcia praktyczne w studio fotograficznym
8. Filozofia zapisu rzeczywistości i kreacja w fotografii
9. Zdjęcia nocne – praktyczne porady
10. Podstawy postprodukcji – obróbka cyfrowa fotografii


ZAPRASZAMY DO UDZIAŁU


 Zajęcia prowadzi:
Sławomir Jodłowski - absolwent Wyższej Szkoły Fotografii w Warszawie, główny instruktor ds. fotografii i filmu w Regionalnym Ośrodku Kultury w Częstochowie. Członek Związku Polskich Artystów Fotografików, Fotoklubu Rzeczypospolitej Polskiej Stowarzyszenia Twórców, prezes Jurajskiego Fotoklubu w Częstochowie. Organizator licznych imprez fotograficznych, plenerów, konkursów, warsztatowych spotkań autorskich, które prowadzą najwybitniejsi fachowcy w tej dziedzinie. Od wielu lat przygotowuje doroczną wystawę Międzynarodowego Konkursu Cyfrowej Fotokreacji CYBERFOTO.