tel.: 34 324 46 51

Regionalny Ośrodek Kultury w Częstochowie

Instytucja Kultury Samorządu Województwa Śląskiego.

drukuj stronę

www.rok.czestochowa.pl / działania / rekomendujemy

18
czerwca
2016

XVIII-wieczny Piknik w Parku Staszica

Koncert Symfoniczno-Oratoryjny w Garnku Powiatowy Festiwal Muzyki Ludowej w Aleksandrii

przeglądaj wydarzenia:

Osiemnasty wiek – epoka rokoko i oświecenia – w Polsce nadal nie jest zbyt popularny. Kojarzy się przede wszystkim z okresem upadku Rzeczypospolitej Obojga Narodów, bezkarnymi samowolnymi przemarszami wojsk ościennych mocarstw, indolencją władzy, rozpasaniem arystokracji i biedą niższych warstw społeczeństwa. Jest to jednak obraz widziany przede wszystkim przez pryzmat wiedzy podręcznikowej, gdzie najważniejsze są informacje z zakresu historii politycznej. Warto więc spojrzeć na XVIII wiek z innej strony.

Stowarzyszenie Garnizon Fortecy Częstochowskiej, Urząd Miasta Częstochowy i Polskie Towarzystwo Historyczne Oddział w Częstochowie zapraszają na XVIII-wieczny Piknik w Parku Staszica. Impreza odbędzie się w dniu 18 czerwca (sobota) w Częstochowie, w Parku im. Stanisława Staszica położonym u podnóża klasztoru jasnogórskiego. Rekonstruktorzy od godz. 12.00 będą prezentować sylwetki żołnierzy wojska koronnego, dam dworu, mieszczan i innych postać z epoki rokoko. Będzie to doskonała okazja, aby przyjrzeć się strojom, zobaczyć pokaz musztry, nauczyć się tańca przy akompaniamencie instrumentów grających na żywo... Organizatorzy zachęcają do zaproszenia rodziny i przyjaciół – można zabrać koc, prowiant i spędzić niecodzienne popołudnie w malowniczym parku.

Głównym organizatorem imprezy jest Stowarzyszenie Garnizon Fortecy Częstochowskiej. Jest to grupa rekonstrukcyjna odtwarzającą żołnierzy Twierdzy Jasna Góra vel Fortecy Częstochowskiej z połowy XVIII w., ale także mieszczki i mieszczan oraz osoby z wyższych sfer. Zrzesza ludzi nie tylko z Częstochowy, ale również z Warszawy, Poznania, Torunia, Łodzi, Bielsko-Białej, Zawiercia i Piekar Śląskich. Współpracuje z klasztorem OO. Paulinów na Jasnej Górze, Urzędem Miasta Częstochowy, Akademią im. Jana Długosza w Częstochowie i Polskim Towarzystwem Historycznym Oddział w Częstochowie.

W tym roku odbywa się już III edycja XVIII-wiecznego Pikniku w Parku Staszica, w czasie którego odwiedzający mogą zapoznać się z historią, kulturą i wojskowością XVIII wieku. Garnizon bierze udział w wielu inscenizacjach w kraju i za granicą, pojawia się na piknikach i festynach oraz organizuje lekcje żywej historii w szkołach i świetlicach środowiskowych. Zapewnia też wizualną oprawę konferencjom naukowym („Twierdze osiemnastowiecznej Europy” – Częstochowa 2015). Warto podkreślić, że Garnizon Fortecy Częstochowskiej jest jedyną zarejestrowaną grupą rekonstrukcyjną (KRS 0000488972) odtwarzającą wojsko polskie z połowy XVIII w.
https://www.facebook.com/GarFortCzest

Koncert Symfoniczno-Oratoryjny w Garnku Powiatowy Festiwal Muzyki Ludowej w Aleksandrii

przeglądaj wydarzenia: