tel.: 34 324 46 51

Regionalny Ośrodek Kultury w Częstochowie

Instytucja Kultury Samorządu Województwa Śląskiego.

drukuj stronę

www.rok.czestochowa.pl / działania / rekomendujemy

4
września
2016

II Otwarte Mistrzostwa Częstochowy w Fotografowaniu – FOTOMARATON 2016

I Otwarte Mistrzostwa Województwa Śląskiego w Fotografowaniu. Fotosprint 2016. CYBERFOTO 2016 - Pokonkursowa wystawa fotografii w Galerii Katowice

przeglądaj wydarzenia:

Drodzy miłośnicy fotografii z Województwa Śląskiego,

Zapraszamy Was serdecznie do udziału w „II Otwartych Mistrzostw Częstochowy w Fotografowaniu – FOTOMARATON 2016” organizowanych przez Fundację Festiwal Sztuki Fotoreportażu powstałą w 2012 roku:
To kolejna edycja największego Konkursu organizowanego przez Fundację od 2013 roku. Po sukcesach „Fotomaratonie 2013”, „Fotomaratonie 2014” i „I Otwartych Mistrzostwach Częstochowy w Fotografowaniu. Fotosprint 2015” zapraszamy na pierwszy z tegorocznych ogólnopolskich Konkursów organizowanych przez Fundację. Zaufajcie sprawdzonej formule i Organizatorowi. Zwycięzcy naszych poprzednich edycji sięgają po nagrody w najlepszych konkursach reporterskich.

Więcej informacji, szczegółowy Regulamin Konkursu oraz formularz rejestracyjny można znaleźć na: www.festiwalsztukifotoreportazu.org/rejestracja
www.festiwalsztukifotoreportazu.org/regulamin-konkursu-fotomaraton-2016/  
lub
www.fotomaraton.org  

Profil na portalu społecznościowym:
www.facebook.com/fundacjafotoreportazu

Wydarzenie na profilu społecznościowym:
https://www.facebook.com/events/524042324461768/  

Kontakt dla mediów:
biuro@festiwalfotoreportazu.pl  


 

Termin: 3-4 września 2016r
Rejestracja: www.fotomaraton.org/rejestracja  
Miejsce: Start 3 września godz. 10.00 w Częstochowie na pl. Dr Biegańskiego,
Finał 4 września godz. 18.00 w „Pubie Sportowym Stacherczak”, al. Kościuszki 1, Częstochowa

Kapituła konkursowa: Tomasz Tomaszewski, Arkadiusz Ławrywianiec
Nagrody: markowy sprzęt fotograficzny i szereg innych
Pakiet startowy: dla każdego zawodnika
Formuła: nowatorska, reporterska, dwudniowa, dynamiczna

Sławy polskiej fotografii, zaskakujący temat, niebanalna sportowa formuła, cenne nagrody i praktyczna wiedza – tego nie powinno zabraknąć także podczas II Otwartych Mistrzostw Częstochowy w Fotografowaniu „Fotomaraton 2016”. Konkursów fotograficznych w Polsce jest wiele, ale chcemy , żeby ten właśnie w szczególny sposób zapadł w pamięć odbiorców.
Po sukcesach konkursów „Fotomaraton 2013” i „Fotomaraton 2014” w Częstochowie, oraz zeszłorocznych projektów „I Otwarte Mistrzostwa Częstochowy w Fotografowaniu. „Fotomaraton 2016” i „Fotograficznych Wtorków” i tegorocznego „Fotomedaliki.pl”, wzmocnieni o nowych, uznanych w środowisku, członków zarządu i rady Fundacji, postanowiliśmy w tym roku, z uwagi na osobę głównego jurora Tomasza Tomaszewskiego, powrócić do reporterskiej fotomaratonu, uwzględniając uwagi zgłaszane przez uczestników poprzednich edycji. Oczywiście postaramy się, aby ta formuła była jak najciekawsza i jak najbardziej dynamiczna.
II edycja konkursu „Otwarte mistrzostwa Częstochowy w Fotografowaniu 2016” odbędzie się 3-4 września 2016 w Częstochowie.

W Jury konkursu zasiądą:

Tomasz Tomaszewski – Tytuł Doktora na wydziale Sztuka Mediów, Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Członek Związku Polskich Artystów Fotografików, agencji Visum Archiv w Hamburgu, agencji Image Collection w Waszyngtonie oraz American Society of Magazine Photographers. Zajmuje się fotografią prasową, publikował swoje zdjęcia zarówno w najważniejszych pismach polskich jak i w największych magazynach zagranicznych, między innymi: Stern, Paris Match, GEO, New York Times, Time, Fortune, Vogue, Die Zeit, Elle. Wydał kilka książek autorskich: OSTATNI – Współcześni Żydzi Polscy (tekst Małgorzata Niezabitowska), W poszukiwaniu Ameryki (tekst Małgorzata Niezabitowska), Cyganie Polscy (tekst Jerzy Ficowski), W Centrum, Niezwykła Hiszpania, Rzut Beretem, Zapewnia Się Atmosferę Życzliwoście, oraz ilustrował swoimi pracami kilkanaście prac zbiorowych. Autor wielu wystaw indywidualnych w USA, Kanadzie, Wielkiej Brytanii, Izraelu, Japonii, Holandii, Włoszech, Irlandii, Niemczech, Polsce i na Madagaskarze. Laureat polskich oraz międzynarodowych nagród fotograficznych. Od dwudziestu lat współpracuje z magazynem National Geographic, w którym opublikował 18. esejów fotograficznych, a od roku 1999 jest głównym konsultantem jego polskiej edycji. Uczy fotografii w Polsce, USA, Niemczech i we Włoszech.

Arkadiusz Ławrywianiec – członek ZPAF, fotoreporter Instytucji Kultury Katowice Miasto Ogrodów, były fotoreporter „Dziennika Zachodniego” wykładowca katowickiej Policealnej Szkoły Fotograficznej FOTOEDUKACJA, wielokrotnie nagradzany w konkursach fotografii prasowej. członek Zarządu Fundacji Festiwal Sztuki Fotoreportażu.

Organizator Konkursu jest „Fundacja Festiwal Sztuki Fotoreportażu”.
Projekt dofinansowany przez: Urząd Miasta Częstochowa i Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego
Sponsorzy: „Sony Polska”, „Bakalland”, „Wodociągi Częstochowskie”, „Browar Czenstohovia”, „Rotary Club Częstochowa”, „Salon Zegarmistrzowski Rybiccy”, „Fundacja Libertus”, „Mokate”, „MPK Częstochowa”. „Galeria Teatr from Poland”, „Hotel Fajkier”
Partnerzy: „Regionalny Fundusz Gospodarczy SA”, „Pub Sportowy Stacherczak”, „OPK Gaude Mater”, „ROK Częstochowa”, „Studio Graffiti”, Piotr Jędryka, Zespół Szkół Plastycznych im. Jacka Malczewskiego w Częstochowie, Zespół Szkół im. Bolesława Prusa w Częstochowie

Patroni medialni:
„TVP Katowice”, „Radio Katowice”, „PRESS”, „Gazeta Wyborcza”, „Gazeta Częstochowska”, „Foto*Plus”, „TV Orion”, „Radio Jura”, „Radio Fiat”, „Digital Camera Polska”, „Wyborcza.pl Częstochowa”, „Czestochowskie24.pl”, „Jasne, że Częstochowa”, „cz.info.pl”, „zdrowaczestochowa.pl”, „Częstochowa w Obiektywie”, „miasto-ogrodow.eu”

Patronat honorowy: Prezydent Miasta Częstochowa Krzysztof Matyjaszczyk.

„II Otwarte Mistrzostwa Częstochowy w Fotografowaniu. Fotomaraton 2016” to wyjątkowy, pionierski projekt z uatrakcyjnioną formułą. Jest jednym z ważniejszych przedsięwzięć odbywających się w ramach przygotowań do Festiwalu Sztuki Fotoreportażu, głównego celu naszej Fundacji.
Podobnie, jak w ubiegłych latach, liczymy, że uczestnicy konkursu zaproponują nam inne spojrzenie na rzeczy powszechnie znane, zgodnie z maksymą Davida duChemina „Fotografując, staraj się pokazać to, czego bez ciebie nikt by nie zobaczył”, że uda się im uwiecznić „decydujący moment” wg. słynnej koncepcji Henri Cartier Bressona.

Dla kogo jest „Fotomaraton”?
Fotografować każdy może, trochę lepiej lub trochę gorzej… Te najlepsze fotografie nie są jednak zasługą doskonałego aparatu, a tego, kto za nim stoi. Wyobraźni, wrażliwości, wyczucia i dobrego kadru nie zastąpi żaden sprzęt. Wydarzenie skierowane jest zatem do wszystkich, którym fotografia u jest szczególnie bliska: zarówno do profesjonalnych fotografów, jak i pasjonatów tej pięknej sztuki utrwalania chwili. Konkurs jest dobrą okazją do doskonalenia swojego warsztatu, a jednocześnie – źródłem inspiracji i pomysłów, co w pracy zawodowych fotoreporterów, jak i hobbystów jest cenne.

O co chodzi w konkursie?
Konkurs będzie się dziać „tu i teraz”, zatem nie polega na przesyłaniu gotowych już fotografii. Zadaniem uczestników będzie wykonanie zestawu 8 zdjęć (wybranych oczywiście spośród wszystkich, zrobionych podczas zawodów), nawiązującego tematycznie głównego tematu Konkursu, który do momentu startu pozostanie tajemnicą. Na realizację zadania przewidziano 8 godzin pierwszego dnia konkursowego. Temat główny zostanie ogłoszony na starcie „Fotomaratonu” (3. września b.r., godz. 10.00, Plac Biegańskiego obok Ratusza w Częstochowie ). Finał odbędzie się następnego dnia w godzinach wieczornych, w sprawdzonym miejscu, adekwatnym do jego sportowego charakteru, „Pubie Sportowym Stacherczak”, podziemia DH Schott, al. Kościuszki 1, w niedalekiej odległości od miejsca startu. Podczas finału nastąpi publiczny i turniejowy wybór najlepszych zdjęć i ogłoszenie wyników. W Jury zasiądą takie sławy fotoreportażu a obrady zostaną przeprowadzane publicznie w formie warsztatów fotograficznych.
Na Mistrza Częstochowy w Fotografowaniu, Pierwszego i Drugiego V-ce Mistrza czekają medale oraz cenne nagrody
- markowy aparat fotograficzne
- wartościowe nagrody rzeczowe
- będą także dodatkowe nagrody dla najlepszego fotografa z Częstochowy.

Po zakończeniu części konkursowej przewidziane jest spotkanie z członkami Kapituły i prezentacja ich prac.

Jakie warunki trzeba spełnić?
Aby wziąć udział w konkursie, należy najpóźniej na dzień przed startem wypełnić prosty formularz rejestracyjny, dostępny w formie elektronicznej na stronie internetowej organizatora, a także dokonać opłaty rejestracyjnej w wysokości 10 zł (w przypadku, jeśli wpłata nastąpi do 31 sierpnia 2016) lub 15 zł jeśli wpłata nastąpi po 31. sierpnia lub w dniu startu. W przypadku osoby niepełnoletniej potrzebne będzie jeszcze wypełnienie krótkiego formularza. Na start wystarczy zabrać ze sobą cyfrowy aparat fotograficzny z pustą kartę pamięci oraz… wyobraźnię, kreatywność i dobre pomysły na ujęcia.

Serdecznie zapraszamy!
Zarząd Fundacji Festiwal Sztuki Fotoreportażu


Znamy Zwycięzców „II Otwartych Mistrzostw Częstochowy w Fotografowaniu. Fotomaraton 2016” !

Po sobotnich 8-godzinnych zmaganiach prawie setki, biegających po mieście, Zawodników z tematem „Jasne Miasto” w niedzielę spotkaliśmy się w Pubie Sportowym Stacherczak.

Podczas niedzielnego Wielkiego Finału w wypełnionej po brzegi Sali teatralnej, z udziałem Jurorów: Tomasza Tomaszewskiego i Arkadiusza Ławrywiańca, poznaliśmy Zwycięzców
„II Otwartych Mistrzostw Częstochowy w Fotografowaniu. Fotomaraton 2016” organizowanych przez Fundację Festiwal Sztuki Fotoreportażu.
Spośród prawie setki startujących i mierzących się z tematem, Zawodników Jury, podczas zamkniętej części obrad, wybrało finałową czternastkę.

Dalsza część obrad Jury miała charakter otwartych warsztatów przy udziale, Zawodników, ich rodzin i licznie zgromadzonej w Pubie Stacherczak publiczności.

Ze strony Jurorów podały często głosy krytyczne, ale bardzo merytoryczne, dotyczące omawianych prac. Na koniec jednak podkreślono, że to najlepsze prace wybrane spośród blisko setki i ich poziom jest wysoki.

Po prawie 2 godzinnej debacie, spośród omawianych publicznie i szczegółowo finałowych czternastu ośmiozdjęciowych zestawów, Jurorzy wybrali trójkę laureatów, którzy następnie zostali zostało obdarowani tytułami, medalami i deszczem nagród.

W tegorocznej edycji ogólnopolskiego Konkursu „II Otwarte Mistrzostwa Częstochowy w Fotografowaniu. Fotomaraton 2016” zwyciężyli:

Mistrz Częstochowy w Fotografowaniu 2016 – Sylwia Góra. Sulmierzyce. Numer startowy 44

I V-ce Mistrz Częstochowy w Fotografowaniu 2016 – Joanna Mrówka. Kraków. Numer startowy 18

II V-ce Mistrz Częstochowy w Fotografowaniu 2016 – Agnieszka Tyś. Częstochowa. Numer startowy 82.

Najlepszy Zawodnik z Częstochowy – Agnieszka Tyś. Numer startowy 82.

Zwycięzcy otrzymali pakiety nagród, opisane poniżej,. ufundowane przez naszego Partnera Głównego częstochowską firmę „X-KOM” - jednego z największych sklepów branży elektronicznej w Polsce, oraz pozostałych Sponsorów.

Po wręczeniu nagród, w późnych godzinach wieczornych, nastąpiło spotkanie z Mistrzem Tomaszem Tomaszewskim i pokaz jego najnowszych, jakże odbiegających od tego, do czego nas przyzwyczaił, świetnych prac. Prac z zakresu street photography.

Sama ceremonia wręczenia nagród dla Zwycięzców „II Otwartych Mistrzostw Częstochowy w Fotografowaniu. Fotomaraton 2016” miało jednak dwie odsłony. Podczas niedzielnej uroczystości na zakończenie Wielkiego Finału nie mogła być obecna laureatka pierwszego miejsca.
Uroczyste wręczenie medalu i nagród Mistrzyni Częstochowy w Fotografowaniu 2016, nastąpiło dzień później w gościnnych murach Ośrodka Promocji Kultury „Gaude Mater , gdzie Laureatka stawiła się wraz z najbliższą Rodziną. Młoda zdolna fotografka, Sylwii Góra z Sulmierzyc, która zauroczyła Jury swoim Zestawem i wygrała bezapelacyjnie.

Nagrody i zaszczyty, które odebrali Zwycięzcy „II Otwartych Mistrzostw Częstochowy w Fotografowaniu. Fotomaraton 2016” z rąk Jurorów: Tomasza Tomaszewskiego i Arkadiusza Ławrywiańca, oraz Prezesa Zarządu Fundacji Marcina Szpądrowskiego.

Mistrz Częstochowy w Fotografowaniu 2016 – Sylwia Góra. Sulmierzyce. Numer startowy 44
Mistrzyni Częstochowy otrzymała:
złoty medal oraz:
– Aparat fotograficzny lustrzanka Pentax K-50 Black + DAL 18-55WR, ufundowany przez www.x-kom.pl  
– Plecak fotograficzny Lowepro StreetLine BP 250, ufundowany przez www.x-kom.pl  
– Voucher na Rytuał Piwne Inspiracje z kolacją w restauracji Browar CzenstochoviA dla dwóch osób, ufundowany przez www.czenstochovia.pl  
– Akademię CEWE FOTOKSIĄŻKA z kodem o wartości 135zł na stworzenie CEWE FOTOKSIĄŻKI w formacie A4, ufundowaną przez www.fotojoker.pl  
– Dużą paczkę batonów zbożowych z bakaliami BA plus paczka bakalii, ufundowane przez www.bakalland.pl  
– Zestaw herbat Loyd, ufundowany przez www.mokate.pl  
– Kwartalną prenumeratę wydania cyfrowego „Gazety Wyborczej”, ufundowaną przez www.czestochowa.wyborcza.pl  

I V-ce Mistrz Częstochowy w Fotografowaniu 2016 – Joanna Mrówka. Kraków. Numer startowy 18
I V-ce Mistrzyni Częstochowy otrzymała:
srebrny medal oraz:
– Kamerę sportową Ricoh WG-M2, ufundowaną przez www.x-kom.pl  
– Lowepro Pokrowiec na kamerę Dashpoint, ufundowany przez www.x-kom.pl  
– Voucher na Pobyt Weekendowy 2 noclegi dla 2 osób – apartament 2 os w Hotelu „Fajkier” w Lgocie Murowanej na Jurze, ufundowany przez www.hotelfajkier.pl  
– Akademię CEWE FOTOKSIĄŻKA z kodem o wartości 135zł na stworzenie CEWE FOTOKSIĄŻKI w formacie A4, ufundowaną przez www.fotojoker.pl  
– Dużą paczkę batonów zbożowych z bakaliami BA plus paczka bakalii, ufundowane przez www.bakalland.pl
– Zestaw herbat Loyd, ufundowany przez www.mokate.pl
– Kwartalną prenumeratę wydania cyfrowego „Gazety Wyborczej”, ufundowaną przez www.czestochowa.wyborcza.pl 

II V-ce Mistrz Częstochowy w Fotografowaniu 2016 – Agnieszka Tyś. Częstochowa. Numer startowy 82.
I V-ce Mistrzyni Częstochowy otrzymała:
srebrny medal oraz:
– Aparat fotograficzny kompaktowy Fujifilm Instax Mini 70, ufundowany przez www.x-kom.pl  
– Torbę fotograficzną Lowepro StreetLine SL 140, ufundowany przez www.x-kom.pl  
– Akademię CEWE FOTOKSIĄŻKA z kodem o wartości 135zł na stworzenie CEWE FOTOKSIĄŻKI w formacie A4, ufundowaną przez www.fotojoker.pl  
– Dużą paczkę batonów zbożowych z bakaliami BA plus paczka bakalii, ufundowane przez www.bakalland.pl  
– Zestaw herbat Loyd, ufundowany przez www.mokate.pl  
– Kwartalną prenumeratę wydania cyfrowego „Gazety Wyborczej”, ufundowaną przez www.czestochowa.wyborcza.pl  

Najlepszy Zawodnik z Częstochowy – Agnieszka Tyś. Numer startowy 82.
Najlepsza Zawodniczka z Częstochowy otrzymała dodatkowo:
– Sportowy wodoszczelny zegarek Lacoste 2010661, Salon Zegarmistrzowski Rybiccy, ufundowany przez www.rybiccy.pl  
– Propozycję wystawy w Wejściówce – wspólnej galerii „Wyborczej” i Ośrodka Promocji Kultury „Gaude Mater”, nagroda częstochowskiej redakcji „Wyborczej”, która patronuje przedsięwzięciu, ufundowaną przez www.czestochowa.wyborcza.pl  
– Voucher na wszystkie koncerty biletowane w Galerii Teatru From Poland w Częstochowie do końca 2016 roku, ufundowany przez www.facebook.com/galeria.teatr.from.poland
– Dużą paczkę bakalii, ufundowaną przez www.bakalland.pl

Gratulujemy serdecznie!

I Otwarte Mistrzostwa Województwa Śląskiego w Fotografowaniu. Fotosprint 2016. CYBERFOTO 2016 - Pokonkursowa wystawa fotografii w Galerii Katowice

przeglądaj wydarzenia: