Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce.

Sortuj:
alfabetycznie
wg dat

Zajęcia z fotografii w ramach projektu MUKiS mają na celu przybliżenie medium fotograficznego jako jednego ze sposobów służących do świadomego opisywania świata oraz ustosunkowanie się do otaczającej nas rzeczywistości w aspekcie fotograficznego przekazu.  Na zajęciach akcentuje rolę narzędzia jakim jest aparat fotograficzny w kontekście odtwórczym jak i kreacyjnym. Fotografia jako zjawisko społeczne i kulturowe odgrywa co raz większą role w rozwoju kultury, stając się dzięki uniwersalnemu językowi najbardziej popularnym i demokratycznym medium.

Tematyka zajęć

Tematyka zajęć obejmuje zarówno podstawowe elementy z historii fotografii jak i zagadnienia estetyczno-techniczne związane z powstawaniem obrazu fotograficznego. Realizowana jest także cześć praktyczna składająca się z zajęć w mobilnym studio fotograficznym ROK oraz część plenerowa polegająca na praktycznym fotografowaniu w plenerze.

Lista tematów:

  1. Wprowadzenie do historii fotografii.
  2. Budowa i podstawy obsługi aparatów fotograficznych. Obiektywy fotograficzne oraz dodatkowy osprzęt aparatu.
  3. Czas naświetlania, czułość, przesłona, tryby pracy + ćwiczenia.
  4. Kompozycja – mocne punkty, centralny kadr, ważenie zdjęcia, perspektywa,  dynamika i statyka obrazu fotograficznego.
  5. Światło w fotografii – rodzaje światła i sposoby oświetlenia. Temperatura barwowa światła.
  6. Fotografia krajobrazu , street photo, specyfika pór roku w fotografii – zajęcia plenerowe.
  7. Fotografia studyjna – praca z modelką, martwa natura, fotografia reklamowa - zajęcia praktyczne w studio fotograficznym.
  8. Filozofia zapisu rzeczywistości i kreacja w fotografii.
  9. Zdjęcia nocne – praktyczne porady.
  10. Podstawy postprodukcji – obróbka cyfrowa fotografii.

Zapraszamy do udziału!

Sławomir Jodłowski trzymający w ręku kamerę i aparat. Zdjęcie profilowe.Zajęcia prowadzi:

Sławomir Jodłowski - absolwent Wyższej Szkoły Fotografii w Warszawie, główny instruktor ds. fotografii i filmu w Regionalnym Ośrodku Kultury w Częstochowie. Członek Związku Polskich Artystów Fotografików, Fotoklubu Rzeczypospolitej Polskiej Stowarzyszenia Twórców, prezes Jurajskiego Fotoklubu w Częstochowie. Organizator licznych imprez fotograficznych, plenerów, konkursów, warsztatowych spotkań autorskich, które prowadzą najwybitniejsi fachowcy w tej dziedzinie. Od wielu lat przygotowuje doroczną wystawę Międzynarodowego Konkursu Cyfrowej Fotokreacji CYBERFOTO.