Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce.

„Stała wystawa – historia, kultura, sport i gospodarka Kresów Wschodnich Rzeczypospolitej Polskiej”

Wstępna realizacja zadania zaczęła się od złożenia wniosku, przez Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich Oddział w Częstochowie. Po wygranej w głosowaniu mieszkańców realizację zadania powierzono Regionalnemu Ośrodkowi Kultury w Częstochowie, koordynatorem był Adam Kiwacki – prezes Towarzystwa.

Całość przebiegała pod ciągłym nadzorem znawcy tematu, historyka, autora wielu publikacji dotyczących Kresów Rafała Piotrowskiego. Konsultacja dotyczyła m.in.: ustaleń związanych z przygotowaniem eksponatów wystawy oraz formy ich prezentacji, a także wszelkich uzgodnień dotyczących realizacji całego projektu.

W ramach projektu techniczno-graficznego powstały: strona muzeumkresowe.pl, logotyp, katalog, ulotka, opracowanie architektoniczne wystawy i Film o obrońcach Lwowa z 1918 r. pochowanych na cmentarzach Częstochowskich.

Powstały również tematyczne tablice (21 szt.) oraz plansze (10 szt.), które umieszczono na ścianach Muzeum, w oknach zawisły rolety z nadrukiem o tematyce kresowej (8szt.). W zakupionych do projektu ośmiu gablotach umieszczono pamiątki z Kresów, zbierane w trakcie działalności Stowarzyszenia (około 30 lat). Bannery typu roll-up z nadrukiem dwustronnym (10 szt.) prezentują ludobójstwo na Kresach.

Warunkiem odpowiedniej prezentacji wystawy był zakup urządzeń do projekcji obrazu i dźwięku, służący również do promocji wystawy i edukacji w terenie. Dzięki projektowi zapewniona jest ciągła obsługa administracyjna wystawy.

Wystawa jest prezentowana w siedzibie Towarzystwa t.j., lokalu przy ul. Nowowiejskiego 3 w Częstochowie, przekazanym Stowarzyszeniu przez Miasto Częstochowa.

Zadanie sfinansowano w ramach I. edycji Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego Województwa Śląskiego 2020.