Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce.

Sortuj:
alfabetycznie
wg dat

Ze sztuką ludową na TY

Zajęcia z dziedziny etnografii obejmują wykłady z zakresu tradycyjnej kultury materialnej, duchowej, sztuki ludowej oraz folklorystyki. Adresowane są zarówno do osób dorosłych jak i dzieci. Część wykładów, głównie odnosząca się do sztuki ludowej i stroju, uzupełniona jest prezentacjami multimedialnymi co ułatwia komunikację z odbiorcą i podnosi atrakcyjność przekazu. Zajęcia między innymi mają za zadanie przybliżenie problematyki tradycyjnej kultury i sztuki tworzonej przez mieszkańców Częstochowy i okolic, pokazanie jej historii i różnorodności.

Proponowane tematy:

 1. „Sztuka ludowa okolic Częstochowy”- wykład uzupełniony prezentacją multimedialną
 2. „Rola zespołów ludowych w promocji własnego regionu”
 3. „Koziegłowy, zapomniany ośrodek rękodzielniczy”- wykład uzupełniony prezentacją multimedialną
 4. „Polski rok obrzędowy” – wykład składający się z 3 części:
  • „Od Zielonych Świątek do Andrzejek”,
  • „Od adwentu do Gromnicznej”,
  • „Od zapustów do Wielkanocy. Obrzędy i zwyczaje ludowe, ze szczególnym uwzględnieniem okolic Częstochowy”.
 5. „Częstochowa i okolice u Oskara Kolberga”.

W przygotowaniu tematy:

 • „Stroje ludowe okolic Częstochowy na tle strojów z innych regionów Polski”,
 • „Architektura ludowa”,
 • „Zwyczaje weselne”.

Zapraszamy do udziału.

Zajęcia prowadzi:

Elżbieta Miszczyńska – etnograf, instruktor ds. etnografii, absolwentka Uniwersytetu Łódzkiego i Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Poprzednio pracowała w Muzeum Narodowym w Warszawie O/Łowicz i w Muzeum Częstochowskim na stanowisku kierownika Działu Etnografii i zastępcy Dyrektora ds. merytorycznych. Autorka wielu wystaw z dziedziny polskiej kultury i sztuki ludowej, kultur pozaeuropejskich i współorganizatorka ogólnopolskich konkursów sztuki ludowej. Opublikowała wiele artykułów w wydawnictwach zwartych i czasopismach o tematyce związanej z kulturą i sztuką ludową, architekturze wiejskiej, obrzędowości dorocznej i rodzinnej, obyczajowości i folklorze. Jest także autorką kilku wydawnictw z dziedziny sztuki i kultury ludowej oraz katalogów wystaw. Była wielokrotnie jurorem w konkursach i przeglądach takich jak: „Etnostrada”, „Folkloriada Jurajska”, „Jurajski Przegląd Zespołów Ludowych”, „Wręczyckie Jasełka” i innych. Prowadziła wykłady i zajęcia edukacyjne z zakresu kultury, etnografii, architektury i sztuki ludowej dla studentów, dzieci i młodzieży oraz osób dorosłych.

Elżbieta Miszczyńska - zdjęcie.