Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce.

Captured Moments (Uchwycone Chwile) - wystawa fotografii Altei Leszczyńskiej

Wernisaż: 03.02.2020, godz. 19:00

Miejsce: Galeria Fotopobudka

Termin ekspozycji: do 28.02.2020

Wstęp wolny.

Captured Moments (Uchwycone Chwile) - wystawa fotografii Altei Leszczyńskiej

Regionalny Ośrodek Kultury w Częstochowie zaprasza na otwarcie wystawy fotografii Altei Leszczyńskiej "Captured Moments (Uchwycone Chwile)".

Wernisaż wystawy odbędzie się 3 lutego 2020 r. o godz. 19.00 w Galerii FOTOPOBUDKA Regionalnego Ośrodka Kultury w Częstochowie (ul.Ogińskiego 13a).

Wstęp wolny
Termin ekspozycji: do 28 lutego 2020 r.

zaproszenie na wernisaż wystawy fotografii Altei Leszczyńskiej

Wystawa „Captured Moments (Uchwycone Chwile)” prezentuje zbiór polaroidów i instaxów Altei Leszczyńskiej. Wystawie towarzyszyć będzie prezentacja mająca na celu przybliżenie tego gatunku fotografii. Fotografia natychmiastowa oznacza zdjęcia wykonane w sposób analogowy na samowywołującym się papierze. W taki też sposób działają klasyczne Polaroidy i Instaxy: w pełni analogowo, z minimalnymi możliwościami wpływania na wygląd zdjęcia, a każde wykonane nimi zdjęcie jest unikalne.

Fotografia natychmiastowa odniosła ogromną popularność w latach 70 i 80-tych, w których niezmierną popularnością cieszył się Polaroid – prosty w budowie aparat pozwalał nam na zrobienie i wywołanie zdjęcia w przeciągu kilku minut. W zależności od rodzaju i marki aparatu do którego mamy aktualnie dostęp, może on pomieścić średnio do 10 zdjęć w jednym wkładzie – po zrobieniu tej ilości zdjęć i automatycznym wywołaniu ich przez aparat wkład musimy wymienić na nowy. W aparacie natychmiastowym nie możemy kontrolować przysłony ani czułości, a więc nigdy do końca nie możemy być pewni czy zdjęcie nie wyjdzie delikatnie poruszone lub prześwietlone. Fakt ten może być dużym minusem dla osób, które przykładają dużą wagę do perfekcji wykonania zdjęć, jednak tym co stoi za aparatem natychmiastowym jest magia i niepewność tego, co zaraz zostanie wywołane na naszych oczach. Musimy też pamiętać, że nie możemy raz zrobionego zdjęcia wywołać parę razy, toteż każde pojedyncze ujęcie zaczyna przybierać dla nas dużo większą wagę, niż w aparacie cyfrowym.

Na początku XXI wieku zdjęcia natychmiastowe i Polaroidy straciły na popularności, z racji że aparaty cyfrowe stawały się dostępne dla większej grupy fotografujących. Jednakże od kilku lat znowu możemy zaobserwować tendencję wzrostową, jeśli chodzi o zainteresowanie fotografią jednorazową: powszechna dostępność aparatów cyfrowych na rynku spowodowała, że coraz więcej osób kieruje swoje kroki w kierunku wyboru aparatów natychmiastowych.

O Autorce:

Altea Leszczyńska - Artystka plastyk, fotograf i śpiewająca aktorka. Urodzona w Katowicach.
Członkini Związku Polskich Artystów Plastyków w Okręgu Częstochowskim, Regionalnego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych w Częstochowie, brytyjskiego The Royal Photographic Society, amerykańskich Photographic Society of America i Society for Photographic Education, Tyskiego Towarzystwa Fotograficznego, Fotoklubu Jurajskiego, Towarzystwa Fotograficznego im. Edmunda Osterloffa w Radomsku, Grupy Artystycznej Atina, a także Literackiego Towarzystwa "Galeria".

Absolwentka Studiów Podyplomowych na Wydziale Malarstwa na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie dyplom w Pracowni Malarstwa j i w Pracowni. Ukończyła Kurs Fotografii na Akademii Fotografii w Krakowie.

Uprawia fotografię, malarstwo olejne (głównie abstrakcję strukturalną i malarstwo materii), grafikę warsztatową (miedzioryt, mezzotintę, suchoryt i litografię) a także performance i video art. Ma na swoim koncie liczne wystawy indywidualne i zbiorowe (m. in. w Częstochowie, Krakowie, Warszawie, Łodzi, Wrocławiu, Poznaniu; Lesznie, itd.)
Jest autorką trzech filmów w konwencji video-artu: „Inferno”, „Marzenie” i „Przemijanie. Autorka dwóch powieści.

Wernisaż: 03.02.2020, godz. 19:00

Miejsce: Galeria Fotopobudka

Termin ekspozycji: do 28.02.2020

Wstęp wolny.

Inne z tej kategorii
Tajwan - zdjęcie autorstwa Magdaleny Kmiecik
02.03.2020

Regionalny Ośrodek Kultury w Częstochowie zaprasza na otwarcie wystawy fotografii Magdaleny Kmiecik "TAJWAN 2019" Wernisaż wystawy odbędzie się 2...

wieden.jpg
13.01.2020

Regionalny Ośrodek Kultury w Częstochowie zaprasza na otwarcie wystawy fotografii Janusza Stępnia, Krzysztofa Polaka i Konrada Janssena "SCHÖNBRUNN...