Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce.

„Stała wystawa – historia, kultura, sport i gospodarka Kresów Wschodnich Rzeczypospolitej Polskiej”

„Stała wystawa – historia, kultura, sport i gospodarka Kresów Wschodnich Rzeczypospolitej Polskiej”

Wstępna realizacja zadania zaczęła się od złożenia wniosku, przez Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich Oddział w Częstochowie. Po wygranej w głosowaniu mieszkańców realizację zadania powierzono Regionalnemu Ośrodkowi Kultury w Częstochowie, koordynatorem był Adam Kiwacki – prezes Towarzystwa.

Całość przebiegała pod ciągłym nadzorem znawcy tematu, historyka, autora wielu publikacji dotyczących Kresów Rafała Piotrowskiego. Konsultacja dotyczyła m.in.: ustaleń związanych z przygotowaniem eksponatów wystawy oraz formy ich prezentacji, a także wszelkich uzgodnień dotyczących realizacji całego projektu.

W ramach projektu techniczno-graficznego powstały: strona muzeumkresowe.pl, logotyp, katalog, ulotka, opracowanie architektoniczne wystawy i Film o obrońcach Lwowa z 1918 r. pochowanych na cmentarzach Częstochowskich.

Powstały również tematyczne tablice (21 szt.) oraz plansze (10 szt.), które umieszczono na ścianach Muzeum, w oknach zawisły rolety z nadrukiem o tematyce kresowej (8szt.). W zakupionych do projektu ośmiu gablotach umieszczono pamiątki z Kresów, zbierane w trakcie działalności Stowarzyszenia (około 30 lat). Bannery typu roll-up z nadrukiem dwustronnym (10 szt.) prezentują ludobójstwo na Kresach.

Warunkiem odpowiedniej prezentacji wystawy był zakup urządzeń do projekcji obrazu i dźwięku, służący również do promocji wystawy i edukacji w terenie. Dzięki projektowi zapewniona jest ciągła obsługa administracyjna wystawy.

Wystawa jest prezentowana w siedzibie Towarzystwa t.j., lokalu przy ul. Nowowiejskiego 3 w Częstochowie, przekazanym Stowarzyszeniu przez Miasto Częstochowa.

Zadanie sfinansowano w ramach I. edycji Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego Województwa Śląskiego 2020.

Zobacz podobne
kkplakat2.jpg
19.04.2024

Dom Kultury w Koniecpolu wraz z Regionalnym Ośrodkiem Kultury oraz Starostwem Powiatowym w Częstochowie, mają przyjemność zaprosić do udziału w...

Logo Cyberfoto 2024-A4 wzor.jpg
29.03.2024

Cyberfoto 2024Regionalny Ośrodek Kultury w Częstochowie zaprasza do udziału w XXVII MIĘDZYNARODOWYM KONKURSIE CYFROWEJ FOTOKREACJI - CYBERFOTO 2024....

Inne z tej kategorii
zgłoś zadanie_.png
23.05.2023

Zmiana harmonogramu V edycji Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego Województwa ŚląskiegoWychodząc naprzeciw Państwa oczekiwaniom sygnalizowanym...

Otrzymaj 5000 zł dofinansowania na mikroprojekt Twojej organizacji. Wnioski mogą składać nie tylko organizacje, ale rownież grupy nieformalne. Rozpoczęcie naboru 15 lutego fioslaskie.com. Klaster, Nowe FIO, NIW, Komitet do Spraw Pożytku Publicznego.
16.02.2022

Informacje o projekcie Klaster Innowacji Społecznych w Gliwicach wraz z partnerem - Instytutem Rozwoju Rynku Pracy jako operatorzy projektu...

Uczestnicy spotkania siedzący na krzesłach słuchają prezentacji, W tle wiszą obrazy na ścianach. Na suficie wisi aktywny projektor.
04.01.2022

Plakat - wersja alternatywna Tutaj realizowany jest projekt grantowy. Konwencja cyfrowa domów kultury dofinansowany z Funduszy Europejskich, którego...