Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce.

XXIII Jurajski Przegląd Grup Kolędniczych Herody 2020

Termin: 26.01.2020, godz. 12.30

Zgłoszenia do: 13.01.2020

Miejsce: Gminny Ośrodek Kultury Niegowa

Koordynator: Elżbieta Miszczyńska

folklor@rok.czestochowa.pl 

XXIII Jurajski Przegląd Grup Kolędniczych Herody 2020

Przegląd ma charakter konkursowy. Do udziału zapraszamy grupy herodowe, kolędnicze i ostatkowe, składające się zarówno z osób dorosłych jak i dzieci. W przeglądzie mogą brać udział zarówno grupy autentyczne, jak i rekonstruowane. Warunkiem uczestnictwa jest wypełnienie karty zgłoszenia oraz nadesłanie jej pocztą tradycyjną lub elektroniczną w terminie do 13 stycznia 2020 r.

Herody 2020 - logo

Regulamin XXIII Jurajskiego Przeglądu Grup Kolędniczych „Herody 2020” 26 stycznia 2020 r. Niegowa

Cele przeglądu:

  • Pokazanie różnorodności, bogactwa i oryginalności obrzędów związanych ze Świętami Bożego Narodzenia i karnawałem.
  • Propagowanie i utrwalanie w świadomości odbiorcy specyfiki obrzędowości bożonarodzeniowej, karnawałowej i ostatkowej.
  • Integracja międzypokoleniowa, przekazywanie tradycji z pokolenia na pokolenie.

Zasady uczesnictwa

  • Przegląd ma charakter konkursowy. Komisja, w skład której wejdą etnografowie i folkloryści, oceni występujące grupy według kryteriów podanych w regulaminie.
  • Do konkursu zapraszamy grupy herodowe, kolędnicze i ostatkowe, składające się zarówno z osób dorosłych jak i dzieci.
  • W przeglądzie mogą brać udział zarówno grupy autentyczne, jak i rekonstruowane.
  • Warunkiem uczestnictwa jest wypełnienie karty zgłoszenia oraz nadesłanie jej pocztą tradycyjną lub elektroniczną w terminie do 13 stycznia 2020 r. na adres:
    Regionalny Ośrodek Kultury, ul. Ogińskiego 13 A, 42-200 Częstochowa, z dopiskiem „Herody 2020”
    lub na adres e-mail: folklor@rok.czestochowa.pl,

Decydować będzie data stempla pocztowego. Wszystkie nadesłane zgłoszenia zostaną potwierdzone emailem, dlatego konieczne jest dołączenie do karty zgłoszenia adresu elektronicznego.

Jury oceniać będzie występy przede wszystkim pod kątem ich zgodności z tradycją. Skład grup kolędniczych, ostatkowych oraz kolędy, pastorałki śpiewane podczas występu, powinny nawiązywać do tradycji lokalnej.

W skład grup kolędniczych powinni wchodzić mężczyźni oraz chłopcy. Występujące grupy podczas swoich prezentacji muszą posługiwać się rekwizytami obrzędowymi a ich ubiór musi nawiązywać do tradycyjnych strojów związanych z obrzędami – kolędniczym i ostatkowym.

Czas trwania prezentacji do 15 minut.

Jasełka oraz inne przedstawienia związane z tradycjami bożonarodzeniowymi, nie będące prezentacją grup kolędniczych i ostatkowych, nie będą brane pod uwagę.
Wybrane przez jury grupy otrzymają nagrody finansowe. Organizatorzy dopuszczają możliwość przyznania nagród z podziałem na różne kategorie wiekowe.

Jury konkursu dokona wyboru dorosłych grup kolędniczych, które wystąpią w ogólnopolskim „Karnawale Góralskim” w Bukowinie Tatrzańskiej.

Jury ma prawo nie przyznania głównej nagrody oraz nie wytypowania grup kolędniczych do przeglądów, jeśli poziom występów będzie niezadowalający.

Informacje organizacyjne

Organizatorami przeglądu są: Regionalny Ośrodek Kultury w Częstochowie, Gminny Ośrodek Kultury w Niegowie oraz Gminny Ośrodek Kultury w Przyrowie. Informacji na temat imprezy udziela:

Elżbieta Miszczyńska - Instruktor ds. etnografii, Regionalny Ośrodek Kultury w Częstochowie.

Przegląd odbędzie się 26 stycznia 2020 r. w siedzibie Gminnego Ośrodka Kultury w Niegowie, ul. Wojska Polskiego 2.

Przegląd poprzedzi barwny korowód, który przejdzie ulicami Niegowy. Rozpoczęcie korowodu – 12.30, spod Krakowskiego Banku Spółdzielczego, ul. Bankowa 22. Rozpoczęcie przeglądu – 13.00.

Organizatorzy ustalą kolejność występowania grup kolędniczych.

Organizatorzy nie pokrywają kosztów dojazdów zespołów.

Organizatorzy zastrzegają sobie prawo zmian w harmonogramach, z przyczyn od nich niezależnych. O wszystkich zmianach zgłoszeni uczestnicy zostaną poinformowani telefonicznie.

Do pobrania:

Termin: 26.01.2020, godz. 12.30

Zgłoszenia do: 13.01.2020

Miejsce: Gminny Ośrodek Kultury Niegowa

Koordynator: Elżbieta Miszczyńska

folklor@rok.czestochowa.pl 

Zobacz podobne
02.10.2023

 Zachęcamy do udziału w Konkursie Recytatorskim Poezji i Prozy IRIT AMIEL  Konkurs jest organizowany pod honorowym patronatem Alona Goldmana –...

Baner 1- pion.jpg
02.10.2023

                              MASKI„Człowiek najmniej jest sobą , gdy mówi we własnym imieniu. Daj mu maskę, a...

Inne z tej kategorii
Internet 1920 x 1080 poziom.jpg
30.09.2023

IX edycja Ogólnopolskiego konkursu filmowego „Video, ergo sum - Widzę, więc jestem”  Regionalny Ośrodek Kultury w Częstochowie od kilku lat...

Fotografia sensualna1.jpg
26.09.2023

I nagroda Dariusz Oleszczak "Oko Balonu" II nagroda Radosław Janczura "Lądowanie wśród łąk i zbóż" III nagroda Grzegorz Policiński...