Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce.

Obrazy metafor - prelekcja z zakresu fotografii

Obrazy metafor - prelekcja z zakresu fotografii

Plakat Warsztaty fotograficzne - tekst alternatywny poniżej.

Pokaz zdjęć Kamila Myszkowskiego i Krzysztofa Szlapy w ROK-u.

Plakat Warsztatów fotograficznych - tekst alternatywny

Warsztaty fotograficzne. 4 kwietnia 2022, godzina 18:30. Grafika przedstawiająca aparat fotograficzny. Prelekcja z zakresu fotografii "Obrazy Metafor". Krzysztof Szlapa i Kamil Myszkowski.

Informacje dotyczące prelegentów:

  • Krzysztof Szlapa - artysta fotografik, autor 11 wystaw indywidualnych, wykładowca kursów fotograficznych ZPAF, kurator kilku galerii fotograficznych.
  • Kamil Myszkowski - artysta fotografik, twórca instalacji i wideo, kolekcjoner fotografii, kurator wystaw fotograficznych, animator życia kulturanlnego.

Data i miejsce wydarzenia

Miejsce: Galeria Art Foto Regionalnego Ośrodka Kultury w Częstochowie, ul. Ogińskiego 13a. Zapraszamy. Wstęp wolny. Wyłącznie przy zachowaniu obowiązującego reżimu sanitarnego (ilość miejsc ograniczona, maseczki obowiązkowe).

Zdjęcie przedstawiające przestraszonego człowieka w fartuchu siedzącego przy stole na którym stoi świeca. Obok postać widmo wyciągająca do niego rękę.

Zdjęcie wystawionych do góry rąk ponad stosem klisz fotogtraficznych.

Organizatorzy

  • Organizator:
    • Śląskie,
    • Regionalny Ośrodek Kultury w Częstochowie,
    • Instytucja kultury Samorządu Województwa Śląskiego.
  • Współorganizator Jurajski Fotoklub Częstochowa.
  • Warsztaty realizowane w ramach projektu Mobilnego Uniwersytetu Kultury i Sztuki (MUKiS).

Zaproszenie na pokaz zdjęć

Mobilny Uniwersytet Kultury i Sztuki Regionalnego Ośrodka Kultury w Częstochowie zaprasza na pokaz zdjęć Kamila Myszkowskiego i Krzysztofa Szlapy. W poniedziałek 4 kwietnia br., w siedzibie ROK-u artyści pokażą zdjęcia tworzące ich wspólny cykl „Obrazy metafor” oraz inne autorskie projekty. Pokaz zdjęć rozpocznie się o godz. 18.30.

Kamil Myszkowski: „Całe życie z fotografią” – taki tytuł książki widnieje na jednym ze zdjęć z serii „Obrazy metafor”. Ten tytuł może być również mottem dla działalności naszego duetu, ponieważ fotografia stała się dla nas życiem i dzięki niej możemy się realizować. Wybór grzbietu książki był świadomym podkreśleniem fotograficznej drogi, którą codziennie przechodzimy. Fotografia jest nieograniczonym polem do popisu, daje nieskończenie wiele możliwości (mam na myśli nie tylko fotografowanie, ale i uczenie, oglądanie czy prezentowanie zdjęć i rozmawianie o nich). Jest specyficzną wolnością, z której jednak trzeba nauczyć się korzystać. Nabycie wiedzy pozwala nam przy pomocy aparatu fotograficznego odnajdywać inne rzeczywistości. Właśnie odnajdywaniem nowych światów była w gruncie rzeczy praca nad cyklem fotografii „Obrazy metafor”.

Wspólnie z Krzysztofem rozpoczęliśmy podróż od poznania szczególnej mapy, drogowskazu lub wręcz przewodnika w postaci publikacji Bernda Stieglera „Obrazy fotografii. Album metafor fotograficznych”. Ta książka, która zawiera w sobie ponad pięćdziesiąt haseł odnoszących się do metaforycznego ujęcia fotografii, stała się inspiracją do niezwykle wymagającej reżyserskiej pracy nad zdjęciami. Staliśmy się kreatorami światów, aktorami na ich scenach, owładniętymi licznymi wizjami pochodzącymi z połączonych umysłów.

Bohaterowie drugiej odsłony cyklu „Obrazy metafor” to zakrętka od koreksu, spłowiałe karty wizytowe, srebrny talerz lampy błyskowej, rzutnik przeźroczy, drewniana kopiorama, szklany negatyw, zdezelowany powiększalnik ciemniowy i obiektyw Helios, kultowe aparaty Zenit, Druh, FED i Smiena.

Jak wyjaśnia Krzysztof Szlapa: "Za sprawą naszej wyobraźni przedmioty otrzymują drugie życie, powracają z zakurzonych pudeł schowanych na strychach, ze straganów targu staroci i ciemnych piwnic, aby odegrać nowe role w metaforycznym widowisku. Już nie służą fotografii jako narzędzia, nie są też tylko świadkami historii techniki fotograficznej, lecz pokonując próbę czasu, stają się autoteliczne. Niczym eksponaty w filmie „Noc w muzeum”, ożywają w nowych zaskakujących kontekstach, aby dać świadectwo temu, jak bogaty w różnorakie wątki jest wewnętrzny świat fotografii.

Kamil Myszkowski - informacje 

Kamil Myszkowski - artysta fotografik, twórca instalacji i wideo, kolekcjoner fotografii i starych negatywów, kurator wystaw fotograficznych i historycznych, animator życia kulturalnego. Członek Związku Polskich Artystów Fotografików Okręg Śląski. Członek Polskiego Towarzystwa Badań nad Filmem i Mediami. Doktorant w Instytucie Nauk o Kulturze na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Stypendysta Prezydenta Miasta Sosnowca w Dziedzinie Kultury w 2020 roku. Na co dzień pracuje w Dziale Dokumentacji Mechanicznej Muzeum Śląskiego w Katowicach oraz jako nauczyciel fotografii. Uczestniczy w działaniach jaworznickiej Szkoły Widzenia oraz Grupy 999. Prowadzi warsztaty fotograficzne dla różnych instytucji.

Strona Portoflio Kamila Myszkowskiego.

Krzysztof Szlapa - informacje

Krzysztof Szlapa urodził się w 1987 roku w Katowicach. Artysta fotografik. Autor jedenastu wystaw indywidualnych i uczestnik wielu wystaw zbiorowych, od 2014 roku współkurator w fotograficznej Galerii Pustej cd. w Jaworznie, w latach 2014-2019 kurator galerii sztuki Za Szybą w Katowicach, od 2013 roku członek Związku Polskich Artystów Fotografików Okręg Śląski, gdzie pełni funkcję sekretarza zarządu. Stypendysta Marszałka Województwa Śląskiego w dziedzinie kultury w roku 2017 (projekt Widziadła dotyczący konurbacji górnośląskiej). Laureat nagrody dla młodego twórcy imienia Anny Chojnackiej za najlepszą wystawę indywidualną. Autor prezentacji podczas IV i VI Festiwalu Fotografii Analogowej 2018 i 2020 oraz Śląskiego Maratonu Fotograficznego 2017. Wykładowca kursów fotograficznych ZPAF OŚ oraz Uniwersytetu Otwartego Uniwersytetu Śląskiego. Prowadzący masterclass w Muzeum Śląskim w ramach projektu “Miasto w procesie". Redaktor corocznych katalogów fotograficznych Galerii Pustej cd. od 2014. Autor albumów "W zasięgu wzroku" 2017 (wydawnictwo grupakulturalna.pl) oraz "Przemiany" 2021 (wydawca ZPAF OŚ). Zaangażowany uczestnik fotograficznych grup twórczych: Szkoła Widzenia, czesko-polska Grupa 999, śląska Grupa FOTOGRAFY. Inicjator wielu wydarzeń kulturalnych upowszechniających fotografię artystyczną takich jak: wernisaże wystaw, warsztaty oraz spotkania autorskie we współpracy z różnymi instytucjami m. in. BWA Katowice, Muzeum Historii Katowic, Śląski Festiwal Nauki UŚ. Mieszka w Katowicach, na co dzień pracuje w Szkole Filmowej im. Krzysztofa Kieślowskiego.

Strona Portfolio Krzysztofa Szlapy.

Zobacz podobne
kkplakat2.jpg
19.04.2024

Dom Kultury w Koniecpolu wraz z Regionalnym Ośrodkiem Kultury oraz Starostwem Powiatowym w Częstochowie, mają przyjemność zaprosić do udziału w...

Inne z tej kategorii
Ikony foto-poziom.jpg
07.04.2024

Warsztaty MUKiS „Światło, kamera… akcja!” Prowadzący: Kamil Myszkowski i Krzysztof Szlapa  termin: 07.04 2024 godz. start o godz. 11.00...