Z urodzenia Wrocławianka. Mieszka w Częstochowie. Fotografią zajmuje się około 19 lat. Jest to fotografia starej i nowej architektury – podwórka, klatki schodowe, urbexy, miejsca opuszczone, tematy związane z kulturą żydowską, z mieszanką kultur (wschodnia Polska), krajobrazy w geometrycznej formie, odbicia w wodzie np. kałuże, rzeki, odbicia w szybach, portrety oraz fotografia otworkowa. Sporo wystaw, bo ponad 130 w tym ponad 80 indywidualnych. Tym razem wystawa zatytułowana „Światłem malowane – solarigrafia, rayografia”.Wystawa inna niż dotychczasowe. Obrazy powstały również w inny sposób. Zacznijmy od wyjaśnienia co znaczą terminy: solarigrafia i rayografia.
Solarigrafia, to fotografia otworkowa, to technika negatywowa. Tą metodą rejestruje się obiekt, na który skierowany jest otwór puszki (pudełka) oraz rejestrowany jest ślad wędrówki Słońca. Do tej techniki używa się aparatów otworkowych robionych przez samych autorów tej metody.
Rayografia to metoda rejestrowania obrazów na materiale światłoczułym bez użycia aparatu fotograficznego. Technika polega na układaniu przedmiotów (kwiatów, roślin) bezpośrednio na materiale światłoczułym i naświetlaniu ich.
Obie metody to zabawa ze światłem. Efekty są nieprzewidywalne. Są zależne od światła, czasu naświetlnia oraz od zastosowanego papieru fotograficznego. Tyle w skrócie. Temat wart rozmów, ale to już podczas wernisażu.
Zdjęcia Sławomir Jodłowski
Zaproszenie
Na plakacie widnieją dwa obrazki - abstrakcyjne ukazanie kościołów za pomocą odpowiedniego filtru do zdjęcia w kolorach zimnych/ciepłych. Fot. Joanna Sidorowicz.
Regionalny Ośrodek Kultury w Częstochowie zaprasza na wernisaż wystawy fotografii
Joanny Sidorowicz.
4 kwietnia 2022, godzina 18:00.
Galeria Fotobudka Regionalnego Ośrodka Kultury w Częstochowie, ul. Ogińskiego 13a.
Termin ekspozycji: 4 kwietnia - 2 maja 2022.
Tytuł wystawy: Światłem malowanie - solarigrafia, rayografia.
Joanna Sidorowicz. Z urodzenia Wrocławianka. Mieszka w Częstochowie. Fotografią zajmuje się około 19 lat. Jest to fotografia starej i nowej architektury, podwórka, klatki schodowe, urbexy, miejsca opuszczone, portret, modeling, tematy związane z kulturą żydowską, z mieszanką kultur, krajobrazy, oraz fotografią otworkową inaczej zwaną solarigrafią.
Wstęp wyłącznie przy zachowaniu obowiązującego reżimu sanitarnego (ilość miejsc ograniczona, maseczki obowiązkowe).
Organizator: Śląskie. Instytucja Kultury Samorządu Województwa Śląskiego. Regionalny Ośrodek Kultury w Częstochowie.
Partner: Jurajski Fotoklub Częstochowa.
Patronat medialny: Tv Orion, Radio Jura 93,8 fm. Radio Panorama.pl. Życie Częstochowy. Gazeta Wyborcza. Częstochowskie Informacje www.Czest.info. Nowa Trybuna Częstochowska. Telsat. Cz.info.pl.
Serdecznie zapraszamy solistów, duety, zespoły a także chóry do udziału w dziewiątej edycji Jurajskiego Festiwalu Kolęd i Pastorałek Łazy 2024!...
MASKI„Człowiek najmniej jest sobą , gdy mówi we własnym imieniu. Daj mu maskę, a...
Zapraszamy na pierwszą powakacyjną wystawę w Galerii FOTOPOBUDKA oraz wykład Dariusza Sebastiańskiego - 4 września 2023, godz 18:00 Autorzy...