Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce.

Światłem Malowane - Solarigrafia, Rayografia

Światłem Malowane - Solarigrafia, Rayografia

Joanna Sidorowicz

Z urodzenia Wrocławianka. Mieszka w Częstochowie. Fotografią zajmuje się około 19 lat. Jest to fotografia starej i nowej architektury – podwórka, klatki schodowe, urbexy, miejsca opuszczone, tematy związane z kulturą żydowską, z mieszanką kultur (wschodnia Polska), krajobrazy w geometrycznej formie, odbicia w wodzie np. kałuże, rzeki, odbicia w szybach, portrety oraz fotografia otworkowa. Sporo wystaw, bo ponad 130 w tym ponad 80 indywidualnych. Tym razem wystawa zatytułowana „Światłem malowane – solarigrafia, rayografia”.Wystawa inna niż dotychczasowe. Obrazy powstały również w inny sposób. Zacznijmy od wyjaśnienia co znaczą terminy: solarigrafia i rayografia.

Solarigrafia, to fotografia otworkowa, to technika negatywowa. Tą metodą rejestruje się obiekt, na który skierowany jest otwór puszki (pudełka) oraz rejestrowany jest ślad wędrówki Słońca. Do tej techniki używa się aparatów otworkowych robionych przez samych autorów tej metody.

Rayografia to metoda rejestrowania obrazów na materiale światłoczułym bez użycia aparatu fotograficznego. Technika polega na układaniu przedmiotów (kwiatów, roślin) bezpośrednio na materiale światłoczułym i naświetlaniu ich.

Obie metody to zabawa ze światłem. Efekty są nieprzewidywalne. Są zależne od światła, czasu naświetlnia oraz od zastosowanego papieru fotograficznego. Tyle w skrócie. Temat wart rozmów, ale to już podczas wernisażu.

Zdjęcia Sławomir Jodłowski

Plakat "Światłem malowanie - solarigrafia, rayografia" - opis alternatywny poniżej

Opis alternatywny - plakat "Światłem malowanie - solarigrafia, rayografia"

Zaproszenie

Na plakacie widnieją dwa obrazki - abstrakcyjne ukazanie kościołów za pomocą odpowiedniego filtru do zdjęcia w kolorach zimnych/ciepłych. Fot. Joanna Sidorowicz.

Regionalny Ośrodek Kultury w Częstochowie zaprasza na wernisaż wystawy fotografii
Joanny Sidorowicz.

4 kwietnia 2022, godzina 18:00.

Galeria Fotobudka Regionalnego Ośrodka Kultury w Częstochowie, ul. Ogińskiego 13a.

Termin ekspozycji: 4 kwietnia - 2 maja 2022.

Tytuł wystawy: Światłem malowanie - solarigrafia, rayografia.

Joanna Sidorowicz. Z urodzenia Wrocławianka. Mieszka w Częstochowie. Fotografią zajmuje się około 19 lat. Jest to fotografia starej i nowej architektury, podwórka, klatki schodowe, urbexy, miejsca opuszczone, portret, modeling, tematy związane z kulturą żydowską, z mieszanką kultur, krajobrazy, oraz fotografią otworkową inaczej zwaną solarigrafią.

Wstęp wyłącznie przy zachowaniu obowiązującego reżimu sanitarnego (ilość miejsc ograniczona, maseczki obowiązkowe).

Organizator: Śląskie. Instytucja Kultury Samorządu Województwa Śląskiego. Regionalny Ośrodek Kultury w Częstochowie.

Partner: Jurajski Fotoklub Częstochowa.

Patronat medialny: Tv Orion, Radio Jura 93,8 fm. Radio Panorama.pl. Życie Częstochowy. Gazeta Wyborcza. Częstochowskie Informacje www.Czest.info. Nowa Trybuna Częstochowska. Telsat. Cz.info.pl.

Załączniki

Zobacz podobne
309829935_476308311182100_5733268201041414252_n.jpg
16.10.2022

Zapraszamy na koncert pod nazwą "Wieczór kameralny" do Regionalnego Ośrodka Kultury w Częstochowie, który odbędzie się w ramach X edycji Festiwalu...

Plakat - Regionalny Ośrodek Kultury w Częstochowie. Zaprasza. Video, ergo sum - Widzę więc jestem. Ogólnopolski konkurs filmowy - Edycja 2022. Film. Plakat. Recenzja.
10.10.2022

Konkurs jest organizowany w trzech obszarach twórczości związanej z filmem: realizacji filmu, tworzenia plakatu filmowego oraz pisania recenzji...

Inne z tej kategorii
Baner - pion.jpg
05.09.2022

Wystawa fotografii Anity Muskalskiej  pt. "Refleksje codzienności", wernisaż 5 września 2022, godzina 18:00 - MOST VIDEO Z AUTORKĄ. Galeria...

Plakat - XV Metropolitalne Święto Rodziny - opis alternatywny w artykule
19.05.2022

Opis alternatywny - plakat "Rodzina - źródło pokoju" Na plakacie widoczny zarys ptaka. Zaporszenie Konkurs w ramach XV Metropolitalnego Święta...

Naga kobieta w kolorach czerwieni. Napis: Wystawa fotografii Agnieszki Dumańskiej
09.05.2022

Regionalny Ośrodek Kultury w Częstochowie wraz z Autorką Agnieszką Dumańską zapraszają na wernisaż wystawy fotografii "Paranoiczne zdarzenie z...