Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce.

Wojowniczki Kurdyjskie

Wojowniczki Kurdyjskie

 Kurdyjskie Wojowniczki na Dzień Kobiet w częstochowskim ROK-u

Częstochowski ROK wraz z Autorkami - Elżbietą Cybulską i Agatą Wierny - zapraszają na wernisaż fotografii i malarstwa - Dzień Kobiet, środa 8.03.2023  - godz. 17:00, Galeria ART FOTO ROK-u.


Słowo od Agaty Wierny: Międzynarodowy Dzień Kobiet ustanowiono na pamiątkę walki.8 marca 1910 r. w Nowym Jorku szwaczki pracujące w tragicznych warunkach zginęły walcząc o swoje prawa. Dziś nadal w wielu miejscach świata kobiety oddają życie za równość i prawo do samostanowienia. Jedną z nich była Asia Ramazan Antar – kurdyjska bojowniczka, która zginęła na polu bitwy mając zaledwie 19 lat.
Zainteresowała mnie jej historia, więc podążyłam tropem żołnierek z YPJ, czyli kurdyjskich Kobiecych Jednostek Ochrony. Tak dotarłam do zdjęć Elżbiety Cybulskiej, fotografki, która sportretowała kurdyjskie bojowniczki (peszmerginie). Dokumentalistka w swoich pracach stara się łamać stereotypy i pokazywać indywidualności, które chcą zmienić otaczający świat. Niektóre z tych żołnierek znalazły się również na moich obrazach, bo w ten sposób chciałabym symbolicznie zwrócić kurdyjskim partyzantkom to, co straciły. Fotograficzne portrety Elżbiety Cybulskiej ukazują je w mundurach, z bronią, na tle surowych, niemalże monochromatycznych krajobrazów albo ruin, a to przecież sceneria, jaką lubi śmierć. Obrazy, które powstały na podstawie tych fotografii są kolorowe i pełne życia, tak jak ich bohaterki.
8 marca o godzinie 17.00 zapraszam do Regionalnego Ośrodka Kultury w Częstochowie na wernisaż wystawy, na której znajdą się wspaniałe fotograficzne portrety kurdyjskich partyzantek zrobione przez Elżbietę Cybulską i kilka inspirowanych nimi moich obrazów.

Zobacz podobne
kopia1.jpg
23.06.2023

W imieniu organizatorów oraz własnym mam przyjemność zaprosić do udziału w tegorocznej edycji XLI Wojewódzkiego i XXVII Ogólnopolskiego...

Legendy Jury-baner poziom.jpg
09.06.2023

LEGENDY JURY REGIONALNY KONKURS LEGEND, BAŚNI, PODAŃ   ORGANIZATOR: REGIONALNY OŚRODEK KULTURY W CZĘSTOCHOWIE   CELE KONKURSU: -...

Inne z tej kategorii
Baner - pion.jpg
17.01.2023

ROMAN WRZEŚKIEWICZ Mieszka w Ozorkowie. Sztuka jest jego fascynacją od młodości. Uczy się jej języka wyłącznie z przyjemności. Studiował w...