Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce.

Wrażliwość na słowa 2020

Termin: 30-31.03.2020, godz. 09:30

Zgłoszenia do: 25.03.2020

Koordynator: Dorota Musiał

e-mail: teatr@rok.czestochowa.pl 

Wrażliwość na słowa 2020

XXXII Regionalne Spotkania z Poezją i Prozą "Wrażliwość na słowa" dla dzieci i młodzieży

Organizator - Regionalny Ośrodek Kultury w Częstochowie.

Spotkania mają charakter konkursowy.

Cele Spotkań:

 1. Zainteresowanie dzieci i młodzieży sztuką mówienia scenicznego/recytacji.
 2. Pielęgnowanie kultury języka i zamiłowania do literatury pięknej.
 3. Umożliwienie konfrontacji i wymiany doświadczeń uczestnikom i ich opiekunom.

Zasady Programowe I Warunki Uczestnictwa:

 1. Uczestnikami Spotkań są uczniowie szkół podstawowych.
 2. Uczestnicy występują w trzech kategoriach wiekowych:
  • klasy I - III szkoły podstawowej,
  • klasy IV - VI szkoły podstawowej,
  • klasy VII-VIII szkoły podstawowej.
 3. Prezentowany w Spotkaniach repertuar obejmuje utwór poetycki i fragment prozy. W najmłodszej grupie wiekowej możliwe jest zastąpienie prozy drugim utworem poetyckim. Łączny czas prezentacji obu utworów nie powinien przekroczyć 5 minut. Przekroczenie podanego czasu będzie równoznaczne z dyskwalifikacją uczestnika.

Zasady Organizacyjne:

 1. W Spotkaniach biorą udział uczestnicy z pięciu powiatów: częstochowskiego, kłobuckiego, lublinieckiego, myszkowskiego, zawierciańskiego.
 2. Organizatorami poszczególnych etapów w miastach i gminach są szkoły podstawowe oraz domy i ośrodki kultury.
 3. Spotkania mają charakter wieloetapowy i są przeprowadzane na drodze kilkustopniowych eliminacji: szkolnych, gminnych, powiatowych, regionalnych.
  Na każdym z wymienionych etapów organizatorzy wybierają łącznie maksymalnie dziewięciu recytatorów – do trzech z każdej kategorii wiekowej (klasy I-III, IV-VI, VII-VIII).
  Przewiduje się możliwość wytypowania do udziału w eliminacjach regionalnych Spotkań większej liczby wykonawców na korzyść danej grupy wiekowej, gdy uczestnicy z pozostałych grup nie spełnią ustalonych przez komisję artystyczną wymogów. Prosimy jednak o przestrzeganie podanego limitu wykonawców, czyli dziewięciu łącznie ze wszystkich kategorii wiekowych.
 4. Terminy eliminacji organizowanych przez Regionalny Ośrodek Kultury i odbywających się w siedzibie Ośrodka w Częstochowie, ul. Ogińskiego 13a, dla uczestników z powiatu częstochowskiego w dniach:
  • 30 marca 2020 r., godz. 9.30 - uczestnicy w 2 grupach wiekowych: uczniowie klas I-III szkół podstawowych oraz uczniowie klas IV-VI szkół podstawowych,
  • 31 marca 2020 r., godz. 9.30 - uczestnicy najstarszej grupy wiekowej - uczniowie klas VII-VIII szkół podstawowych.
   Karty zgłoszenia prosimy dostarczyć do dnia 25 marca br.
   Przesłuchania regionalne dla uczestników z powiatów: częstochowskiego, kłobuckiego, myszkowskiego, lublinieckiego i zawierciańskiego odbędą się w dniach:
   • 29 kwietnia 2020 r., godz. 9.30 – uczestnicy w 2 grupach wiekowych: uczniowie klas I-III oraz uczniowie klas IV-VI szkół podstawowych,
   • 30 kwietnia 2020 r., godz. 9.30 – uczniowie klas VII-VIII szkół podstawowych.

Czytelnie wypełnione karty zgłoszeń prosimy przesyłać na adres: Regionalnego Ośrodka Kultury w Częstochowie, ul. Ogińskiego 13 a, z dopiskiem „Wrażliwość na słowa” lub pocztą elektroniczną na adres e-mail: teatr@rok.czestochowa.pl. Karty zgłoszeń należy dostarczyć w nieprzekraczalnym terminie do dnia 23 kwietnia br.

Serdecznie zapraszamy na uroczystość finałową Regionalnych Spotkań z Poezją i Prozą „Wrażliwość na słowa” w dniu 14 maja 2020 r. o godz. 16.00 w Regionalnym Ośrodku Kultury w Częstochowie.
W programie uroczystości wręczenie nagród i prezentacje laureatów.

Zachęcamy uczestników i opiekunów do korzystania z publikowanych tekstów współczesnych polskich autorów literatury dziecięcej i młodzieżowej. Jednocześnie prosimy o niepowielanie repertuaru z poprzednich lat.

Powołani przez organizatora jurorzy oceniać będą prezentacje według następujących kryteriów:

 • dobór repertuaru,
 • interpretacja utworów,
 • kultura słowa,
 • ogólny wyraz artystyczny.

Szczegółowe informacje dostępne na naszej stronie internetowej ROK Częstochowa, w zakładce Spotkań oraz wsekretariacie ROK: tel.: 34 324 46 51, 34 324 94 81; e-mail: rok@rok.czestochowa.

Koordynator Spotkań, Dorota Musiał:

Załączniki

Termin: 30-31.03.2020, godz. 09:30

Zgłoszenia do: 25.03.2020

Koordynator: Dorota Musiał

e-mail: teatr@rok.czestochowa.pl 

Zobacz podobne
02.10.2023

 Zachęcamy do udziału w Konkursie Recytatorskim Poezji i Prozy IRIT AMIEL  Konkurs jest organizowany pod honorowym patronatem Alona Goldmana –...

Baner 1- pion.jpg
02.10.2023

                              MASKI„Człowiek najmniej jest sobą , gdy mówi we własnym imieniu. Daj mu maskę, a...

Inne z tej kategorii
Internet 1920 x 1080 poziom.jpg
30.09.2023

IX edycja Ogólnopolskiego konkursu filmowego „Video, ergo sum - Widzę, więc jestem”  Regionalny Ośrodek Kultury w Częstochowie od kilku lat...

Fotografia sensualna1.jpg
26.09.2023

I nagroda Dariusz Oleszczak "Oko Balonu" II nagroda Radosław Janczura "Lądowanie wśród łąk i zbóż" III nagroda Grzegorz Policiński...