Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce.

Wystawa Magdaleny Kmiecik -

Wystawa Magdaleny Kmiecik - "Maski"

                              MASKI
„Człowiek najmniej jest sobą , gdy mówi we własnym imieniu. Daj mu maskę, a powie Ci prawdę.”

Oskar Wilde

Odbijamy się w różnych przestrzeniach, w których ukazuje się nam drugie „ja”, często zdeformowane, niewyraźne, przybierające różne formy graficzno- plastyczne. Maska pozwala nam w magiczny sposób przesunąć granice naszych słabości, ukrycie się, bezpieczną izolację.  Nakładanie maski jest czymś specyficznie ludzkim. Człowiek próbuje w ten sposób rozszerzyć granice swego istnienia, sięgnąć w inny świat, wyrosnąć ponad siebie. Maski są projekcjami naszych lęków  ale i naszych ambicji, projekcjami życia duchowego i emocjonalnego, których spektrum sięga od zwierzęcości po boskość. Czasami warto przystanąć i spojrzeć w głąb siebie, aby zauważyć swoje odbicie.

Osoba, która zakłada maskę, by sprostać oczekiwaniom środowiska społecznego, sama zostaje zwrotnie ukonstytuowana przez sam fakt poddania się przymusowi asymilacji względem zastanych warunków społecznych i kulturowych.  Maska daje ochronę przed odrzuceniem, ale jednocześnie tłumi indywidualność i ogranicza rozwój osobowości. Prowadzi do konformizmu i hipokryzji.

Maski w moim projekcie to kreacja nowych, wysublimowanych form przedmiotów zastanych otaczającej rzeczywistości. To wizualna gra, nakładanie „maski” na rzeczywistość. Tworzę surrealistyczne obrazy zamknięte w anatomicznym zarysie twarzy.

Frapujące są efekty iluzji lustra, które w swojej formie uzewnętrzniają emocje i emanują swą, nie do końca rozpoznaną,  cząstką z obrazu – z drugiej strony ukazując wnętrze samej fotografii obnażone moją wolą a zdeterminowane programem komputerowym.


Magdalena Kmiecik - artystka sztuk wizualnych, głównymi dziedzinami moich wypowiedzi artystycznych są: malarstwo, fotografia i performance 2015 r. - Dyplom z Malarstwa na Wydziale Sztuki AJD w Częstochowie. 1979 r. – Dyplom na Wydziale Budowy Maszyn Politechniki Częstochowskiej. Jestem członkiem ZPAP okręg Katowice i Jurajskiego Fotoklubu. Należę do Międzynarodowej Grupy Twórców  ATINA.                                                                                                                                                                     Biorę udział w zbiorowych i indywidualnych wystawach malarstwa, fotografii, uczestniczę w plenerach oraz otwartych akcjach społecznych promujących sztukę. Tworzę inspirując się zmiennością zjawisk natury i zdarzeń zachodzących we współczesnym świecie. W prezentacjach performance art., m.in. „Nie terroryzmowi” (2016) i „Nie! Podległa” (2018), podejmuję tematy zagrożeń i największych plag cywilizacyjnych - przemocy, arogancji , brutalności i agresji w społeczeństwach. Wypowiadam się także przeciw zagrożeniom ekologicznym. Moje  prace znalazły się na wystawie „Stop! Smog!” w Europarlamencie w Brukseli, w 2019 r.

Zobacz podobne
267-akt-fotob.png
22.12.2023

Serdecznie zapraszamy solistów, duety, zespoły a także chóry do udziału w dziewiątej edycji Jurajskiego Festiwalu Kolęd i Pastorałek Łazy 2024!...

Inne z tej kategorii
Baner - pion.jpg
04.09.2023

Zapraszamy na pierwszą powakacyjną wystawę w Galerii FOTOPOBUDKA oraz wykład Dariusza Sebastiańskiego - 4 września 2023, godz 18:00 Autorzy...

Baner - pion.jpg
05.06.2023

Islandia - defragmentacja wspomnień O Islandii marzyłam w szkole średniej. Miała wszystko o czym czytałam w książkach, a chciałam zobaczyć....