Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce.

Wystawa CzSP im. Jerzego Dudy-Gracza

Wystawa CzSP im. Jerzego Dudy-Gracza

Regionalny Ośrodek Kultury w Częstochowie zaprasza na wystawę malarstwa pt. "Słoneczne klimaty". Wernisaż odbędzie się 20 czerwca o godz. 17:00. Wystawa 30 artystów udostępniona będzie dla zwiedzających w Galerii ART FOTO Regionalnego Ośrodka Kultury w Częstochowie, ul. Ogińskiego 13a, w terminie: od 20 czerwca do 5 lipca 2023 r.

Częstochowskie Stowarzyszenie Plastyków im. Jerzego Dudy – Gracza rozpoczęło działalność w 1981 roku jako Częstochowskie Stowarzyszenie Plastyków Nieprofesjonalnych i było drugim w Polsce /po Warszawie/ zarejestrowanym stowarzyszeniem plastyków amatorów. W 2005 roku CSPN  dzięki staraniom ówczesnej prezes Ireny Binert uroczyście przyjęło nazwę Częstochowskie Stowarzyszenie Plastyków im. Jerzego Dudy – Gracza.

Od roku 2011 Prezesem Stowarzyszenia jest Ewa Maria Powroźnik. Grupa zrzesza osoby z pasją tworzenia. Są to ludzie różnych profesji – lekarze, ekonomiści, prawnicy, pedagodzy, inżynierowie, rzemieślnicy i technicy. Cechą wspólną członków jest miłość do sztuki i potrzeba tworzenia piękna.

W założeniach statutowych Stowarzyszenia jest integracja osób uzdolnionych artystycznie, podnoszenie poziomu ich twórczości poprzez organizację plenerów, warsztatów, udział w wykładach o sztuce jak i szeroka działalność wystawiennicza prac członków, a także podejmowanie studiów na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Humanistyczno – Przyrodniczego  im. Jana Długosza w Częstochowie.

Doroczne wystawy prac wszystkich członków stały się tradycją, organizowane są także wystawy tematyczne dla wszystkich chętnych oraz poplenerowe i  indywidualne prezentacje twórczości. Od lat Stowarzyszenie współpracuje z Regionalnym Ośrodkiem Kultury w Częstochowie, z Muzeum Częstochowskim, Ośrodkiem Promocji Kultury „Gaude Mater” i Gminnymi Ośrodkami Kultury w regionie.
Częstochowskie Stowarzyszenie Plastyków wpisuje się w działalność kulturalną i społeczną miasta.

Stowarzyszenie od wielu lat bierze udział w różnych akcjach społecznych dla mieszkańców Częstochowy i wspomaga liczne aukcje charytatywne organizowane przez inne stowarzyszenia i fundacje.

Stowarzyszenie za wieloletnią działalność twórczą otrzymało w 2011 roku  Honorową  Odznakę „Zasłużony dla Kultury Polskiej” przyznaną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego - Odznaki otrzymało również wielu członków Stowarzyszenia.  Również w 2011 roku za 30- letnie osiągnięcia w organizacjach pozarządowych Stowarzyszenie otrzymało Nagrodę Prezydenta Miasta Częstochowy, a w 2016 roku Nagrodę Prezydenta Miasta Częstochowy w dziedzinie pomocy społecznej – przyznano Stowarzyszeniu tytuł „Mecenasa Pomocy Społecznej”.

W 2016 roku na 35–lecie działalności Stowarzyszenie otrzymało Nagrodę Specjalną Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W 2021 r. Stowarzyszenie obchodziło 40-lecie istnienia.

Zobacz podobne
kkplakat2.jpg
19.04.2024

Dom Kultury w Koniecpolu wraz z Regionalnym Ośrodkiem Kultury oraz Starostwem Powiatowym w Częstochowie, mają przyjemność zaprosić do udziału w...

Logo Cyberfoto 2024-A4 wzor.jpg
29.03.2024

Cyberfoto 2024Regionalny Ośrodek Kultury w Częstochowie zaprasza do udziału w XXVII MIĘDZYNARODOWYM KONKURSIE CYFROWEJ FOTOKREACJI - CYBERFOTO 2024....

Inne z tej kategorii
Oddycham1.jpg
01.03.2024

Wystawa zbiorowa – Oddycham Zapraszamy na zbiorową wystawę pt. „Oddycham” - Galeria ART FOTO Regionalnego Ośrodka Kultury w Częstochowie -...

Baner - pion.jpg
06.02.2024

ROK zaprasza na wystawę malarstwa Słuchaczy UTW UJD We wtorek 13 lutego 2024 o godz. 17:00 w Regionalnym Ośrodku Kultury odbędzie się wernisaż...

Baner pion.jpg
22.01.2024

Wystawa malarstwa Grażyny Węgielskiej w ROK-u  Regionalny Ośrodek Kultury w Częstochowie serdecznie zaprasza na wernisaż wystawy malarstwa...